Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Бухгалтерського обліку

Господарські процеси як об’єкт

Основним призначенням сфери матеріального виробництва є виробництво суспільно необхідного продукту. Створення цього продукту відбувається в процесі виробництва. Для забез­печення виробництва має здійснюватися процес постачання необхідними предметами праці (сировиною, матеріалами, па­ливом тощо). За виробництвом продукції відбувається процес її реалізації: Всі три процеси взаємопов’язані і взаємозумовлені, постійно змінюють один одного і на підприємстві відбувається безперервний кругообіг господарських засобів. Бухгалтерський облік, відображуючи господарські процеси, забезпечує інфор­мацію, необхідну для управління цим кругообігом.

Процес виробництва належить до основної фази кругообігу господарських засобів: у ньому відбувається створення матеріальних благ. У процесі виробництва відбувається спожи­вання предметів праці (сировини, матеріалів, палива тощо) і засобів праці (у формі їх зносу), а також живої праці робітників (у формі оплати праці). Затрати праці у вартісному вимірнику (нарахованої оплати праці) поряд з вартістю спожитих засобів праці і предметів праці включаються до собівартості випущеної із виробництва готової продукції. Отже, в бухгалтерському обліку відображається як процес виробничого споживання, з одного боку, так і процес створення продуктів праці – з іншого боку.

Вартість заново створеного продукту відрізняється від вар­тості продуктів, з яких він створений, не тільки якістю і при­значенням, а й збільшеною вартістю, оскільки крім вартості спожитих засобів виробництва до неї входить нова вартість, створена працею ро6ітників - національний дохід.

 

                    Статутний капітал  
Власний капітал    
                   
Джерела формування господарських засобів (активів) підприємства     Джерела власних засобів         Пайовий капітал  
     
                 
    Додатковий капітал  
     
                   
                Резервний капітал  
   
                   
          Доходи майбутніх періодів     Прибуток нерозподілений  
   
                 
   
                   
                Довгострокові кредити банків  
     
          Довгострокові зобов’язання        
              Довгострокові фінансові зобов’язання  
       
                 
    Джерела залучених (позикових) коштів           Інші довгострокові зобов’язання    
   
                 
              Короткострокові кредити банків    
     
          Поточні зобов’язання        
            Кредиторська заборгованість за товари, роботи і послуги  
     
     
                   
                  Поточні зобов’язання за розрахунками  
   
                     
                  Інші поточні зобов’язання  
   

 

Об'єктами бухгалтерського обліку в пpoцeci виробництва е затрати підприємства на виробництво продукції, що дає змогу визначити її собівартість, а також обсяг виготовленої продукції (в натуральних і вартісному вимірниках).

Дві інші фази кругообігу засобів (постачання виробничих запасів і реалізація готової продукції) відбуваються у сфері обігу. Обіг залежить безпосередньо від виробництва і водночас має певне самостійне значення: він е сполучною ланкою між виробництвом і споживанням.

У процесі постачання підприємство витрачає грошові кошти, а натомість придбаває у постачальників предмети праці, необхідні для виробництва продукції. Об’єктами бухгалтерсь­кого обліку в процесі постачання е затрати на цей процес (що дає змогу визначити фактичну собівартість придбаних вироб­ничих запасів), обсяг придбаних предметів праці (в натуральних і вартісному вимірниках), а також розрахунки з постачаль­никами та іншими підприємствами й організаціями, які виникають у процесі постачання.

Процес реалізації полягає у передачі готової продукції, ство­реної у процесі виробництва, споживачам (покупцям). Така пе­редача здійснюється шляхом купівлі-продажу за укладеними угодами. Внаслідок реалізації підприємство одержує від. по­купців грошові кошти (виручку від продажу), але в більшому розмірі, ніж їх було витрачено на виробництво і реалізацію продукції на суму чистого доходу (прибутку),. що входять до відпускної (продажної) вартості продукції. -0тже, прибуток; створений у процесі виробництва, набуває грошової форми у процесі реалізації, Реалізація, завершуючи виробничий процес, забезпечує відновлення і розширення виробництва. .

