Взаємовідносини між людиною і природою — найбільша проблема, яка хвилює сучасне суспільство. Це й зрозуміло, бо природа — один з компонентів середовища існування людини, і від її стану залежить майбутнє всього людства. Природа — у широкому розумінні слова — це увесь матеріально-енергетичний та інформаційний прояв Всесвіту. Безумовно, це поняття стосується і живого світу планети Земля, у тому числі людини.
Природне середовище або довкілля обумовлено наявністю абіотичних та біотичних чинників існування людини у навколишньому середовищі.
Абіотичні чинники — сукупність неорганічних речовин, які є основою існування біосфери. Наприклад: склад атмосферного повітря, наявність у ньому домішок, склад води і наявність у ній неорганічних речовин, температура повітря, атмосферний тиск, радіаційний фон тощо.
Біотичні чинники — це сукупність живих організмів, які своєю життєдіяльністю впливають на інші організми, у тому числі на людину. Наприклад: рослини виділяють кисень, необхідний людям, тваринам, а ті, у свою чергу, забезпечують поступлення в атмосферу вуглекислого газу, який використовують рослини у процесі фотосинтезу.
Існує чотири групи основних функцій, які стосовно людини виконує природна сфера:
1) фізіологічна — підтримує життя людини як біологічного виду;
2) соціальна — забезпечує формування людини як соціуму;
3) економічна — визначає діяльність економічних умов існування людини, а також відтворення людини як трудового ресурсу;
4) екологічна — формує, регулює і підтримує стан екосистеми, в якій відбувається життєдіяльність людини.
Глобальні проблеми людства.
Серед таких глобальних проблем людства, що загрожують його безпеці, можна виділити такі:
— вичерпання запасів корисних копалин та джерел енергії;
— зміну якісних характеристик глобальних геосфер (атмосфери, гідросфери, літосфери);