Основою усіх схем імпульсної техніки є ключова схема, яка являє собою транзисторний підсилювальний каскад, що працює у ключовому режимі. Транзистор у ключовій схемі (рис. 8.3, а)виконує функцію безконтактного ключа в послідовному колі з резистором RСта джерелом живлення ЕС. Якість такого ключа визначається здебільшого залишковою напругою на транзисторі в замкненому (відкритому) стані, а також залишковим струмом транзистора у вимкнутому (закритому) стані.
Аналіз процесів у схемі транзисторного ключа легко проводити графоаналітичним методом, скориставшись лінією аб навантаження постійним струмом (рис. 8.3, 6), збудованою на ряді статистичних характеристик транзистора при опорі навантаження R та напрузі джерела живлення ЕС.Ключова схема виконана на транзисторі за схемою із ЗЕ.
Рис. 8.3
Якщо робоча точка р не виходить за межі ділянки BF навантажувальної прямої, то такий режим роботи транзистора навивають лінійним або підсилювальним. При цьому зі зміною вхідного (базового) струму пропорційно змінюється вихідний (колекторний) струм На рис. 8.3, б лінійний режим відзначений як активна область І. Якщо вхідний струм досягне ІВmах = ІВНАС(точка В на рис. 8.3, б),то подальше підвищення не призведе до зростання колекторного струму, який досягає струму насичення ІСНАС.
При цьому напруга на колекторі UСЕНАСневелика (звичайно кілька десятків мілівольт), отже, UСЕНАС << ЕC, Параметр ІВНАСназивають струмом бази на межі насичення. У режимі насичення на вхід подається відкриваючий позитивний стрибок напруги Uвх(полярність по казана без дужок на рис. 8.3, а),емітерний та колекторний переходи транзистора зміщуються у прямому напрямі. Тому умова насичення транзистора, виражена через напругу, має вигляд
UВЕ> 0; UВС> 0, (8.1)
а транзистор можна зобразити у вигляді замкненого ключа (рис. 8.3, в). Зі схеми видно, що транзистор в режимі насичення можна розглядати як еквіпотенційну точку з однаковими потенціалами всіх електродів. Безперечно, в цьому випадку струми в транзисторі визначаються лише параметрами зовнішніх елементів схеми. Умовою насичення транзистора, яка виражена через струм, є нерівність