Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Граничні дози у випадку однократного впливу на очі і шкіру прямого чи розсіяного лазерного випромінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

Довжина хвилі X, нм Тривалість опромінювання 1, с Н|ДР, Дж • м'2; ЕГЛР,Втм-2
1400<а<1800 1О-1°<І<1 НІДР= 210'1
1<і<102 ЕГЛР=2-10У^Г
і>102 Егдр=5-102
1800<Х<2500 10 10<і<3 Нгдр=7-103/УГ
3<і<102 Нгдр=5-103/>/Г
і>102 ЕГЛр=5-102
2500<Х<105 юів<ьло-1 Нгдр=2,5-10з5л/Г
  Нгдр=5-103-^Г
1<і<102 Нгдр=5-103/^Г
і>102 Егдр=5-102

Примітка. Діаметр обмежуючої апертури 1,1-Ю"3 м.

5 - рентгенівське випромінювання (супутнє вторинне);

6 - утворення часток високих енергій під час опромінення мішені ЛВ;

7 - іонізуюче випромінювання, використовуване для накачування;

8 - ЕМП, що утворюються під час роботи генераторів ВЧ, УВЧ;

9 - шуми при роботі механічних затворів, насосів, шум ударних
хвиль;

10 - токсичні рідини (робоче тіло в рідинних ОКГ), наприклад,
оксиди хлору, фосфору та ін.

Таким чином, експлуатація лазерів потребує впровадження ком­плексу різноманітних захисних заходів.

Діючі ОКГ слід розміщати в окремих, спеціально виділених примі­щеннях, які не повинні мати дзеркальних поверхонь. Поверхні примі­щень повинні мати коефіцієнт відбивання не більш 0,4. Стіни, стеля і підлога повинні мати матову поверхню. У приміщенні повинна бути висока освітленість (КПО > 1,5%, Е.МІ. > 150 лк). Приміщення повинне обладнуватись загальнообмінною вентиляцією і місцевими відсмокту-


вачами. Забороняється проводити орієнтацію промення на вікна та двері. Суворо обмежується доступ осіб до ОКГ. Установлюються попе­реджувальні знаки і система сигналізації про роботу ОКГ. По можли­вості доцільно екранувати промінь (помішувати у світлонепроникно­му екрані). Застосовують різні типи екранів для запобігання виходу променя (металеві, пластмасові). Вивішують знаки безпечної (небез­печної) зони (ГОСТ 12.4.026-76). Для запобігання ураженню органів зору застосовують спеціальні окуляри зі світлофільтрами. Як матеріа­ли для протилазерних окулярів використовують:

1 - поглинаючі стекла і пластмаси;

2 - відбиваючі діелектричні тонкоплівочні, що відбивають 90-95%
падаючої світлової енергії (оксиди титану та ін.);

3 - комбіновані, що складаються з поглинаючих і відбиваючих
матеріалів.

Важливі характеристики фільтрів: висока вибірковість положення і відбивання, а також значна термостійкість. У цьому плані найкращі показники мають багатошарові фільтри. Для багатошарових фільтрів граничне значення пробою може досягати 1015 Вт/м2. Для кожної дов­жини хвилі підбираються окуляри з відповідними характеристиками. Наприклад, окуляри типу СЗС-22 (максимальна ефективність у діапазоні X = 0,69-1,6 пм).

Поряд із захисними окулярами в лабораторіях з використанням ОКГ необхідно виключити попадання лазерного випромінювання на відкриті ділянки шкіри. При густині 50 Дж/см2 у людини спостеріга­ються значні необоротні ушкодження відкритої шкіри. Для захисту шкіри застосовують фетровий одяг, шкіряні рукавички.

Для зменшення густини відбитої (дифузійної) енергії необхідно підбира­ти колір фарбування стін. Так, темносиня олійна фарба відбиває тільки 16% хвиль довжиною 1,06 мкм і 12% хвиль 0,69 мкм. Низьке відбиття для хвиль довжиною 0,69 мкм має темно-зелене фарбування (15%). Для створення екрануючих штор рекомендують чорні густи тканини, які не пропускають хвилі завдовжки 1,06-0,69 мкм.