О6'сктами бухгалтерського обліку в процесі реалізації е: обсяг реалізованої продукції (в - натуральних і. вартісному вимірниках), витрати, пов'язані з- реалізацією; фінансовий ре­зультат від реалізації (як правило, прибуток), а також розра­хунки з покупцями (за реалізовану продукцію), 6юджЕтом (за податками)., банками (по кредитах) та іншими господарюючи­ми-су6'ектами, що виникають у процесі реалізації.. Отже; бух­галтерський облік: відображає не тільки господарські процеси, а й їх результати.

У процесі кругообігу господарські засоби постійно змінюють свою форму: у процесі постачання вони із грошової форми перевтілюються у, виробничі запаси; у процесі вироб­ництва предмети праці (під дією засобів праці і самої праці) набувають форми: продуктів праці; у процесі реалізації продук­ти праці (готова продукція) набувають знову грошової форми.

Перехід засобів підприємства з однієї форми в іншу. називається кругообігом господарських засобів. Кругообіг госпо­дарських засобів можна показати за допомогою схеми:

 

Виробництво   Пп Зв Пв…Т Зп Рс
Схема кругообігу господарських засобів

 
 

 

 


Умовні позначення: Г- грошові кошти; Вз - виробничі запаси; Пп - предмети праці; Зп - засоби праці; Зв - засоби виробництва; Рс - робоча сила; Пв - процес виробництва; Т- готова продукція (товар)за собівартістю; Т1 - готова продукція (товар) за ціною реалізації; Г1 - грошові кошти, що надійшли від реалізації продукції за цілями продажу.

Знаведеної схеми видно, що господарські засоби в процесі кругообігу набувають різних форм і водночас перебувають - у всіх трьох формах. Це е обов’язковою умовою безперебійності виробництва: порушення в будь-якій ланці процесу кругообігу господарських засобів призводить - до погіршення. роботи підприємства. Важливе значення для підвищення ефективності використання господарських засобів має скорочення часу їх пе­ребування у кожній стадії , кругообігу,: тобто прискорення . їх обіговості. Збільшення обсягу виробництва і реалізації про­дукції зумовлює одержання більшого прибутку господарством.

У ланках невиробничої сфери (державне управління, оборона країни, освіта, культура, охорона здоров'я тощо) до об’єктів бухгалтерського обліку належать бюджетні асигнування (виділені із бюджету кошти для здійснення їхньої діяльності) і контроль за правильністю їх використання:

Таким чином, господарські засоби і процеси, пов’язані з виробництвом і обігом суспільного продукту, а також його невиробничим споживанням, е конкретними об'єктами бухгалтерського обліку і у своїй сукупності складають його предмет.

Контрольні питання:

1.Дайте визначення предмета бухгалтерського обліку. Назвіть основні його об’єкти.

2.за якими ознаками групуються господарські засоби підприємства?

3.На які групи поділяються господарські засоби за їх складом і розміщенням? Дайте їх характеристику.

4.На які групи поділяють джерела утворення господарських засобів?

5.Назвіть джерела утворення (формування) власних засобів. Дайте їх характеристику.

6.Назвіть джерела залучення засобів. Дайте їх характеристику.

7.Назвіть основні процеси кругообігу господарських засобів – як об’єкти бухгалтерського обліку.

 

 


Читайте також:

  1. Автоматизовані форми та системи обліку.
  2. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції
  3. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, ЙОГО СУТЬ І ЗНАЧЕННЯ. ВИДИ ОБЛІКУ. ОБЛІКОВІ ВИМІРНИКИ.
  4. БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВОДКИ З ОБЛІКУ ВИТРАТ НА НДР ЗА ДОГОВОРАМИ З ЗАМОВНИКАМИ
  5. БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВОДКИ З ОБЛІКУ ДЕПОЗИТНИХ СУМ
  6. Бухгалтерського обліку
  7. БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
  8. Ваучерна система обліку і контролю грошових коштів
  9. Введення обліку та подання звітності платниками єдиного податку
  10. Введення обліку та подання звітності платниками єдиного податку
  11. Взаємозв’язок та відмінності фінансового і управлінського обліку




Переглядів: 1148

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
І джерел їх формування | Основні етапи життя і творчості письменника.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.264 сек.