Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Система охорони здоров'я

Для боротьби з хворобами багато суспільств створили одну або декілька "спеціальностей". Зцілителі, шамани, лікарі, середній медичний персонал займаються поясненням і лікуванням захворювань. З лікувальною метою вони використовують ліки, хірургічні операції, гамівні засоби, акупунктуру, електрошок, припарки, п'явок, заклинання, магію, звернення до надприродних сил. Крім того, практикуючі лікарі на законних підставах визначають людям роль хворих. У сучасних суспільствах вони засвідчують народження, смерть і придатність до роботи, а також вирішують, чи має право людина на пенсію по інвалідності, чи може він заявляти позов у зв'язку з нещасним випадком, чи представляє він небезпеку для себе або суспільства.

Якщо раніше в охороні здоров'я переважали лікарі-одинаки і лікарні, що не прагнуть до прибутку, то зараз система охорони здоров'я перетворюється на мережу корпорацій, керівників усім, починаючи з лікарень і медичного обслуговування вдома і кінчаючи центрами для престарілих і курортами. Система охорони здоров'я розрослася настільки, що критики охрестили її медично-промисловим комплексом.

Лікарні. Окремі приміщення для хворих уперше з'явилися у древніх греків. Справжні (у сучасному розумінні) лікарні в Західній Європі стали створюватися в середньовіччі. До 1450 р. в одній тільки Англії налічувалося близько 600 лікарень. Більшістю лікарень управляли католицькі релігійні ордени, оскільки вважалося, що лікування і турбота про здоров'я повинні знаходитися у веденні релігії. У лікарнях виявлялися допомога біднякам, інвалідам і бродягам. З'єднання медичних і соціальних функцій мало серйозні наслідки для здоров'я людей. Так, мандрівники, що знаходилися в одному приміщенні з хворими, розносили інфекцію. У кінці XVII - початку XVIII ст. фінансові зловживання змусили місцеві органи влади узяти на себе велику відповідальність за управління лікарнями. Приблизно у цей же період приміщення для надання допомоги що має потребу були фізично відокремлені від приміщень, де лікували хворих.

До кінця XIX ст. рівень медичних послуг лікарень помітно підвищився. Прогрес в медичних дослідженнях, особливо в області бактеріології, надав міцнішу наукову базу для лікування інфекційних захворювань. Нові засоби діагностики і досягнення в методиці проведення хірургічних операцій зробили виліковними багато хвороб, травми і потворність. На рубежі XIX і XX вв. опікуни добродійних лікарень почали шукати і притягати докторів, що лікують спроможних клієнтів. Все більше добродійних лікарень стало оновлювати свої приміщення і рекламувати послуги. В результаті ці лікарні значною мірою поступилися контролем над хворими приватним лікарям, які були більше зацікавлені в тому, щоб перетворити лікарні з добродійних установ в майстерні для лікування платоспроможних пацієнтів.

Нині лікарні стають комерційними підприємствами, що ставлять метою витягання прибутку.

Лікарі. Взаємини доктора з пацієнтом завжди були нерівними. Подібно до інших професіоналів, лікарі мали авторитет, володіючи недоступними для інших знаннями, які вони придбали за допомогою освіти і досвіду лікування. "Різниця в компетенції" виправдовувала як авторитет лікаря, так і довіру хворого. Проте в останнє десятиліття виник новий тип стосунків лікар - пацієнт, заснований на консьюмеризме, суть якого в тому, що робиться акцент на правах споживача (пацієнта) і обов'язках продавця (доктори). При такому типі стосунків продавець втрачає ініціативу, оскільки саме споживач вирішує, купувати або не купувати послуги. Через те що багато пацієнтів розглядають лікарів як зацікавлених в прибутку постачальників послуг, медична практика набуває замовленого характеру.

Догляд за хворими. Професія медсестер виникла з релігійної і добродійної діяльності перших в історії лікарень. Релігійні суспільства черниць брали на себе турботу про бідних і хворих. Проте в другій половині XIX ст. для догляду за хворими все частіше став використовуватися персонал з невіруючих. Оскільки така робота не вимагала професійної підготовки і вважалася "чорною", нею займалися неосвічені і бідні жінки. Саме цим пояснюється сьогодні незаслужено низький престиж обслуговуючого персоналу, що залицяється.

Стимулом для професіоналізації догляду за хворими (поява відповідних стандартів, підвищення рівня освіти і організація системи догляду за хворими) послужила діяльність Флорен Найнтингейл, що організувала роботу медсестер під час Кримської кампанії в 1853-1856 рр. (коли Великобританія, Франція і Туреччина воювали проти Росії). Найнтингейл прагнула зміцнити стосунки між лікарями і медсестрами в справі допомоги пораненим. Хоча її зусилля були спрямовані на надання медсестрам окремого статусу, побічним ефектом стало те, що вони потрапили під юрисдикцію лікарів. До початку Першої світової війни медсестри зазвичай проходили трьох- або чотирирічні курси в лікарнях.

Більшість медсестер працюють в лікарнях, одночасно виконуючи роль і приемщиц, і асистентів лікарів. Ці подвійні функції часто створюють для медсестер конфліктні ситуації, тому що їм доводиться нести відповідальність і перед адміністрацією, і перед головлікарем. У епоху передових медичних технологій і інтенсивної терапії медсестрам довелося перейняти на себе додаткову відповідальність, а це призводить до перевантажень.




Переглядів: 419

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Конфликтологический підхід до охорони здоров'я | Здоров'я населення Росії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.