Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вогнегасники

 

Хімічний пінний вогнегасник. Призначений для гасіння твердих матеріалів, що горять, а також різних горючих рідин площею не більше 1м2, за винятком електроустановок, що знаходяться під напругою, а також лужних металів. Вогнегасник використовується в діапазоні температур зовнішнього середовища від +5°С до +45°С. На рисунку 7.1 показаний хімічний пінний вогнегасник, а в таблиці 7.1 – наведені основні типи і параметри хімічних пінних вогнегасників.

 

Рис. 7.1. Хімічний пінний вогнегасник (ОХВП-10)

 

Пристрій і принцип дії хімічного пінного вогнегасника наступний. Робота хімічного пінного вогнегасника заснована на витісненні вогнегасного складу (хімічної піни) під дією надмірного тиску, що створюється вуглекислим газом, який утворюється в процесі взаємодії кислотної і лужної його частин. Кислотна частина є водною сумішшю сірчаної кислоти з сірчанокислим окисним залізом. Лужна частина заряду (водний розчин двовуглекислого натрію з солодковим екстрактом) залита в корпус вогнегасника. Утворення піни йде по наступних реакціях:

 

H2SO4 + 2NaHCO3→Na2SO4 + 2H2O + 2CO2

 

Fe(SO4)3 + 6H2O→2Fe(OH)3 + 3H2SO3

 

3H2SO4 + 6NaHCO3→3Na2SO4 + 6H2O + 6CO2

 

Для приведення вогнегасника в дію повертають рукоятку запірного пристрою на 180°, перевертають вогнегасник вверх дном і направляють сприск у вогнище загоряння. При повороті рукоятки клапан закриває горловину кислотного стакана піднімається, кислотний розчин вільно виливається із стакана, змішується з розчином лужної частини заряду. Вуглекислий газ, що утворився в результаті реакції, інтенсивно перемішує рідину, обволакується плівкою з водного розчину, утворюючи бульбашки піни. Тиск в корпусі вогнегасника різко підвищується і піна викидається через сприск зовні.

 

Таблиця 7.1. Основні типи та параметри хімічних пінних вогнегасників

 

При гасінні твердих матеріалів струмінь направляють безпосередньо на предмет, що горить, під полум'я, в місця найбільш активного горіння. Гасіння рідин, що горять, розлитих на відкритій поверхні, починають з країв, поступово покриваючи піною всю поверхню, що горить, щоб уникнути розбризкування.

Вогнегасник хімічний повітряно-пінний ОХВП-10 аналогічний по конструкції, але додатково має спеціальну пінну насадку, що нагвинчується на сприск вогнегасника і забезпечує підсос повітря. За рахунок цього при закінченні хімічної піни утворюється і повітряно-механічна піна. Крім того, в цьому вогнегаснику лужна частина заряду збагачена невеликою добавкою піноутворювача типу ПО-1.

Повітряно - пінний вогнегасник. Призначений для гасіння загорянь різних речовин і матеріалів, за винятком лужних металів і електроустановок, що знаходяться під напругою. Вогнегасники застосовуються при температурі навколишнього повітря від 3°С до 50°С. Конструкція насадок вогнегасників забезпечує подачу повітряно-механічної піни середньої кратності. На рисунку 7.2 показано повітряно-пінний вогнегасник, а в таблиці 7.2 – наведені основні типи і параметри повітряно-пінних вогнегасників.

