Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.

ВИСНОВОК

до третього питання:

Таким чином, регулювання функцій синтезу і секреції гормонів ендокринними залозами здійснюється кількома шляхами: нейрогенне регулювання (здійснюється у двох напрямках – прямий вплив нервової системи на синтез і секрецію гормонів та опосередкований вплив, через зміну інтенсивності кровопостачання залоз), гуморальне регулювання (безпосередній вплив на клітини залози концентрації субстрату, рівень якого регулює гормон) та нейрогуморальне регулювання (здійснюється за допомогою гіпоталамо-гіпофізарної системи).

 

 

Гіпофіз (від грецького «гіпо» – під; нижній придаток мозку) – це невелика, овальної форми заліза знаходиться в гіпофізарній ямці турецького сідла клиноподібної кістки, відділяється від порожнини черепа відростком твердої оболонки головного мозку і утворює діафрагму сідла (рис. 4). Маса гіпофіза у чоловіків становить близько 0,5 г, у жінок – 0,6 г, а у вагітних може збільшуватися до 1 м. Поперечний розмір гіпофізу 10-17 мм, передньозадній – 5-15 мм, вертикальний – 5-10 мм. Зовні гіпофіз накритий капсулою.

Гіпофіз складається з передньої, середньої і задньої долі. Передня частка (аденогіпофіз) більша і щільна, становить 70-80% всієї маси гіпофіза. Задня частка (нейрогіпофіз) знаходиться в задній частині гіпофізарної ямки. За допомогою нервових волокон і кровоносних судин гіпофіз функціонально пов'язаний з гіпоталамусом проміжного мозку, який регулює діяльність гіпофіза.

У гіпофізі виробляють сім гормонів, чотири з них є регуляторами активності ендокринних залоз і називаються тропними гормонами (фолікулостимулюючий, лютеїнізуючий, тиреотропний, адренокортикотропний (АКТГ)), три гормони – ефекторні, гормон росту (соматотропний), пролактин – безпосередньо впливають на органи і тканини.

У передній частці гіпофіза виробляється соматотропний гормон (СТГ) росту. Секреція гормону росту регулюється гіпоталамічними гормонами: рилізинг-гормоном і соматостатином. Він бере активну участь у регуляції процесів росту і розвиток молодого організму. Після статевого дозрівання відбувається окостеніння епіфізарних хрящів і СТГ перестає впливати на ріст кісток у довжину. Якщо у дорослих відбувається надмірне вироблення цього гормону, то у них спостерігається розростання м'яких тканин, деформація і потовщення кісток. Це захворювання називається акромегалію. А при зайвій виробленню гормону в молодому віці, коли кістки здатні рости в довжину, розвивається гігантизм, при недостатності гормону росту – карликовість (нанізм). Для цієї хвороби характерні відставання в рості (у віці 20 років – менше 120 см у жінок і 130 см у чоловіків), пропорційне зменшення всіх частин тіла та внутрішніх органів. Має місце статеве недорозвинення.

Іншим гормоном цієї частки є адренокортикотропний гормон (АКТГ). Він необхідний для нормального розвитку і функції кори наднирника, стимулює вироблення і секрецію глюкокортикоїдів. Стимулюється утворення АКТГ кортикотропін-рилізинг-гормоном гіпоталамуса; гормони кори наднирника частково також включаються в регуляцію секреції АКТГ.

Виробляється передньою долею гіпофіза і тиреотропний гормон (ТГ). Він стимулює ріст і розвиток щитовидної залози, вироблення та виділення гормонів тироксину і трііодтіроніна.

Гонадотропні гормони – фолікулостимулюючий (ФСГ) лютеїнізуючий (ЛГ) і пролактин (ПРЛ) – впливають на статеве дозрівання організму, регулюють і стимулюють розвиток фолікулів в яєчниках, овуляцію, ріст молочних залоз і вироблення молока, процес сперматогенезу у чоловіків.

У проміжній частці утворюється меланоцітстімулірующій гормон (МСГ). Основна його функція полягає в стимуляції біосинтезу шкірного пігменту меланіну, а також в збільшенні розмірів і кількості пігментних клітин.

Гормони вазопресин і окситоцин виробляються клітинами гіпоталамуса і по нервах гіпоталамо-гіпофізарного шляху переходять у задню частку гіпофіза. А з задньої долі гіпофіза ці речовини надходять у кров. Гормон вазопресин надає антидіуретичній (регулює вміст води в організмі, збільшуючи зворотне всмоктування води в нирках) та судинозвужувальну дію, за що і отримав назву антидіуретичного гормону (АДГ). Недостатня секреція цього гормону призводить до виникнення нецукрового діабету. Характерним для цього захворювання є виділення великої кількості сечі (від 4 до 20 л / добу і більше) при її низькій відносній щільності. Втрата нирками води супроводжуються невгамовним спрагою, внаслідок якої хворі у великій кількості п'ють воду. Окситоцин має стимулюючу дію на скоротливу функцію мускулатури матки, посилює виділення молока молочною залозою, впливає на зміну тонусу гладких м'язів шлунково-кишкового тракту, викликає гальмування функції жовтого тіла.

 

Рисунок 4 – Головний мозок, сагітальній розріз. На рисунку показане розташування епіфіза і гіпофіза.

 


Читайте також:

 1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
 2. V Процес інтеріоризації забезпечують механізми ідентифікації, відчуження та порівняння.
 3. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
 4. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
 5. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
 6. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
 7. Аеробний механізм ресинтезу АТФ
 8. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
 9. Акціонерні товариства як механізм трансформації
 10. Альдостерон та механізми ренін-ангіотензину
 11. Аміноглікозиди (стрептоміцину сульфат, гентаміцину сульфат). Механізм і спектр протимікробної дії, застосування, побічні ефекти.
Переглядів: 7107

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Гіпотоламо-гіпофізарна система. Роль ліберинів і статинів. | Гіпофункцій.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.