2.10. ЗАХИСТ ВІД ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ

2.10.1. Загальні положення

Радіоактивність та супутнє їй іонізуюче випромінювання (ЇВ) існували на Землі завжди. У біосфері існують понад 60 природних джерел іонізуючого випромінювання. В основному, сучасна людина


опромінюється джерелами природного походження (космічного та земного). На частку земного припадає 5/6 природного опромінюван­ня, в основному внаслідок дії радіонуклідів, що попадають в організм з їжею, водою та повітрям. Радіоактивні ізотопи (калій-40, уран-238, торій-232 та ін.) містяться у гірських породах, які широко використо­вуються в будівництві та інших галузях господарства. В золі, яка утво­рюється при спалюванні вугілля, знаходяться низка радіоактивних речовин: уран, радій, торій, полоній, калій, з питомою активністю 130-1700 Бк/кг. Викиді у атмосферу теплових електростанцій, що спалюють вугілля значно збільшують дозу іонізуючого опромінюван­ня для населення, яке мешкає в цьому районі.

Дослідження показали, що значна частина природного опроміню­вання припадає на газ радон, який утворюється у результаті розпаду урану та торію і виділяється з породи (граніт, пемза), будівельних матеріалів, у результаті розпилювання води, спалюванні газу. В зак­ритих приміщеннях активність радону може досягати кількох тисяч Бк/м3. Крім зазначеного, проблема іонізуючого опромінювання пов'я­зана з рядом технологій, які використовуються в сучасному суспіль­стві. Швидкий розвиток ядерної енергетики і широке впровадження джерел іонізуючих випромінювань у різних галузях науки, техніки, суспільного виробництва створили потенційну загрозу радіаційної небезпеки для людини і забруднення навколишнього середовища радіоактивними речовинами. Так, в Україні більше 40% електроенер­гії виробляється на атомних електростанціях (АЕС). У той же час, усі компоненти ядерного паливного циклу створюють значну радіаційну проблему (добування та збагачення урану, його транспортування, спа­лювання уранового палива та зберігання відходів). Особливо ката­строфічні наслідки аварій на таких об'єктах як для окремого регіону чи країни, так і усієї біосфери Землі. Прикладом такої катастрофи є аварія на Чорнобильській АЕС в 1986 р.

Серед штучних джерел ІВ важливим для сучасної людини є медич­ні дослідження та радіотерапія. Так, при рентгенографії зубів доза опромінювання у черепі може досягати 60-130 мкЗв. У середньому світовий рівень додаткової дози від медичних процедур дорівнює 0,4 мЗв на рік, що складає 20% від фонового опромінювання. В проми­словості та науці джерелами ІВ є установки рентгеноструктурного аналізу, радіаційні дефектоскопи, товщиноміри, високовольтні елек­тровакуумні прилади та ін. Таким чином, людина підпадає під вплив ІВ різноманітних джерел і тому питання захисту від них (чи радіацій­на безпека) перетворюються в одну з найважливіших проблем су­часності.


 




2.10.2. Основніпоняття і характеристики іонізуючих випромінювань

Іонізуюче випромінювання - випромінювання, взаємодія якого з середовищем призводить до утворення в останньому електричних зарядів різних знаків, тобто до іонізації цього середовища. Основними характеристиками для джерел ІВ є: радіоактивність, час напіврозпаду, енергія випромінювань, глибина проникнення, іонізуюча здібність. Для оцінки дії ІВ використовують поняття доз , потужність доз, тка­нинний зважуючий фактор, час напіввиведення з організму тощо.

Радіоактивність (А) - самовільне перетворення (розпад) атомних ядер деяких хімічних елементів (урану, торію, радію та ін.), що приво­дить до зміни їхнього атомного номера і масового числа. Такі елемен­ти називаються радіоактивними. У результаті їх розпаду утворюють­ся різні частки або електромагнітне випромінювання яке здатне іоні­зувати середовище.