Рис. 7.2. Повітряно-пінний вогнегасник

 

Принцип роботи повітряно-пінного вогнегасника наступний. Робота повітряно-пінного вогнегасника заснована на витісненні вогнегасного складу (розчину піноутворювача) під дією надмірного тиску, що створюється робочим газом (повітря, вуглекислий газ, азот). При натисненні на кнопку кришки вогнегасника відбувається проколювання заглушки балона з робочим газом. Газ по сифоновій трубці поступає в корпус вогнегасника і створює надмірний тиск, під дією якого розчин піноутворювача подається по сифоновій трубці і шлангу до повітряно-пінної насадки. В ньому, за рахунок різниці діаметрів шланга і насадки, створюється розрядка, внаслідок чого підсмоктується повітря. Розчин піноутворювача, проходячи через сітку насадки, змішується із засмоктуваним повітрям і утворює повітряно-механічну піну середньої кратності. Піна, потрапляючи на речову, що горить, охолоджує її та ізолює від кисню повітря.

Таблиця 7.2. Основні марки і параметри повітряно-пінних вогнегасників

 

Вуглекислотний вогнегасник. Призначений для гасіння невеликих початкових вогнищ загоряння різних речовин і матеріалів, а також для гасіння електроустановок, що знаходяться під напругою до 1000 В, за винятком речовин, горіння яких відбувається без доступу повітря. Вогнегасник використовується при температурі навколишнього повітря від -25°С до 50°С.

На рисунку 7.3 показано вуглекислотний вогнегасник, а в таблиці 7.3 – наведені основні типи і параметри вуглекислотних вогнегасників.

Рис. 7.3. Вуглекислотний вогнегасник

 

Робота вуглекислотного вогнегасника заснована на витісненні двоокису вуглецю під дією надмірного тиску. Двоокис вуглецю знаходиться в балоні в рідкому стані під тиском 14,7 МПа. При відкритті замочно-пускового пристрою двоокис вуглецю по сифоновій трубці поступає в розтруб. При цьому відбувається перехід двоокису вуглецю із зрідженого стану в твердий (снігоподібний), що супроводжується різким пониженням температури (до -70°С). Щоб уникнути обмороження рук не можна доторкатися до металевого розтруба. Під час переходу вуглекислоти з рідкого стану в газоподібне відбувається збільшення об'єму в 400-500 разів. Вуглекислота, потрапляючи на речовину, що горить, охолоджує її і ізолює від кисню повітря. Вуглекислота, випаровуючись, не залишає слідів, тому вуглекислотні вогнегасники рекомендується використовувати в тих випадках, коли використання вогнегасників з іншими вогнегасними складами може заподіяти додатковий збиток.

 

Таблиця 7.3. Основні марки і характеристики вуглекислотних вогнегасників

 

Порошкові вогнегасники. Призначені для гасіння загорянь нафтопродуктів, легкозаймистих рідин. Широко застосовуються на хімічних підприємствах наступні типи порошкових вогнегасників: 1) з вбудованим газовим джерелом тиску; 2) закачні порошкові; 3) аерозольні порошкові автоматичної дії (самоспрацьовуючі). На рисунку 7.4 показано порошковий вогнегасник, а в таблиці 7.4 – наведені основні типи і параметри порошкових вогнегасників.

 

Рис. 7.4. Порошковий вогнегасник

 

Робота порошкового вогнегасника з вбудованим газовим (газогенеруючим) джерелом тиску заснована на витісненні вогнегасного складу (порошок марки ПСБ, “Піраніт”) під дією надмірного тиску, що створюється робочим газом (вуглекислий газ, азот). При дії на замочно-пусковий пристрій відбувається проколювання заглушки балона з робочим газом або займання газогенератора. Газ по трубці підведення робочого газу поступає в нижню частину корпусу вогнегасника і створює надмірний тиск, внаслідок чого порошок витісняється по сифоновій трубці в шланг до стовбура. Пристрій стовбура дозволяє випускати порошок порціями. Для цього необхідно періодично відпускати рукоятку, пружина якої закриває стовбур. Порошок, потрапляючи на речовину, що горить, ізолює її від кисню повітря. Балон для зберігання робочого газу може знаходитися в корпусі або кріпиться до корпусу вогнегасника зовні.

