Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Здоров'я населення Росії

Різке падіння життєвого рівня більшої частини російських громадян за роки реформ, нестабільність в суспільстві, зниження рівня соціально-гарантованої медичної допомоги, наростаюче безробіття, підвищення психічних і емоційних навантажень, пов'язаних з кардинальним реформуванням усіх сторін життя суспільства, відбилися на показниках здоров'я населення Росії.

Тривалість життя як індикатор якості здоров'я і якості життя почала скорочуватися з середини 1960-х рр. і за перші 5 років реформ зменшилася на 3 року (в середньому), у чоловіків - на 4 року. Таке стрімке зниження безпрецедентне для мирного часу, і по цьому показнику Росія нині займає 135 місце у світі. Різниця в тривалості життя між підлогами в Росії в 1996 р. склала 12 років (у 1996 г.- 14 років).

Медична статистика упродовж усіх років реформ фіксує стійку тенденцію до зростання захворюваності практично по усіх видах хвороб. Зросла небезпека спалаху епідемічних хвороб, захворюваність туберкульозом збільшилася майже в 2 рази (на різні форми туберкульозу в Росії нині хворіють 2,2 млн. чоловік). Захворюваність СНІДОМ в Росії прийняла характер епідемії : за 1988-1996 рр. число хворих виросло в 8 разів і в 1997 р. склало 3800 чоловік (серед ВІЛ-інфікованих 72% складають наркомани).

Майже 70% населення Росії живе в стані затяжного психоемоційного і соціального стресу, який виснажує пристосовні і компенсаторні механізми, що підтримують здоров'я людей, веде до збільшення випадків психічних захворювань, зростання реактивних психозів і неврозів, депресій, алкоголізму і наркоманії. Якщо в 1970 р. в країні було виявлено 124,8 тис. хворих алкоголізмом (чи 95,8 чоловік на 100 тис. населення), то в 1996 р. цей показник досяг 204,6 тис. (139,6 на 100 тис. населення).

Особливу тривогу у медиків і демографів викликає зростання наркоманії в країні. За 5 років (з 1992 по 1996 р.) число хворих з діагнозом "наркоманія" і "токсикоманія" збільшилося майже в 3 рази і в 1996 р. досягло 97,3 тис. чоловік (66,5 на 100 тис. населення).

Рівень загальної захворюваності дітей і підлітків за останні 10 років виріс в 4 рази (у тому числі число зареєстрованих випадків хвороб органів травлення - в 2,5 разу, нервово-психічних розладів - в 2 рази, хвороб кістково-м'язової системи - в 10 разів); 40% дітей шкільного віку страждають хронічними захворюваннями, 50% мають морфофункциональные відхилення (що можна розцінювати як передхвороба) і лише 10% школярів можна віднести до групи практично здорових. За 10 років (1987-1996 рр.) різко зросло число підлітків, що перебувають на диспансерному обліку із приводу соціально значущих захворювань (сифілісу - в 31,5 разу, нарко- і токсикоманії - в 7 разів, турберкулеза - на 37,4%).

Число молодих людей, непридатних за станом здоров'я до військової служби, безперервно збільшується. По даним за 1997 р., 30% призовників не відповідали медичним вимогам. При цьому у 29,6% призовників були виявлені хронічні соматичні хвороби, у 31,5% - захворювання, пов'язані з травмами і порушеннями опорно-рухового апарату, у 33% - психічні розлади (розумова відсталість, психопатія).

Різке збільшення захворюваності населення обумовлене умовами життя, що передусім змінилися. Дослідження показують, що здоров'я нації лише на 15% залежить від стану системи охорони здоров'я, на 20% воно визначається генетичними чинниками, на 25% - екологією і на 55% - соціально-економічними умовами і способом життя людини.

Різко негативно на здоров'я населення Росії впливає несприятлива екологічна ситуація. Близько 40 млн. чоловік проживає в містах, де концентрація шкідливих речовин в 5-10 разів перевищує гранично допустимі. Лише половина жителів країни використовує для питних потреб воду, відповідну вимогам державного стандарту. Високий рівень хімічного і бактерійного забруднення питної води чинить безпосередній вплив на захворюваність населення в багатьох регіонах країни, призводить до виникнення спалахів кишкових інфекцій, вірусного гепатиту А.

Однією з найважливіших причин нинішньої кризи системи охорони здоров'я є різке скорочення засобів, що виділяються на його фінансування, : у кінці 1980-х рр. витрати на охорону здоров'я в СРСР трималися на рівні 3,67о ВВП, а в сучасній Росії вони складають 2,5% ВВП. Відповідно до рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я для країн, що розвиваються, доля ВВП на охорону здоров'я не має бути нижче 5% ВЫП. Хоча доля витрат на охорону здоров'я у ВВП упродовж останніх років залишається приблизно на одному рівні, реальний об'єм фінансування охорони здоров'я падає. Так, в 1995 р. він складав лише 83% від рівня 1994 р. Подібна картина спостерігалася і в 1996-1997 рр. З розрахунку на душу населення рівень витрат на охорону здоров'я в" Росії нині складає 15,1% від рівня витрат у Франції, 22,1% від рівня витрат в Німеччині і 21%, від рівня витрат в США.

Останніми роками центр тяжіння фінансування охорони здоров'я перемістився на регіональний рівень. На долю місцевих бюджетів доводиться близько 56% усіх фінансових коштів, що витрачаються на охорону здоров'я, на долю федерального бюджету - лише 6%. Доля витрат на охорону здоров'я в консолідованому бюджеті (тобто в сукупному бюджеті федеральних і місцевих органів влади) в 1996 р. складала 9,6% в 1997 г.- 9,1%. Але навіть ці мізерні засоби, призначені на фінансування охорони здоров'я, постійно урізаються.

В результаті різкого скорочення витрат на охорону здоров'я забезпеченість населення послугами лікарняних і амбулаторно-поліклінічних установ знизилася: в 1993 р. в Росії на 1 лікарняне ліжко доводилося 77 чоловік, в 1996 г.- 81 людина (у сільській місцевості - майже в 2 рази більше). У Росії на одного лікаря доводиться 219 чоловік, при цьому забезпеченість в сільській місцевості в 3 рази нижче, ніж в місті.

У 1991 р. в країні проводиться реформа охорони здоров'я, але непродумані і хаотичні дії з її здійснення привели лише до ще більшого поглиблення кризи усієї системи охорони здоров'я. Сьогодні російська охорона здоров'я не забезпечує населенню навіть мінімального рівня медичної допомоги, включаючи такі найважливіші її елементи, як охорона здоров'я матері і дитини і санітарно-епідеміологічний контроль.

Реформа привела до руйнування самої системи охорони здоров'я і заміни її стихійним ринком медичних послуг. Введення обов'язкового медичного страхування стало кроком назад в організації охорони здоров'я в Росії. Її слідством стало скорочення об'ємів медичної допомоги, зниження її якості, посилення нерівності в користуванні медичними послугами з соціальних груп і по регіонах. При цьому держава значною мірою зняла з себе відповідальність за надання населенню медичної допомоги.(См: Герасименко Н.Ф. Криза здоров'я і охорони здоров'я як загроза національної безпеки країни//Аналітичний вісник/Федеральні Збори. Парламент РФ. Держ. Дума. М., 1997.)

Назад Зміст



Переглядів: 388

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Система охорони здоров'я | ГЛАВА 10. ЛЮДСЬКЕ МІСЦЕ ІСНУВАННЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.