Радіоактивні речовини розпадаються з визначеною для кожної речовини, швидкістю. Число ядер даного елемента, яке розпадається за одиницю часу ( А), пропорційне повному числу ядер N. тобто

А = -йії/йї = Ш, (2.79)

де X - постійна радіоактивного розпаду, яка характеризує вірогі­дність розпаду на одне ядро за одиницю часу. Чим більша X, тим більша швидкість розпаду.

Цей процес також може бути описаний формулою:

^ = N^0, (2.80)

де >І{ і Ко - число радіоактивних ядер в початковий момент та через період часу ї. відповідно.

Тобто швидкість розпаду А є активність радіонуклідів. У системі одиниць СИ за одиницю активності прийняте одне ядерне перетво­рення в секунду. Ця одиниця одержала назву бекерель (Бк). Позаси­стемною одиницею виміру активності є Кюрі (Ки). Це активність радіонукліда в джерелі, в якому відбувається 3,7 • 10™ актів розпаду в одну секунду. Одиниця активності кюрі відповідає активності 1 г Ка.

Частки, що випускаються радіоактивним джерелом утворюють потік, якій вимірюється числом часток у 1 с. Число часток, що прихо-диться на одиницю поверхні (квадратний сантиметр), є густина пото­ку часток (часток/ (хв • см2), часток.Дс ■ см2).

У дозиметрії застосовуються питома активність Ат (Бк/кг), об'єм­на Ау (Бк/м3) і поверхнева Аз (Бк/м2) активності джерел.

Постійна розпаду X зв'язана з періодом напіврозпаду Т.* 2, тобто періо­дом за який кількість активних ядер зменшується удвічі співвідношенням


Т1/2 = 0,693 /X. (2.81)

Кожний ізотоп має свої значення Т1/2. Наприклад, для калію-40 Т .„=1,28-109 років, цезію-137 Т./7=30 років, стронцію-90 Т1/9=28 ро-

.1// и А О А -Т« О 1^ ' '

кш, иоду-іоі 11/2-о діб.

У результаті радіоактивних перетворень виникають різні частки -а (альфа), Р (бета), п (нейтрони ), фотони - у (гама), К (рентгенівські) та ін., які мають різні енергетичні параметри і здатність іонізувати середовище.

а-випромінювання - потік позитивно заряджених часток (ядер ато­мів гелію), що утворюються при розпаді ядер або при ядерних реакці­ях. Вони мають велику іонізуючу дію, але малу проникаючу здатність.

Р-випромінювання - потік негативно заряджених часток (електронів) або позитивних (позитронів), що утворюються при розпаді ядер або нестійких часток. Питомий пробіг р-часток у повітрі складає приблизно 3,8 м/МеВ. Іонізуюча здатність р-часток на два порядки нижче а-часток.

у-випромінювания є короткохвильове електромагнітне випромі­нювання (фотонне випромінювання). Воно має місце при змінах енер­гетичного стану атомних ядер, а також при ядерних перетвореннях.

Рентгенівське випромінювання це також електромагнітне (фотонне) випромінювання, яке утворюється при змінах енергетичного стану електронних оболонок атома (зупинці або гальмуванні електронів великих швидкостей). Гамма та рентгенівські випромінювання мають невелику іонізуючу дію, але дуже велику проникаючу здатність. Основ­ні характеристики іонізуючих випромінювань подані у таблиці 2.29.

