Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік гудвіла

В економічній літературі гудвіл трактують як сукупність нематеріальних чинників, наявність яких забезпечує конкурентні переваги для підприємств і дає можливість отримувати додатковий дохід. В сучасній міжнародній та вітчизняній обліковій практиці відображається лише придбаний гудвіл, який набуває ознак активу з можливістю його достовірної оцінки лише в разі придбання підприємства як цілісного майнового комплексу.

Гудвіл - позитивна різниця між вартістю придбання підприємства в цілому і сукупної вартості його чистих активів, кожний із яких на дату придбання оцінений по справедливій вартості.

За П(с)БО 19 «Об»єднання підприємств» гудвіл - перевищення вартості придбання над часткою покупця у справедливій вартості придбаних ідентифікованих активів, зобов'язань і непередбачених зобов'язань на дату придбання.

Отже, гудвіл виникає лише за умов об»єднання (придбання) одним підприємством іншого, тобто покупець свідомо переплачує певну суму «з власної волі» (гудвіл (goodwill) з англ. – добра воля). Гудвіл часто включають у склад нематеріальних активів, однак дані поняття дуже різні. Зауважимо, що відповідно до діючого законодавства, яке регламентує ведення обліку та формування фінансової звітності, можливе також відображення гудвілу при консолідації звітності та приватизації підприємств державної та комунальної форм власності. Внутрішньо створений гудвіл активом не визнається і в обліку не відображається.

Для більш детального аналізу даного активу доцільно розділити економічне та облікове трактування гудвілу, тобто економічний та обліковий гудвіл. З точки зору бухгалтерського обліку, гудвіл виникає на балансі підприємства лише при продажу чи злитті компаній і становить перевищення ринкової вартості компанії над сумою активів, оцінених за справедливою вартістю. Однак, дуже часто підприємство володіє нематеріальними ресурсами, які становлять основу його репутації на ринку, зокрема прихильність клієнтів, взаємовідносини з постачальниками, торгові марки, частка на ринку, які становлять економічний гудвіл. Різниця між обліковим (придбаним) і економічним (внутрішньо створеним) гудвілом якраз і полягає у тому, що обліковий відображає вищевказані нематеріальні ресурси, які створюють невидиму вартість підприємства на момент злиття підприємств. Позитивний внутрішній гудвіл опосередковано впливає на показники фінансового стану, а відповідно – на рішення інвесторів і кредиторів підприємства. Витрати на його створення поступово знаходять відображення в складі витрат того звітного періоду, в якому вони були понесені.

Відображаючи перевищення вартості придбання компанії над балансовою у конкретний період часу – момент придбання, гудвіл не може бути підконтрольним активом суб’єкта господарювання, оскільки значною мірою залежить від ситуації на ринку та інших зовнішніх чинників, на які суб’єкт господарювання не може вплинути. Отже, гудвіл не можна називати активом у традиційному бухгалтерському розумінні, оскільки не дотримується умова визнання його активом. Окрім цього, гудвіл як актив неможливо продати, у разі банкрутства компанії він просто зникає з балансу і це не впливає на грошові потоки підприємства. Іншими словами, гудвіл – це умовний актив, покликаний збалансувати консолідовану фінансову звітність. Актуальність зазначеної вище проблематики посилюється останніми змінами в законодавстві, які регламентують бухгалтерський облік в цілому, в т.ч. гудвілу. Так, затвердження Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та / або користуються об’єктами державної, комунальної власності від 19.12.06 №1213 покликало за собою зміни в П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств», у Плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій та інструкції про його застосування.

Зокрема, в Плані рахунків назву рахунка 19 викладено у новій редакції «Гудвіл». До нього передбачено два субрахунки:

191 «Гудвіл при придбанні»;

193 «Гудвіл при приватизації (корпоратизації)».

Зауважимо, що термін «Негативний гудвіл» з оновленої редакції вказаного Положення виключено, сума перевищення вартості частки покупця у справедливій вартості придбаних ідентифікованих активів, зобов’язань і непередбачених зобов’язань об’єкта інвестування над вартістю придбання на дату придбання визнається доходом. Слід відзначити максимальну наближеність норм П(С)БО 19 до підходів міжнародних облікових стандартів щодо оцінки, визнання і розкриття у звітності інформації про гудвіл при придбанні. Термін «негативний гудвіл» не використовується ні в міжнародних, ні у вітчизняних облікових стандартах.

Аналіз світової практики свідчить про такі можливі підходи до відображення гудвілу в системі бухгалтерського обліку:

1. капіталізація гудвілу і відображення його в балансі як нематеріального активу довгострокового використання;

2. фіксування гудвілу в обліку з наступним списанням за рахунок різних джерел.

У першому випадку придбані покупцем ідентифіковані активи, зобов'язання і непередбачені зобов'язання визнаються окремо на дату придбання та відображаються за їх справедливою вартістю, крім необоротних активів, утримуваних для продажу, які оцінюються за чистою вартістю реалізації. Справедлива вартість придбаних ідентифікованих активів, зобов'язань і непередбачених зобов'язань визначається у порядку, наведеному П(с)БО 19 (Таблиця 5.2 ).

Таблиця 5.2


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Автоматизована форма обліку
  4. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму
  5. Автоматизовані форми та системи обліку.
  6. Акції та їх облік
  7. Акції та їх облік
  8. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  9. Аналітичний облік основних засобів і нематеріальних активів.
  10. Аналітичний та синтетичний облік ГП
  11. Аудит на підприємствах з комп’ютеризованим бухгалтерським обліком
  12. Аудит на підприємстві з кмп’ютеризованим бухгалтерським обліком.




Переглядів: 1100

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фінансовий облік нематеріальних активів | Визначення справедливої вартості придбаних ідентифікованих активів і зобов'язань

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.