Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Технічні принципи

Технічні принципи спрямовані на безпосереднє запобігання дії небезпек. Технічні принципи засновані на використанні фізичних законів.

Принцип захисту відстанню полягає у встановленні такої відстані між людиною і джерелом небезпеки, при якому забезпечується заданий рівень безпеки. Принцип заснований на тому, що дія небезпечних і шкідливих факторів слабшає за тими чи іншими законами або цілком зникає залежно від відстані.

Протипожежні розриви. Щоб уникнути поширення пожежі, будинки, споруди та інші об’єкти розташовують на визначеній відстані один від одного. Ці відстані називають протипожежними розривами.

Санітарно-захисні зони. Для захисту житлових забудов від шкідливих речовин, підвищених рівнів шуму, вібрацій, ультразвуку, електромагнітних хвиль радіочастот, статичної електрики, передбачаються санітарно-захисні зони.

Санітарно-захисна зона – це простір між межею житлової забудови й об’єктами, що є джерелами шкідливих факторів. Розмір санітарно-захисної зони встановлюється відповідно до санітарної класифікації підприємств. Для підприємств класів I, II, III, IV, V розміри санітарно-захисних зон відповідно складають 2000, 1000, 500, 300, 100 м. Розміри санітарно-захисних зон можуть бути збільшені або зменшені при належному техніко-економічному і гігієнічному обґрунтуванні.

Відстань від найбільш віддаленого робочого місця до евакуаційного виходу. Для того, щоб люди під час пожежі могли безперешкодно і безпечно залишити будинок, регламентується найкоротша відстань від робочого місця до виходу назовні.

Захист від електричного струму. Захист від дотику до струмоведучих частин електричних установок досягається, зокрема, недоступним розташуванням струмоведучих частин. Захист від іонізуючих випромінювань і ЕМП також забезпечується відстанню.

Принцип міцності полягає в тому, що з метою підвищення рівня безпеки підсилюють здатність матеріалів, конструкцій і їхніх елементів опиратися руйнуванням і залишковим деформаціям від механічних впливів. Реалізується принцип міцності за допомогою так званого коефіцієнта запасу міцності, що є відношенням небезпечного навантаження, яке викликає неприпустимі деформації або руйнування, до навантаження, що допускається.

Принцип міцності реалізується для захисту від електроструму. Для захисту від ураження в електроустановках застосовують ізолюючі засоби, що володіють високою механічною й електричною міцністю.

На принципі міцності засноване застосування запобіжних поясів для роботи на висоті. Запобіжний пояс ланцюгом прикріплю­ється до міцних конструкцій за допомогою карабіна.

Принцип слабкої ланки полягає в застосуванні з метою безпеки послаблених елементів конструкцій або спеціальних пристроїв, що руйнуються або спрацьовують при визначених і попередньо розрахованих значеннях факторів.

Принцип екранування полягає в тому, що між джерелом небезпеки і людиною встановлюється перешкода, що гарантує захист від небезпеки. При цьому функція перешкоди полягає в тому, щоб перешкоджати проходженню небезпечних властивостей у гомосферу. Застосовуються, як правило, різноманітні за конструкцією суцільні екрани.

Захист від теплових випромінювань. Поширеним є застосування екранів для захисту від теплових опромінень. При цьому розрізняють екрани відображення, поглинання і відведення тепла. Для пристрою екранів відображення використовують світлі матеріали: алюміній, білу жерсть, алюмінієву фольгу, оцинковане залізо. Екрани, що відводять тепло, виготовляють у вигляді конструкцій із простором (змійовиком) із проточною водою, що знаходиться в ньому. Теплопоглинальні екрани виготовляють з матеріалу з великим ступенем чорності. Якщо необхідно забезпечити можливість спостереження (кабіни, пульти керування), застосовують прозорі екрани, виконані з багатошарового чи жаропоглинаючого скла або інших конструкцій. Прозорими теплопоглинаючими екранами служать і водяні завіси, що можуть бути двох типів: переливні (вода подається зверху) і напірні (з подачею води знизу під тиском).

Захист від іонізуючих випромінювань. Захисне екранування широко застосовується для захисту від іонізуючих випромінювань. Воно дозволяє знизити опромінення до будь-якого заданого рівня. Матеріал, застосовуваний для екранування, і товщина екрана залежать від природи випромінювання (альфа, бета, гама, нейтрони). Товщина екрана розраховується на основі законів ослаблення випромінювань у речовині екрана.