Таблиця 2.29 Основні характеристики іонізуючих випромінювань

Глибина проникнення

Швид­кість розпов­сюджен­ня, км/с
Енергія випромі­нювань, МсВ
Вид випроміню­вань
Фізична природа

Іонізуюча здібність, пар іонів

Біологічна тканина
Повітря

на 1 мм пробігу в

Альфа(а)
Ядра гелію Нс+

повітрі

1,83-11,65
2,5-11 см
30-130 мкм
Бета (р)
Електрони, позитрони

1000-3000

0,002-41,3 мм
0,005-8,0
0,002-34 м
Гамма (у)
Фотонні-, ЕМВ (довжина хвилі 0,01- 0,0005 нм)
4,8-0,02* (по воді)
4,99-0,02* (по воді)

30-50

0,01-10

2-4

- коефіцієнт ослаблення енергії фотонів (масовий коефіцієнт передачі енергії). 259


Іонізуючі випромінювання, проходячи через речовини, взаємодіють з їх атомами і молекулами. Така взаємодія призводить до порушення ато­мів і виривання окремих електронів з електронних оболонок нейтраль­ного атома. У результаті атом, позбавлений одного чи декількох електро­нів, перетворюється в позитивно заряджений іон - відбувається іоніза­ція. Електрони, що втратили в результаті багаторазових зіткнень свою енергію, залишаються вільними чи приєднуються до якого-небудь ней­трального атома, утворюючи негативно заряджені іони. Таким чином, енергія випромінювання при проходженні через речовину витрачається, в основному, на іонізацію середовища. Число пар іонів, що створюються ІВ у речовині на одиниці шляху пробігу, називається питомою іоніза­цією, а середня енергія, що витрачається іонізуючим випромінюванням на утворення однієї пари іонів, - середньою роботою іонізації.

В міру просування у середовище заряджена частка втрачає свою енергію. Відстань, пройдена часткою від місця утворення до місця втрати нею надлишкової енергії, називається довжиною пробігу.

Розповсюдження випромінювання у речовині може бути охаракте­ризовано поняттям «шар половинного ослаблення» - тобто товщина шару певної речовини, при проходженні через який інтенсивність випромінювання послаблюється у два рази. Таким чином можна виз­начити необхідну кількість шарів половинного ослаблення п для зменшення інтенсивності випромінювання в К разів:

(2.82.)

К = 2П; п = 3,322 1§ К.

Ступінь, глибина і форма променевих уражень, що розвиваються в тканинах біологічних об'єктів при виливі на них І В, у першу чергу залежать від величини поглиненої енергії випромінювання. Для характеристики цього показника використовується поняття поглине­ної дози |ЮГЛ), тобто енергії поглиненою одиницею маси речовини, що опромінюється:

°„о,л =їіЕ/(іт, (2.83)

де сІЕ - середня енергія, що передана ІВ речовині у елементарному об'ємі, сіт - елементарний об'єм маси речовини.

За одиницю поглиненої дози опромінення приймається джоуль на кілограм (Дж/кг) - Грей (Гр). Грей - поглинена доза випромінювання, це енергія в ІДж будь-якого іонізуючого випромінювання, яка передана одному кілограму речовини, що опромінюється. У радіобіології і радіа­ційній гігієні широке застосування одержала позасистемна одиниця поглиненої дози - рад. Рад - це така поглинена доза, при якій кількість поглиненої енергії в 1 г будь-якої речовини складає 100 ерг незалежно від виду й енергії випромінювання, 1 рад = 0,01 Гр.


г


Для характеристики дози за ефектом іонізації, що викликається у повітрі, використовується так звана експозиційна доза ЗКСІІ) рентге­нівського і у-випромінювань - кількісна характеристика рентгенів­ського і у-випромінювань, заснована на їх іонізуючій дії і виражена сумарним електричним зарядом іонів одного знака, утворених в оди­ницях об'єму повітря в умовах електронної рівноваги.

°зкс„ ■ <Ю/с1т, (2.84)

де сіО, - прирощення сумарного заряду усіх іонів одного знака, які були утво­рені у елементарному об'ємі повітря, сіт - маса елементарного об'єму повітря.

За одиницю експозиційної дози рентгенівського і §-випроміню-вань приймається кулон на кілограм (Кл/кг).

Кулон на кілограм ~ експозиційна доза рентгенівського (К.) або гамма (у)-випромінювань, при якій сполучена з цим випромінюван­ням корпускулярна емісія на кілограм сухого атмосферного повітря утворює у повітрі іони, що несуть заряд у 1 Кл електрики кожного знака.

