■ між власниками прав на об'єкт інтелектуальної власності та його авторами щодо виплати їм винагороди за створення та- кого об'єкта;
■ між співавторами об'єкта інтелектуальної власності відносно використання їх прав тощо.
Тому до окремої групи договорів у сфері інтелектуальної влас- ності, спрямованих на набуття, зміну або припинення майнових прав на об'єкти інтелектуальної власності, відноситься договір про роз- порядження майновими правами інтелектуальної власності.
Цивільний кодекс України визначає такі види договорів щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності:
1) ліцензія на використання об'єкта права інтелектуальної влас- ності;
2) ліцензійний договір;
3) договір про створення за замовленням і використання об'єкта } права інтелектуальної власності;
4) договір про передачу виключних майнових прав інтелекту- альної власності.
І цей перелік не є вичерпним, оскільки законодавчо не можна передбачити усього різноманіття договірних відносин у сфері інте- лектуальної власності. Причому договір про розпорядження май- новими правами інтелектуальної власності повинен укладатися в письмовій формі, інакше такий договір вважається недійсним.
Право на користування об'єктами промислової власності нада- ється шляхом видачі ліцензій власником патенту або іншого охорон- ного документа, що засвідчує пріоритет, авторство і право власності на винахід (корисну модель). Ліцензія - це дозвіл на використання об'єкта інтелектуальної власності, що надається на підставі ліцен- зійного договору або рішення суду.
Юридично факт продажу ліцензії оформляється ліцензійним договором, який відрізняється від інших договорів купівлі-продажу тим, що купується нематеріальний об'єкт. Ліцензійний договір - це правочин, на підставі якого власник запатентованого або неза-