Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види прогнозів

Точність прогнозу

Точність прогнозу, необхідна для вирішення конкретної задачі, дуже впливає на прогнозуючу систему. Помилка прогнозу залежить від використовуваної системи прогнозу.

Чим більше ресурсів має така система, тим більше шансів одержати більш точний прогноз. Однак прогнозування не може повністю знищити ризики при прийнятті рішень. Тому завжди враховується можлива помилка прогнозування.

Точність прогнозу характеризується помилкою прогнозу.

Найпоширеніші види помилок:

Ø Середня помилка (СО). Вона обчислюється простим усередненням помилок на кожному кроці. Недолік цього виду помилки – позитивні і негативні помилки анулюють одна одну.

Ø Середня абсолютна помилка (САО). Вона розраховується як середнє абсолютних помилок. Якщо вона дорівнює нулю, то ми маємо ідеальний прогноз. У порівнянні з середньо квадратичною помилкою, ця міра "не надає занадто великого значення" викидам.

Ø Сума квадратів помилок (SSE), середньоквадратична помилка. Вона обчислюється як сума (або середнє) квадратів помилок. Це найбільш часто використовувана оцінка точності прогнозу.

Ø Відносна помилка (ОО). Попередні міри використовували дійсні значення помилок. Відносна помилка виражає якість підгонки в термінах відносних помилок.

 

Прогноз може бути короткостроковим, середньостроковим і довгостроковим.

Короткостроковий прогнозявляє собою прогноз на кілька кроків вперед, тобто здійснюється побудова прогнозу не більше ніж на 3% від обсягу спостережень або на 1-3 кроки вперед.

Середньостроковий прогноз – це прогноз на 3-5% від обсягу спостережень, але не більше 7-12 кроків вперед; також під цим типом прогнозу розуміють прогноз на один або половину сезонного циклу. Для побудови короткострокових і середньострокових прогнозів цілком підходять статистичні методи.

Довгостроковий прогноз – це прогноз більш ніж на 5% від обсягу спостережень.

При побудові даного типу прогнозів статистичні методи практично не використовуються, крім випадків дуже "добрих" рядів, для яких прогноз можна просто "намалювати".

Дотепер ми розглядали аспекти прогнозування, так чи інакше пов'язані з процесом прийняття рішення. Існують і інші фактори, які необхідно враховувати при прогнозуванні.

Задача 1. Відомо, що аналізований процес відносно стабільний у часі, зміни відбуваються повільно, процес не залежить від зовнішніх факторів.

Задача 2. Аналізований процес нестабільний і дуже сильно залежить від зовнішніх факторів.

Вирішення першої задачі повинне бути зосереджене на використанні великої кількості ретроспективних даних. При вирішенні другої задачі особливу увагу варто звернути на оцінки фахівця в предметній області, експерта, щоб мати можливість відобразити в прогнозуючій моделі всі необхідні зовнішні фактори, а також приділити час для збору даних по цим факторам (збір зовнішніх даних часто набагато складніше збору внутрішніх даних інформаційної системи). Доступність даних, на основі яких буде здійснюватися прогнозування, – важливий фактор побудови прогнозної моделі. Для можливості виконання якісного прогнозу дані повинні бути представницькими, точними і достовірними.

 


Читайте також:

  1. ВАРІАНТИ ВИКОРИСТАННЯ ПРОГНОЗІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ
  2. Види демографічних прогнозів
  3. Види енергетичних прогнозів.
  4. Історія демографічних прогнозів
  5. Класифікація прогнозів
  6. Класифікація прогнозів
  7. Функції та принципи соціально-економічного прогнозування. Класифікація та характеристика прогнозів.




Переглядів: 1938

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тренд, сезонність і цикл | Погана візуалізація

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.