виключно цивільно-правовий договір, укладений між автором ра- ціоналізаторської пропозиції та юридичною особою, яка визнала пропозицію раціоналізаторською. У цьому договорі повинні бути визначені умови використання пропозиції, обсяг, строки та порядок виплати винагороди авторові.
3.3.4. Селекційні досягнення
В Україні правовій охороні селекційних досягнень приділяється значна увага. Відносини у даній сфері регулюються І Ц< України, за- конами України «Про охорону прав на сорти рослин» [7] та «Про племінне тваринництво» [13].
Під селекційним досягненням розуміють результат цілеспря- мованої науково-практичної діяльності, внаслідок якої створюють- ся сорти та гібриди рослин і породи тварин із заданими ознаками.
Основним об'єктом селекційної роботи у тваринництві є поро- да - створена внаслідок цілеспрямованої творчої діяльності група племінних тварин (порода, породний тип, лінія, сім'я тощо), яка має високі генетичні ознаки, що стійко передаються їх нащадкам.
У рослинництві результатом творчої праці є сорт рослин - окре- ма група рослин (клон, лінія, гібрид першого покоління, популяція), що незалежно від того, чи відповідає вона повністю умовам надання правової охорони, може:
■ бути визначена за ступенем прояву ознак, що є результатом діяльності певного генотипу або комбінації генотипів;
■ бути відмінною від будь-якої іншої групи рослин за ступенем прояву принаймні однієї з цих ознак;
■ розглядається як одне ціле з погляду на її придатність для від- творення в незмінному вигляді цілих рослин сорту.
Причинами складностей у встановленні правової охорони се- лекційних досягнень є тривалість строків порід та сортів рослин. До критеріїв охороноздатності об'єктів селекційних досягнень відно- сяться такі: новизна, вирізняльність, однорідність та стабільність, тобто стійкість передавання одержаних високих генетичних ознак нащадкам.