3.4. Поняття комерційної таємниці та її захист 3.4.1. Комерційна таємниця і «ноу-хау»
Забезпечення економічної безпеки відповідно до ст. 17 Консти- туції України є однією з найважливіших функцій держави. У широ- кому розумінні економічна безпека країни складається з економіч- ної безпеки держави (безпеки макрорівня) та безпеки економічних суб'єктів (безпеки мікрорівня). Економічна безпека держави та окремих суб'єктів господарської діяльності багато в чому залежить від належного збереження комерційної та державної таємниці.
У сучасних умовах основи цивільно-правового регулювання ко- мерційної таємниці закладено в Цивільному кодексі України та ін- ших законодавчих актах.
Відповідно до чинного законодавства повне визначення поняття «комерційна таємниця» розкрито у Цивільному кодексі України (ст. 505), який набув сили з 1 січня 2004 р. Згідно з Кодексом комерцій- на таємниця- це інформація, яка є секретною в тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідо- мою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, у зв'язку з цим має ко- мерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обста- винам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію».
Відомості, що складають державну таємницю, встановлені від- повідним переліком і підлягають захисту з боку держави. Державна таємниця охороняється силами держави в особі відповідних орга- нів, а комерційна таємниця - власними силами підприємств, фірм, як правило, службою (відділом) безпеки підприємства. При цьому слід відмітити, що комерційна таємниця може бути державною та- ємницею, але державна таємниця ніколи не буде комерційною.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про державну таємницю» дер- жавна таємниця- це вид таємної інформації, що охоплює відомо- сті у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відно- син, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які ви-