Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.

Стаття 24 Цивільного Кодексу дає визначення фізичної особи, що звучить таким чином: людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.

Правоздатність це здатність мати цивільні права і обов’язки (це ще не самі права, що конкретно належать тому чи іншому громадянину, а лише загальна, рівна можливість оволодіти ними). Зміст правоздатності громадян утворюють ті майнові і особисті немайнові права і обов’язки, якими громадяни можуть володіти відповідно до чинного законодавства. Виникнення і припинення правоздатності закон пов’язує з фактами народження і смерті громадянина. Цивільна правоздатність визнана рівною мірою за всіма громадянами України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної належності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду і характеру занять, місця проживання та інших обставин.

Цивільна правоздатність це здатність мати цивільні права та обов’язки. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті. Усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов’язки.

Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.

Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

Виникнення дієздатності громадян залежить від віку і стану психічного здоров’я людини.

Повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).У разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу. У разі припинення шлюбу до досягнення фізичною особою повноліття набута нею повна цивільна дієздатність зберігається.

У разі визнання шлюбу недійсним з підстав, не пов’язаних з протиправною поведінкою неповнолітньої особи, набута нею повна цивільна дієздатність зберігається. Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини.

Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду.

Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю. За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.

У разі припинення трудового договору, припинення фізичною особою підприємницької діяльності надана їй повна цивільна дієздатність зберігається.

Фізична особа у віці від 14 до 18 років (неповнолітня особа) володіє неповною цивільною дієздатністью і має право:

1) самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;

2) самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом;

3) бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи;

4) самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім’я (грошовими коштами на рахунку). Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.

Неповнолітня особа може розпоряджатися грошовими коштами, що внесені повністю або частково іншими особами у фінансову установу на її ім’я, за згодою органу опіки та піклування та батьків (усиновлювачів) або піклувальника.

Згода на вчинення неповнолітньою особою правочину має бути одержана від батьків (усиновлювачів) або піклувальника та органу опіки та піклування. За наявності достатніх підстав суд за заявою батьків (усиновлювачів), піклувальника, органу опіки та піклування може обмежити право неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавити її цього права.

Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа) володіє частковою дієздатністью і має право:

1) самостійно вчиняти дрібні побутові правочини. Правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість;

2) здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.

Малолітня особа не несе відповідальності за завдану нею шкоду.

Обсяг дієздатності громадян визначається законом і тому ніхто не може бути обмежений у дієздатності інакше, ніж у випадках і в порядку, передбаченому законом. Стаття 36 ЦК передбачає можливість обмеження дієздатності фізичної особи, що внаслідок зловживання спиртними напоями або наркотичними речовинами ставить себе і свою сім¢ю в тяжке матеріальне становище або якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Обмеження у дієздатності допускається тільки в судовому порядку і тільки щодо повнолітніх осіб. Обмеження в дієздатності не викликає обмеження в деліктоздатності. З припиненням зловживання спиртними напоями або наркотичними речовинами суд скасовує обмеження дієздатності особи.

Стаття 39 ЦК вказує на те, що визнання громадянина повністю недієздатним можливе в тому випадку, коли він внаслідок душевної хвороби або недоумства не може розуміти значення своїх дій або керувати ними. Стан душевної хвороби повинен бути підтверджений висновком судово-психіатричної експертизи. Визнання громадянина недієздатним також здійснюється в судовому порядку. Права і обов’язки недієздатної особи здійснюють опікуни, які призначаються на підставі рішення суду органами опіки і піклування. У разі видужання або значного поліпшення здоров¢я фізичної особи, визнаної недієздатною, суд поновлює її в дієздатності.

Отже, поняття правоздатності і дієздатності використовуються у цивільному праві з такою метою: з одного боку, забезпечити, щоб цивільні відносини відбувалися на підставі свідомих дій їх учасників, з іншого – не виключити повністю із цих відносин осіб, що не мають необхідного рівня свідомості.

 


Читайте також:

  1. III.Цілі розвитку особистості
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. Roboform - Ваш Особистий Зберігач Секретів!
  5. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  6. V Суттю Я-концепції стає самоактуалізація в межах моральних правил і більше значимих особистісних цінностей.
  7. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  8. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  9. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  10. Адвокат як представник по потерпілого, цивільного позивача і цивільного відповідача.
  11. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.




Переглядів: 2034

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальна характеристика цивільного права. | Б/. Юридичні особи як суб’єкти цивільного права.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.