Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.

Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.

Банк – кредитно-фінансова установа, що зосереджує тимчасово вільні кошти (грошові вклади), надає їх у строкове користування у формі кредитів (позик), стає посередником у взаємних виплатах і розрахунках між підприємствами, установами чи окремими особами, регулює грошовий обіг у країні, включаючи випуск (емісію) нових грошей, здійснює операції з золотом, чужоземною валютою та інші функції. Є юридичною особою.

Комплекс із трьох операцій – депозитних, кредитних і розрахункових – створює первинну сферу банківської діяльності, а фінансовий посередник, що виконує цей комплекс, є банківським інститутом, банком в економічному розумінні.

Функції банків – трансформаційна і емісійна.

Трансформаційна – полягає в зміні (трансформації) таких якісних характеристик грошових потоків, що проходять через банки, як рівень ризикованості, строковість, обсяги та просторове спрямування. Напрями: трансформація ризиків, строків, обсягів і просторова трансформація. Емісійну функцію виконує як центральний банк, емітуючи готівкові кошти, так і комерційні банки, емітуючи депозитні гроші через механізм грошово-кредитного мультиплікатора.

Основні види операцій сучасного універсального банку: розрахунково-платіжні операції, управління потоками готівки, валютні операції, інвестиційні операції, трастові послуги, надання кредитів, брокерські послуги, депозитні операції, інші послуги, запозичення коштів, лізингові операції, консультаційні послуги, страхові послуги.

Банківська система – законодавчо визначена, чітко структурована та субординована сукупність фінансових посередників, які займаються банківською діяльністю на постійній професійній основі і функціонально взаємоув’язані в самостійну економічну структуру. Закон України “Про банки і банківську діяльність”(1991) зафіксував , що банківська система України має бути дворівневою, установив, які банки належать до кожного з рівнів і яким буде механізм зв’язків між ними.

Самостійність банківської системи як економічної структури має подвійне спрямування: відносно окремих банків як її структурних елементів і відносно інших подібних великих систем, які функціонують в економіці паралельно з банківською.

Цілі:

- забезпечення суспільного нагляду і регулювання банківської діяльності з метою узгодження інтересів окремих банків із загальносуспільними інтересами.

- забезпеченя надійності і стабільності функціонування банківської системи в цілому з метою стабілізації грошей та безперебійного обслуговуваня економіки.

Головна ціль діяльності окремих банків – одержання прибутку.

Функції банківської системи: трансформаційна, створення платіжних засобів та регулювання грошового обороту (емісійна), забезпечення стабільності банківської діяльності та грошового ринку (стабілізаційна).

Загальні риси БС: поєднання багатьох однотипних елементів(банків), динамічність системи, закритість системи, саморегуляція системи.

Специфічні риси:

- дворівнева побудова,

- поглиблене, централізоване регулювання діяльності кожного банку окремо і банківської діяльності в цілому,

- централізований механізм контролю і регулювання руху банківських резервів,

- наявність загальносистемної інфраструктури, що забезпечує функціональну взаємодію окремих банків,

- гнучке поєднання високого рівня централізованої керованості БС зі збереженням повної економічної самостійності і відповідальності за результати своєї діяльності кожного окремого банку, що входить у систему.

Централізоване регулювання банківської діяльності як специфічна ознака банківської системи визначається її регулятивною функцією. Завдання БС – боротьба з ризиками. Централізоване регулювання руху банківських резервів зумовлюється емісійною функцією БС. Створення єдиного для всіх банків, замкнутого на центральний банк і регульованого ним механізму руху банківських резервів є визначальною організаційно-правовою ознакою БС як особливої структури. Гнучке поєднання високого рівня централізованої керованості системи з децентралізацією економічної самостійності та відповідальності банків як її окремих елементів – ще одна риса БС.


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. VI. Філогенез нервової системи
  9. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  10. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  11. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  12. Автокореляційна характеристика системи




Переглядів: 2100

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність, призначення та види фінансового посередництва. | Поняття валюти.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.