Позасистемної одиницею експозиційної дози рентгенівського (К.) і гамма (у)-випромінювань є рентген (Р).

Рентген - одиниця експозиційної дози фотонного випромінюван­ня, при проходженні якого через 0,001293 г повітря в результаті завер­шення всіх іонізаційних процесів у повітрі створюються іони, що несуть одну електростатичну одиницю кількості електрики кожного знака. 0,001293 г - маса 1 см3 сухого атмосферного повітря за нор­мальних умов [температура 20°С і тиск 1013 МПа (1 атм фізична чи 760 мм рт. ст.)], у якій відбуваються первинні процеси взаємодії фото­нів з повітрям. За визначенням, 1 Р відповідає заряд 1 СГСЕ = щ, де п - число іонів, ц - заряд іона (<7 = 4,810'10 СГСЕ).

Таким чином, для одержання експозиційної дози в 1 Р потрібно, щоб витрачена на іонізацію в 1 см3 (чи в 1 г) повітря енергія відповід­но дорівнювала

1Р = 0,114 ерг/см3 = 87,7 ерг/г.

Величини 0,114 ерг/см3 і 87,7 ерг/г прийнято називати енергетичними еквівалентами рентгена. Співвідношення між поглиненою дозою випромі­нювання, вираженої в радах, і експозиційною дозою рентгенівського і у-випромінювань, вираженої в рентгенах, для повітря має вигляд

°зкс„ = 0,877 О,ю,„. (2.85)

Поглинена чи експозиційна дози випромінювань, віднесені до оди­ниці часу, називаються потужністю дози (Р) відповідно поглиненої


 
 


и експозиційної. Вона характеризує швидкість нагромадження дози і може чи збільшуватися чи зменшуватися згодом.

Якщо за деякий проміжок часу сії збільшення дози дорівнює сЮ, то середнє значення потужності дози:

Р = АВ/йї. (2.86)

Різні види ІВ справляють неоднакові біологічні дії. Для оцінки біо­логічної дії різних видів ІВ нормативами НРБУ-97 (Норми радіа­ційної безпеки України) введено поняття радіаційний зважуючий фак­тор - ^к, який показує у скільки разів даний вид випромінювання справляє більш сильну біологічну дію, ніж у (К.) - випромінювання при однаковій поглиненій дозі. Для а-випромінювання \УК складає 20, для р-випромішовання 1 і нейтронного випромінювання - 5-20.

Для оцінки можливих наслідків іонізуючого опромінювання з урахуванням іонізуючої здатності випромінювання введено поняття еквівалентної дози (Н):

н- о„ОГл • ^К; (2-87)

Одиницею виміру еквівалентної дози в системі СИ є зіверт, 1 Зв =Дж/кг. Позасистемною одиницею еквівалентної дози є бер, Ібер = 0,01 Зв.

Якщо еквівалентні дози однакові, ступінь ураження окремих орга­нів і тканин тіла людини залежить від радіаційної чутливості цих органів і тканин. Для оцінки ступеня радіаційного ураження людини з урахуванням радіаційної чутливості окремих органів і тканин введе­но поняття ефективної дози (Е), яка визначається виразом:

Е= ІНТ • \¥т, (2.88)

де Нт - еквівалентна доза в тканині чи органі,

Т - тканинний зважуючий фактор, який характеризує відносний стохастичний ризик опромінювання окремих тканин (\¥т для гонад - 0,2; для червоного кістко­вого мозку, кишечнику, легень - 0,12; для більшості внутрішніх органів - 0,05; для шкіри, кісток - 0,01).

2.10.3. Біологічний вплив іонізуючих випромінювань

Механізм взаємодії випромінювання з речовиною залежить від властивостей середовища, виду та енергії випромінювання.