Альфа-частинки мають невелику величину пробігу і легко поглинаються склом, плексигласом, фольгою будь-якої товщини. Для захисту від бета-випромінювань застосовують матеріали з невеликим атомним номером, для поглинання твердих бета-променів засто­совують свинцеві екрани з внутрішнім облицюванням алюмінієм. Для ослаблення гамма-випромінювання найчастіше використовують елементи з високим атомним номером і високою щільністю: свинець, вольфрам, бетон, сталь. Нейтрони високої енергії спочатку сповільнюють до теплових за допомогою водньовмістких речовин (важка вода, парафін, пластмаси, поліетилен), а потім поглинають повільні нейтрони за допомогою матеріалів, що мають великий перетин поглинання (борніт, графіт, кадмій та ін.).

Захист від електромагнітних випромінювань. Екранування використовується для захисту від електромагнітних полів. У цьому випадку застосовують матеріали з високою електричною провідністю (мідь, алюміній, латунь) у вигляді аркушів товщиною не менш 0,5 мм або сітки з осередками розміром не більше 4x4 мм. Електромагнітне поле послаблюється металевим екраном внаслідок створення в його товщі полюсів протилежного напрямку.

Захист від вібрацій і шуму. Одним із ефективних способів захисту від вібрацій, що викликані роботою машин і механізмів, є віброізоляція. Роль своєрідного екрана тут виконують амортизатори (віброізолятори), що представляють собою пружні елементи, розміщені між машиною і її підставою. Енергія вібрації поглинається амортизаторами, а це зменшує передачу вібрацій на підставу.

Екрани використовують для захисту працюючих від прямої дії шуму. Акустичний ефект екрана заснований на утворенні за ним області тіні, куди звукові хвилі проникають лише частково. Причому, існує така залежність: чим більше довжина звукової хвилі, тим менше при даних розмірах екрана область тіні. Отже, застосування екранів ефективне для захисту від середньо- і високочастотних шумів. На низьких частотах за рахунок ефекту дифракції звук огинає екрани, не створюючи аеродинамічної тіні.

 

Управлінські принципи

Управлінськими називаються принципи, що визначають взаємозв’язок і відносини між окремими стадіями й етапами процесу забезпечення безпеки.

Принцип плановості означає встановлення на визначені періоди напрямків і кількісних показників діяльності. Відповідно до розглянутого принципу повинні встановлюватися конкретні кількісні завдання на різних ієрархічних рівнях на основі контрольних цифр.

Планування в області безпеки повинно орієнтуватися на досягнення кінцевих результатів, виражених у показниках, що характеризують безпосередньо умови праці. Інші показники є похідними.

Принцип стимулювання означає облік кількості і якості витраченої праці й отриманих результатів при розподілі матеріальних благ і моральному заохоченні. Принцип стимулювання реалізує такий важливий фактор, як особистий інтерес.

Принцип компенсації (від лат. compensatio – відшкодування) полягає в наданні різного роду пільг з метою відновлення порушеної рівноваги психічних і психофізіологічних процесів або попередження небажаних змін у стані здоров’я. Одним з видів компенсації є підвищення тарифних ставок для тих, хто працює на гарячих, важких і шкідливих роботах, приблизно на 13%, а для тих, хто працює на особливо важких і особливо шкідливих роботах – на 30-33% вище, ніж для тих, хто працює у нормальних умовах.

Тим, хто працює в особливо шкідливих умовах, видається безкоштовно лікувально-профілактичне харчування для зміцнення здоров’я і попередження професійних захворювань. Розроблено 5 науково обґрунтованих раціонів лікувально-профілактичного харчування, які застосовують залежно від особливостей заподіяної шкоди. Лікувально-профілактичне харчування видається перед початком роботи та під час обідньої перерви. Калорійність денного раціону становить 1364-1481 калорій. Великій кількості робітників та службовців, що зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, у дні роботи видається 0,5 л молока або рівноцінні йому продукти.

 


Читайте також:

  1. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  2. Антикорупційні принципи
  3. Антикорупційні принципи
  4. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  5. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  6. Б/. Принципи виборчого права.
  7. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції
  8. Базові принципи психології спорту.
  9. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  10. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  11. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  12. Біржові товари і основні види товарних бірж. Принципи товарних бірж.




Переглядів: 511

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Орієнтуючі принципи | Організаційні принципи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.