Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Перебудова м'язів під виливом статичних і динамічних навантажень

 

Зміни в м'язах під впливом навантажень переважно статичного характеру відрізняються від змін під впливом навантажень переважно динамічного характеру.

При статичних навантаженнях поряд із зростанням об'єму м'язів збільшується поверхня їх прикріплення до кісток, подовжується сухожильна частина, збільшуються внутрім'язові сполучнотканинні прошарки ендомізію.

При мікроскопічному дослідженні спостерігається збільшення трофічного апарату м'язового волокна (саркоплазми, ядер, мітохондрій). У зв'язку із збільшенням кількості саркоплазми кожне окреме м'язове волокно потовщується, численні ядра набувають округлої форми. Але скорочувальний апарат м'язового волокна (міофібрили) розвинений відносно менше і розміщується пористо. Довготривале скорочення м'язових волокон та інтенсифікація в них метаболічних процесів сприяє збільшенню кількості кровоносних капілярів, які утворюють густу вузькопетлисту мережу. Рухові бляшки на поперечнопосмугованих м'язових волокнах збільшуються переважно в поперечних розмірах.

При навантаженнях переважно динамічного характеру вага й об'єм м'язів також збільшуються, але менше, ніж при статичних навантаженнях. У м'язах відбувається подовження м'язової частини та вкорочення сухожильної. М'язові волокна частіше розміщуються майже паралельно до поздовжньої осі м'язу. При мікроскопічному дослідженні видно, що кількість міофібрил зростає, ядра витягуються, їх кількість дещо збільшується, рухові бляшки витягуються вздовж м'язового волокна. Кількість нервових волокон у м'язах, які виконують переважно динамічну функцію, в 4-5 разів більше, ніж у м'язах, робота яких пов'язана в основному з виконанням статичної функції. Із збільшенням кількості нервових елементів зростає кількість нервових імпульсів, які надходять у працюючий м'яз.

При систематичних помірних фізичних навантаженнях м'язи збільшуються у розмірах, на дотик стають щільними, пружними. При мікроскопічному дослідженні видно покращення їх кровопостачання, окремі м'язові волокна гіпертрофуються. Збільшення об'єму м'язів відбувається не тільки завдяки збільшенню розмірів м'язових волокон, але й завдяки збільшенню їх кількості. Зростає площа дотику м'язових волокон із нервовими елементами. У м'язових волокнах спостерігається виражена поздовжня посмугованість.

Після межових фізичних навантажень повинен бути достатній період відпочинку для відновних процесів у м'язах. У протилежному випадку в організмі розвивається хронічна перевтома або перетренованість. Морфологічні прояви в м'язах при перетренованості проходять у двох напрямах: із одного боку, спостерігається розпад м'язових волокон, із другого - продовжує розвиватися робоча гіпертрофія м'язової тканини (залежно від ступеня перетренованості переважають ті чи інші процеси). При розпаді м'язових волокон рухові бляшки зменшуються в об'ємі, в результаті чого зменшується контактуюча поверхня м'язових і нервових волокон. Надходження нервових імпульсів у м'яз знижується, і як наслідок, погіршуються функціональні властивості м'язів. Капілярна мережа в м'язах звужується, у м'язових волокнах зменшується поздовжня посмугованість, окремі волокна піддаються дистрофії, у деяких випадках можна спостерігати фрагментацію окремих м'язових волокон. На місці м'язових волокон, які розпалися, утворюється сполучна тканина.

Отже, під впливом фізичних навантажень у м'язовій системі відбувається складна структурна перебудова, в основі якої лежить робоча гіпертрофія м'язової тканини. Різні види спортивної діяльності висувають до певних груп м'язів, які значно більше виконують характерну для даного виду спорту роботу, особливі вимоги. Тому в спортсменів різних спеціалізацій спостерігається неодинаковий розвиток скелетних м'язів, а відповідно і їх силових якостей. Порушення рухового режиму, що пов'язане з перетренованістю спортсмена, супроводжується препатологічними й патологічними змінами в м'язовій тканині.




Переглядів: 2075

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структурні зміни м'язової системи під впливом фізичних навантажень | Структурно-функціональні особливості рухових одиниць м'язів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.