Якщо власник патенту на винахід або промисловий зразок про- тягом чотирьох років (для корисної моделі - протягом трьох років) не використовує його, то кожна особа, яка має бажання викорис- товувати охоронний об'єкт інтелектуальної власності, якщо влас- ник патенту відмовився від укладення ліцензійного договору, може звернутися до Департаменту інтелектуальної власності з клопотан- ням про надання йому ліцензії.
Ліцензійний договір завжди передбачає виплату ліцензіарові певної грошової суми, яка визначається як ціна ліцензії. Визначен- ня ціни ліцензії є складним питанням. Саме тому продаж ліцензії здійснюється за розрахунковою ціною з орієнтацією на ціни вну- трішнього і зовнішнього ринків.
Основними видами ліцензійних платежів є роялті, паушальний та комбінований платежі.
Роялті- вид платежу, який платить ліцензіат ліцензіару протя- гом усього строку дії ліцензійного договору чи у вигляді відсотка від суми прибутку чи суми обороту від випуску продукції або диферен- ційованої ставки з одиниці ліцензійної продукції.
Паушальний платіж- це виплата ліцензіарові визначеної за- фіксованої в договорі суми ще до початку масового випуску ліцен- зійної продукції.
Комбіновані платежіє найбільш поширеними та передбачають виплату ліцензіару ліцензіатом первинного сталого платежу до по- чатку виробництва та збуту ліцензійної продукції з подальшою ви- платою залишку розрахункової ціни ліцензії у вигляді роялті після того, як буде налагоджене виробництво ліцензійної продукції. Та- ким чином, ліцензіар має можливість отримувати відрахування від реального доходу ліцензіата протягом усього строку дії ліцензійно- го договору.
Зміст договірних відносин між роботодавцем і працівником - автором службового об'єкта промислової власності визначається Законом України «Про охорону прав на винаходи і корисні моде- лі», згідно з яким право на отримання охоронного документа має роботодавець, якщо такий об'єкт створено у зв'язку з виконанням службових обов'язків або за дорученням роботодавця, за умови, що