Вивчення дії випромінювання на організм людини визначило наступні особливості:

• дія ІВ на організм невідчутна людиною. У людей відсутній орган почуття, що сприймає іонізуючі випромінювання. Тому людина може проковтнути чи вдихнути радіоактивну речовину без усяких первин-


них відчуттів. Дозиметричні прилади є як би додатковим органом почуттів, призначеним для сприйняття ІВ;

• висока ефективність поглиненої енергії. Мала кількість поглине­
ної енергії випромінювання може викликати глибокі біологічні зміни
в організмі;

• різні органи живого організму мають свою чутливість до опромі­
нення. При щоденному впливі дози 0,002-0,005 Гр вже настають
зміни в крові;

• наявність прихованого чи інкубаційного періоду прояву дії іоні­
зуючого випромінювання. Цей період часто називають періодом уда­
ваного благополуччя. Тривалість його скорочується зі збільшенням
дози;

• дія малих доз може підсумовуватися чи накопичуватися. Цей
ефект називається кумуляцією;

• вилив опромінювання може проявлятися безпосередньо на живо­
му організмі у вигляді миттєвих уражень (соматичний ефект), через
деякий час у вигляді різноманітних захворювань (соматично-стоха-
стичний ефект), а також на його потомстві (генетичний ефект);

• не кожен організм у цілому однаково реагує на опромінення.

Іонізуюче випромінювання, впливаючи на живий організм, викли­кає в ньому ланцюг зворотних і незворотних змін, що призводять до тих чи інших біологічних наслідків, залежно від виду, рівня опромі­нення, часу дії, розміру поверхні, яка опромінюється, та властивостей організму. Первинним етапом - спусковим механізмом, що ініціює різноманітні процеси в біологічному об'єкті, є іонізація і порушення молекулярних зв'язків. У результаті впливу ІВ порушується нормаль­ний плин біохімічних процесів і обмін речовин, блокується ділення клітин та процеси регенерації тканин. Відомо, що 2/3 загального скла­ду тканини людини складають вода і вуглець. Вода під впливом випромінювання розщеплюється на водень Н і гідроксильну групу ОН, що безпосередньо, або через ланцюг вторинних ланцюгових пере­творень призводить до утворення продуктів з високою хімічною активністю: гідратного оксиду НО2 і перекису водню Н2О2. Ці з'єд­нання взаємодіють з молекулами органічної речовини тканини, оки­сляючи і руйнуючи її на клітинному рівні.

Залежно від величини поглиненої дози випромінювання та індивідуаль­них особливостей організму викликані зміни можуть бути зворотними чи незворотними. У випадку невеликих доз уражені тканини відновлюють свою функціональну діяльність. Великі дози при тривалому впливі можуть викли­кати незворотне ураження окремих органів чи всього організму.

Будь-який вид ІВ викликає біологічні зміни в організмі як при зовнішньо­му (джерело знаходиться поза організмом), так і при внутрішньому опромі-


ненні (радіоактивні речовини попадають усередину організму, наприклад пероральним чи інгаляційним шляхом). Найбільш небезпечними щодо внутрішнього опромінення є речовини, які мають більшу іонізуючу здатність, тобто а- і р-випромішовачі. Зовнішнє опромінення а-, а також (3-частками менш небезпечно. Вони мають невеликий пробіг у тканині і не досягають кро­вотворних чи інших внутрішніх органів. Небезпечними для зовнішнього опромінення є у- і нейтронне випромінення, що проникає у тканину на вели­ку глибину і руйнує її.

Важливим фактором впливу ІВ на організм є тривалість опромінення. У результаті одноразового опроміненні всього тіла людини можливі біологічні порушення залежать від сумарної поглиненої дози випромінювання.

Поглинена доза випромінювання, що викликає ураження окремих частин тіла, а потім смерть, перевищує смертельну поглинену дозу опромінення всього тіла. Смертельні поглинені дози для окремих частин тіла наступні: голова - 20 Гр, нижня частина живота - ЗО Гр, верхня частина живота - 50 Гр, грудна клітка - 100 Гр, кінцівки - 200 Гр. Променеві захворювання можуть початися вже при дозі в 1 Гр. При загальному опроміненні за короткий термін доза 5-6 Гр призводить до смертельного результату у 100% опромінених, якщо постраждалим не була вчасно надана спеціальна медична допомога.