 

Таблиця 7.4. Основні марки і параметри порошкових вогнегасників з вбудованим джерелом тиску

 

Порошковий закачний вогнегасник. Призначений для гасіння загорянь нафтопродуктів, легкозаймистих рідин, твердих речовин, а також для гасіння електроустановок, що знаходяться під напругою до 1000В. Такі вогнегасники можуть працювати в діапазоні температур від -50°С до +500°С. Робота порошкового закачного вогнегасника заснована на витісненні вогнегасного складу (порошок марки ПСБ, “Піраніт”) під дією надмірного тиску (1,6 МПа) робочого газу (вуглекислого газу, азоту) закачаного безпосередньо в корпус вогнегасника. При відкритті замочно-пускового пристрою робочий газ витісняє порошок, який по сифоновій трубці та шлангу поступає до стовбура. Замочно-пусковий пристрій дозволяє випускати порошок порціями. Порошок, потрапляючи на речовину, що горить, ізолює його від кисню повітря. На рисунку 7.5 показано порошковий закачний вогнегасник, а в таблиці 7.5 – наведені основні типи і параметри порошкових закачаних вогнегасників.

 

Рис. 7.5. Порошковий закачний вогнегасник

 

Таблиця 7.5. Основні марки і параметри порошкових

 

Аерозольні порошкові вогнегасники. Випускаються у вигляді різних пристроїв, в яких виробляється вогнегасний аерозоль із заданими параметрами. У зв'язку з цим ці вогнегасники називають генераторами вогнегасного аерозолю (ГВА). Існує близько 80 модифікацій ГВА. На рисунку 7.6 показано аерозольний порошковий вогнегасник, а в таблиці 7.6 – наведені основні типи і параметри аерозольних порошкових вогнегасників.

 

Рис. 7.6. Аерозольний порошковий вогнегасник

 

Як активний елемент для отримання вогнегасного аерозолю застосовуються піротехнічні складові, що виділяють в процесі горіння високодисперсну конденсовану фазу аерозолі. Композиція спеціальних складових здатна до самостійного горіння без доступу кисню. Продукти горіння аерозольних складів надають інгибітируючу дію на вогнище пожежі, знижують концентрацію кисню в зоні горіння і є ефективним засобом об'ємного пожежогасіння.

 

Таблиця 7.6. Основні типи і параметри аерозольних вогнегасників

 

Приведення в дію аерозольних вогнегасників автоматичної дії здійснюється від електричного, теплового або механічного сигналу. Можна використовувати пристрій для запуску від декількох різнотипних сигналів. Тепловий пуск ГВА здійснюється від вогняного шнура (термошнуру), що є спеціальною пороховою композицією, з якої виготовляються шнур із заданою формою і розмірами. При виникненні пожежі він займається, вогняний імпульс розповсюджується по шнуру і приводить в дію ГВА. Можливо також займання вогнепровідного шнура від спеціальних піромеханічних пристроїв, що спрацьовують при певній температурі нижчій, ніж температура самозаймання вогнепровідного шнура.

Генератори, що мають пуск від вогнепровідного шнура, відносять до вогнегасників, оскільки вони працюють в автономному режимі. Генератори, що мають електричний пуск, застосовуються в автоматичних установках аерозольного пожежогасіння, що відповідають вимогам НАПБ 01.038-2003.

Аерозольні хладонові вогнегасники призначені для гасіння пожеж класу А, В, Е окрім лужних металів і кислотовмісних речовин. Основне застосування даний тип вогнегасника отримав на транспортних засобах.

 


Читайте також:

  1. Вогнегасники
  2. Вогнегасники
  3. Вуглекислотні вогнегасники ВВ-2 та ВВ-5
  4. Під напругою до 1000В. Порошкові вогнегасники випускаються двох
  5. Яку будову мають вуглекислотні вогнегасники та коли їх застосовують?




Переглядів: 1604

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Засоби пожежогасіння | Спеціальні автоматичні установки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.