Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Іонізуюче випромінювання

Іонізуючим випромінюванням називається випромінювання, взаємо­дія якого з речовиною призводить до утворення в цій речовині іонів різного знака. Іонізуюче випромінювання складається із зарядже­них і незаряджених частинок, до яких відносяться також фотони.

Розрізняють корпускулярне і фотонне іонізуюче випро­мінювання.

Корпускулярне іонізуюче випромінювання – потік елементарних частинок з масою спокою, відмінною від нуля, що утворюються при радіоактивному розпаді, ядерних перетвореннях або такі, що генеруються на прискорювачах. До нього відносяться: a і b-частинки, нейтрони (n), протони (р) та ін.

a-випромінювання – це потік частинок, що є ядрами атома гелію і володіють двома одиницями заряду. Енергія a-частинок, що випускаються різними радіонуклідами, лежить у межах 2-8 МеВ. При цьому всі ядра цього радіонукліда випускають b-частинки, що володіють однією і тією ж енергією.

b-випромінювання – це потік електронів або позитронів. При розпаді ядер b-активного радіонукліда, на відміну від a-розпаду, різні ядра цього радіонукліда випускають b-частки різної енергії, тому енергетичний спектр b-частинок безперервний.

Нейтрони (нейтронне випромінювання) – нейтральні елемен­тарні частинки. Оскільки нейтрони не мають електричного заряду, під час проходження через речовину вони взаємодіють тільки з ядрами атомів. Внаслідок цих процесів утворюються або заряджені частинки (ядра віддачі, протони, нейтрони), або -випромінювання, що викликають іонізацію.

Фотонне випромінювання – потік електромагнітних коливань, що поширюються у вакуумі з постійною швидкістю 300000 км/с. До нього належать g-випромінювання, гальмове і рентгенівське випромінювання.

Однакові за природою ці види електромагнітних випромінювань відрізняються умовами утворення, а також властивостями: довжиною хвилі й енергією.

Так, g-випромінювання випускається при ядерних перетвореннях або при анігіляції частинок.

Гальмове випромінювання – пов’язано зі зміною кінетичної енергії заряджених частинок, має безперервний спектр і виникає в середовищі, що оточує джерело b-випромінювання, в рентгенівських трубках, в прискорювачах електронів і т.п.

Рентгенівське випромінювання – сукупність гальмового і характеристичного випромінювань, діапазон енергії фотонів яких становить 1 кеВ – 1 МеВ.

Випромінювання характеризуються за їх іонізуючою і проникаючою здатністю.

Іонізуюча здатність випромінювання визначається питомою іонізацією, тобто числом пар іонів, створюваних частинкою в одиницю об’єму маси середовища або на одиниці довжини шляху. Випроміню­вання різних видів володіють різною іонізуючою здатністю.

Проникаюча здатність випромінювань визначається величиною пробігу. Пробігом називається шлях, пройдений частинкою в речовині до її повної зупинки, зумовленої тим або іншим видом взаємодії.

a-частинки володіють найбільшою іонізуючою здатністю і найменшою проникаючою. Їхня питома іонізація змінюється від 25 до 60 тис. пар іонів на 1 см шляху в повітрі. Довжина пробігу цих часток у повітрі становить кілька сантиметрів, а в м’якій біологічній тканині – кілька десятків мікрон.

b-випромінювання має істотно меншу іонізуючу здатність і велику проникаючу. Середня величина питомої іонізації в повітрі становить близько 100 пар іонів на 1 см шляху, а максимальний пробіг досягає декількох метрів при великих енергіях.

Найменшою іонізуючою здатністю і найбільшою проникаючою володіють фотонні випромінювання. У всіх процесах взаємодії електромагнітного випромінювання із середовищем частина енергії перетворюється на кінетичну енергію вторинних електронів, які, проходячи через речовину, викликають іонізацію. Проходження фотонного випромінювання через речовину взагалі не може бути охарактеризовано поняттям пробігу. Ослаблення потоку електро­магнітного випромінювання в речовині підкоряється експонентному законові і характеризується коефіцієнтом ослаблен­ня, який залежить від енергії випромінювання і властивостей речовини.

Відкриття іонізуючого випромінювання пов’язано з ім’ям французького вченого А. Беккереля. У 1896 р. він знайшов сліди якихось випромінювань, залишених мінералом, що містить уран, на фотографічних пластинках. У 1898 р. Марія Кюрі і її чоловік П’єр Кюрі встановили, що після випромінювань уран мимовільно послідовно перетворюється в інші елементи. Цей процес перетворення одних елементів на інші, що супроводжується іонізуючим випромінюванням, Марія Кюрі назвала радіоактивністю. Так була відкрита природна радіоактивність, якою володіють елементи з нестабільними ядрами. У 1934 р. було доведено, що, впливаючи нейтронами на ядра стабільних елементів, можна одержати ізотопи зі штучною радіоактивністю.

Таким чином, розрізняють природні і технічні джерела іонізуючого випромінювання. До природного належать космічні, а також земні джерела, що створюють природне опромінення. До технічного належать джерела, спеціально створені для корисного застосування.

 


Читайте також:

  1. БІОЛОГІЧНА ДІЯ ІОНІЗУЮЧОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ
  2. Біологічна дія іонізуючого випромінювання
  3. Біологічна дія лазерного випромінювання. Під біологічною дією розумі1
  4. Види механізму дії іонізуючого випромінювання
  5. Визначення та дози іонізуючого випромінювання.
  6. Випромінювання солі важких Ме фаги
  7. Випромінювання: приймання та аналіз
  8. Вплив іонізуючого випромінювання на живий організм.
  9. Вплив іонізуючого випромінювання на людину
  10. Гальмівне рентгенівське випромінювання
  11. Граничні дози у випадку однократного впливу на очі і шкіру прямого чи розсіяного лазерного випромінювання
  12. Гранично допустимі дози у випадку однократного впливу на очі колімірованого (прямого) лазерного випромінювання




Переглядів: 1532

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лазерне випромінювання | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.