Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види обліку

Господарська діяльність підприємства охоплена господарським обліком - спостереженням, сприйняттям, вимірюванням та реєстрацією господарських фактів, які відбуваються. Таким чином, господарський облік являє собою комплекс даних (інформації) про здійснення певної діяльності, тобто є інформаційною системою.

Повнота облікової системи забезпечується трьома нерозривно пов”язаними видами обліку : оперативним, статистичним, бухгалтерським.

Оперативний облік здійснюється безпосередньо на місці ( цех, відділ тощо) і забезпечує негайне спостереження та реєстрацію визначених виробничих та комерційних операцій, інших факторів господарської діяльності підприємства. Мета оперативного обліку – швидке одержання інформації про хід виробничого процесу, реалізації тощо.

Оперативний облік слугує для оперативного планування і поточного спостереження за розвитком виробництва, виконанням робіт, послуг. Він охоплює господарські й виробничі операції, що не мають безпосереднього відображення на рахунках бухгалтерського обліку. За допомогою оперативного обліку одержують поточні дані про вихід продукції, щоденне відвантаження та реалізацію, про рівень витрат та формування собівартості.

Показники оперативного обліку використовують для забезпечення контролю, своєчасного виявлення недоліків у роботі. В цьому і полягає його основне призначення. Часто результативна інформація оперативного обліку є усною.

В методологічному відношенні оперативний облік не представляє будь-яку систему. Методи його ведення не регламентуються законодавством, вони носять локальний характер, тобто регламентується інструкціями і положеннями, які розробляються внутрі підприємства, або ж зовсім не регнламентуються, а вибираються працівниками, що ведуть оперативний облік.

На відміну від бухгалтерського обліку оперативний характеризує діяльність підприємства фрагментарно.

Статистичний облік представляє інформацію про масові кількісно однорідні явища господарського та соціального стану підприємства. Хоча частина статистичної інформації використовується всередині підприємств, основні її споживачі – органи державного управління, громадські організації.

Отже, статистичний облік охоплює спостереженням більш широке коло фактів і процесів, ніж оперативний облік, оскільки предметом статистичного обліку є не лише вивчення процесів виробництва суспільного продукту та його обігу, а й іеших суспільних явищ (показників кількості і складу населення; матеріального стану населення, культури, науки, освіти тощо).

З метою одержання узагальнюючої інформації про стан виробничо-фінансової діяльності підприємства, зміни, які тут відбуваються, стан взаєморозрахунків, рівень доходності, ведуть бухгалтерський облік.

Бухгалтерський облік системно відображає господарські операції, процеси в міру їх здійснення, що забезпечує суцільне і безперервне спостереження та контроль за діяльністю підприємства. Цим бухгалтерський облік відрізняється від оперативного та статистичного. Безумовно, що бухгалтерський облік є базою даних як для оперативного, так і для статистичного обліку. Отже, бухгалтерський облік є інформаційною системою для управління, тому при усій необхідності оперативного та статистичного обліку головну, домінуючу роль у інформаційній системі підприємства відіграє бухгалтерський облік. Такий висновок обумовлює наступне:

· дані про будь-які операції можна одержати в оперативному обліку, узагальнити у статистичному, проте лише бухгалтерський облік має можливість забезпечити їх взаємообумовлене відображення у єдиному обліковому процесі;

· бухгалтерський облік чітко документований, тобто кожний запис здійснюється лише на підставі вірно складених та оформлених документів, що забезпечує юридичну повноцінність та достовірність інформації;

· бухгалтерська інформація дає суцільну, без будь-яких пропусків картину бізнесу.

Отже, бухгалтерський облік є суцільним за своїм характером, безперервним у часі, взаємопов”язаним, документованим і вартісним.

За характером організації, ведення та використання даних облік поділяють на фінансовий та управлінський.

Фінансовий – облік, що організується для формування вартісних показників підприємства, що необхідні для виявлення зовнішніх зв”язків (бюджет, банки, постачальники, покупці тощо). Він є обов”язковим для усіх субб”єктів господарювання.

Управлінський (внутрішньогосподарський) – облік, у якому формуються показники для різних внутрішніх та зовнішніх потреб: обчислення собівартості придбаних матеріалів, готової продукції, виконаних робіт, наданих послуг; визначення витрат, розрахунку доцільності виконання робіт тощо. Такий облік становить комерційну таємницю підприємства.


Читайте також:

  1. Автоматизована форма обліку
  2. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму
  3. Автоматизовані форми та системи обліку.
  4. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції
  5. Бухгалтерський облік у системі господарського обліку
  6. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, ЙОГО СУТЬ І ЗНАЧЕННЯ. ВИДИ ОБЛІКУ. ОБЛІКОВІ ВИМІРНИКИ.
  7. БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВОДКИ З ОБЛІКУ ВИТРАТ НА НДР ЗА ДОГОВОРАМИ З ЗАМОВНИКАМИ
  8. БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВОДКИ З ОБЛІКУ ДЕПОЗИТНИХ СУМ
  9. Бухгалтерські рахунки обліку коштів
  10. Бухгалтерського обліку
  11. Бухгалтерського обліку
  12. БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ




Переглядів: 3759

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Економічний зміст та значення обліку | Вимірники в обліку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.