Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Орієнтування на місцевості

 

Визначення сторін горизонту. Орієнтуватися – означає визначити на місцевості своє положення відносно сторін горизонту, навколишніх предметів. Головним напрямком для орієнтування прийнято вважати лінію північ–південь. Основних сторін горизонту чотири – північ (Пн.), південь (Пд.), захід (Зх.), схід (Сх.). Крім них існують проміжні сторони горизонту. Наприклад, між північчю і сходом знаходиться північний-схід (Пн.-Сх.); між півднем і заходом – південний-захід (Пд.-Зх.) та ін. Вміти орієнтуватися дуже важливо. Відомі випадки, коли через втрату орієнтування гинули цілі експедиції. І навпаки, вміння знайти орієнтири на місцевості допомагало людям.

На місцевості можна орієнтуватися різними способами: за Сонцем, зорями, місцевими ознаками. Для усіх способів спільним є те, що спочатку визначають, де північ. У ясний день можна орієнтуватися за Сонцем. Опівдні, о 12 год, Сонце знаходиться на півдні. Тому тінь від предметів буде направлена на північ. Лінію тіні північ–південь називають полуденною лінією. Якщо день похмурий і Сонця не видно, то зорієнтуватися можна за місцевими ознаками. Так, з північного боку кора дерев і великі камені вкриті мохом. З південного боку крона дерев густіша, ніж з північного. На південь від найближчого дерева розташовуються мурашники. Вночі, коли не видно місцевих ознак і немає Сонця, можна орієнтуватися за зорями. Для цього потрібно знайти на нічному небі Полярну зорю. Вона вказує напрямок на північ. Щоб не помилитися, спочатку знаходять сім зірок сузір’я Великого Возу (Великої Ведмедиці), яке нагадує ківш з довгою ручкою. Далі подумки з’єднують прямою лінією дві зорі, розташовані на краю ковша. Потім продовжують лінію до крайньої зорі на “ручці” сузір’я Малий Віз (Мала Ведмедиця). Ця крайня яскрава зоря і буде Полярною.

Знаючи хоч одну сторону горизонту, легко визначити всі інші. Щоб за напрямком, наприклад, на північ визначити інші, потрібно стати обличчям на північ і розвести руки в боки. По праву руку буде схід, по ліву – захід, а позаду – південь.

Більш точно сторони горизонту можна встановити за приладами. Найзручнішим з них є компас. Намагнічена стрілка компаса завжди темним кінцем спрямована на північ. Для визначення сторін горизонту компас кладуть на горизонтальну поверхню (або долоню). Потім коробку компаса повертають так, щоб позначка Пн. на шкалі компаса співпала з темним кінцем стрілки. Це означає, що ви зорієнтували компас. Тоді позначки основних сторін горизонту на циферблаті компаса будуть вказувати напрямки, де ці сторони розташовані.

Щоб не заблукати в незнайомій місцевості під час прогулянки до лісу, походу по гриби, туристичного походу, потрібно встановити за компасом, у якому напрямку ви вирушаєте в путь. Лише тоді ви зможете встановити, в якому напрямку слід повертатися. Якщо, наприклад, ви вирушили на південний-схід, то повертатися потрібно на північний-захід.

 


Читайте також:

 1. В залежності від обстановки та бойового завдання, наявності сил та засобів, а також від характеру місцевості, оборона може бути позиційною, маневреною .
 2. В залежності від обстановки та бойового завдання, наявності сил та засобів, а також від характеру місцевості, оборона може бути позиційною, маневреною .
 3. Види, фактори і ступінь порушення типів місцевості.
 4. Епідемія — масове розповсюдження інфекційного захворювання людини в будь-якій місцевості, країні, яке суттєво перевищує загальний рівень захворюваності.
 5. Забруднення місцевості у разі аварій на АЕС
 6. Загальні положення орієнтування на місцевості
 7. Карта та рух по місцевості
 8. Коридором, який проглядається, називається відгороджена смуга місцевості, яка розділяє ізольовані або суміжні локальні зони УВП.
 9. Моделювання просторового перенесення з урахуванням рельєфу місцевості
 10. Обчислення площі за результатами вимірювання ліній і кутів на місцевості
 11. Організація і проведення змагань зі спортивного орієнтування
 12. Організація старту змагань з орієнтування у заданому напрямку
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Мал. Визначення сторін горизонту за річними кільцями зрізаного дерева

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.