Ступінь чутливості різних тканин до опромінення неоднакова. Якщо роз­глядати тканини органів у порядку зменшення їхньої чутливості до впливу випромінювання, то одержимо наступну послідовність: зародкові клітини, червоний кістковий мозок, селезінка, легені, лімфатична тканина, зобна зало­за. Велика чутливість кровотворних органів до радіації лежить в основі визна­чення характеру променевої хвороби. У разі одноразового опромінення всього тіла людини поглиненою дозою 0,5 Гр за добу після опромінення може різко скоротитися число лімфоцитів. Зменшиться також і кількість еритроцитів (червоних кров'яних тілець) по закінченні двох тижнів після опромінення. У здорової людини нараховується біля 1014 червоних кров'яних тілець (щоденне відтворення 1012), а у хворого променевою хворобою таке співвідношення порушується, і в результаті гине організм.

Ступінь ураження організму залежить від розміру поверхні, що опроміню­ється. Зі зменшенням поверхні, що опромінюється, зменшується і біологічний ефект. Так, у разі опромінення фотонами поглиненою дозою 4 Гр ділянки тіла площею 6 см2 помітного ураження організму не спостерігалося, а у разі опромі­нення такою ж дозою всього тіла було 50% смертельних випадків.

Радіоактивні речовини можуть потрапляти всередину організму в результаті вдиханні повітря, забрудненого радіоактивними елементами, із забрудненою їжею чи водою, через шкіру, а також у результаті зараження від­критих ран.

Найчастіше радіоактивні речовини попадають в організм через травний тракт внаслідок недотримання вимог безпеки.

Небезпека радіоактивних джерел, що попадають тим чи іншим шляхом в організм людини, тим більше, чим вище їх активність. Ступінь небезпеки зал­ежить також від швидкості виведення речовини з організму. Період напівви-


ведення ТШ), тобто термін за який активність нукліда в організмі зменшиться у два рази, для калію-40 Тнв = 58 діб; цезію-137 Т =70 діб; для стронцію-90 Т= 1,8 104діб.

Деякі радіоактивні речовини, потрапляючи в організм, розподіляються в ньому більш-менш рівномірно, інші концентруються в окремих внутрішніх органах. Так, у кісткових тканинах відкладаються джерела а-випромінюван-ня (радій-226, уран-238, плутоній-239); (З-випромінювання (стронцій-90, ітрий-91). Ці елементи, хімічно зв'язані з кістковою тканиною, дуже важко виводяться з організму. Тривалий час утримуються в організмі також еле­менти з великим атомним номером (полоній, уран і ін.). Елементи, що утво­рюють в організмі легкорозчинні солі, накопичуються в м'яких тканинах і відносно легко видаляються з організму. У м'язових тканинах більлл менш рівномірно розподіляються джерела (3-випромінювання натрій-24 та цезій-137, а у щитовидній залозі відбувається накопичування у-випромінюючого еле­менту йод-131. Накопичування радіоактивних елементів в окремих ткани­нах та органах обумовлює з часом розвиток в них патологічних змін, напри­клад злоякісних пухлин.


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  3. А середній коефіцієнт росту в такому випадку визначається як
  4. Адекватним фізичним критерієм оцінки її впливу на організм люди1
  5. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
  6. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  7. Акта спеціального розслідування нещасного випадку.
  8. Аналіз відхилень від нормативів та їх впливу на прибуток
  9. Аналіз впливу постачальників
  10. Аналіз впливу факторів на зміну сумми гуртової реалізації
  11. Аналіз факторів впливу на обсяги виробництва суспільного продукту.
  12. Антидот прямого действия.




Переглядів: 799

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Гранично допустимі дози у випадку однократного впливу на очі колімірованого (прямого) лазерного випромінювання | Нормування іонізуючих випромінювань

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.03 сек.