Як уже зазначалося, право підприємців здійснювати самостійно, без обмежень будь-яку підприємницьку діяльність, не заборонену законом, конкретизується в принципах підприємницької діяльності, сформульованих у ст. 44 ГК.
Проте перелік принципів підприємництва не обмежується цією статтею. Його розширюють принципи, що містяться в ст. 6 ГК, яка в цілому відображає принципи господарювання.
Згідно зі ст. 44 ГК підприємництво здійснюється на основі таких принципів:
· вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності;
· самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежене законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону;
· вільного найму підприємцем працівників;
· комерційного розрахунку та власного комерційного ризику;
· вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом;
· самостійного здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд.
Обмеження та заборона підприємницької діяльності, їх правові підстави
Згідно зі ст. 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Проте чинне законодавство має низку обмежень щодо здійснення підприємницької діяльності як за суб’єктами, так і за видами діяльності.