Фінансам в економічній системі держави належить провідна роль. Це обумовлено тим, що при їх функціонуванні визначаються кількісні та якісні параметри будь-якого економічного явища чи процесу, а також кінцеві результати дій. Обов'язковим атрибутом участі фінансів у економічному житті держави є гроші. Усі процеси, в яких беруть участь фінанси, повинні мати грошовий вираз. Це дає змогу формувати фонди грошових коштів для здійснення виробничої діяльності, мобілізації коштів для виконання державою своїх функцій, задоволення власних потреб громадян.
Фінанси в економічній системі будь-якого типу мають місце тоді, коли здійснюється процес створення та використання фінансових ресурсів.
Об'єктом, де виявляється суть та роль фінансів, є створення та використання валового внутрішнього продукту (ВВП). Суб'єктами цих процесів є, з одного боку, держава, а з іншого, — населення та підприємницькі структури.
Фінанси— це економічна категорія, яка характеризує розподіл суспільного продукту та національного доходу, внаслідок чого утворюються централізовані й децентралізовані фонди.
Фінанси — це специфічна форма суспільних відносин. Фінансові відносини виникають:
1) між державою та суб'єктами підприємництва в процесі сплати податків та фінансування з бюджету;
2) у процесі купівлі-продажу товару;
3) між підприємством і різноманітними об'єднаннями в процесі відрахувань у централізовані фонди та фінансування з них;
4) між підприємством і його працівниками в процесі виплати заробітної плати;
5) у процесі відрахувань у державні цільові фонди та фінансування з них;
6) між державою і громадянами в процесі формування державного бюджету.
Призначення фінансів — забезпечити необхідні умови для здійснення процесу створення, розподілу й використання ВВП у державі. Це досягається шляхом створення й використання різноманітних фондів фінансових ресурсів на всіх етапах діяльності держави, підприємств та кожного громадянина.
Фонди фінансових ресурсів, які обслуговують економічні процеси, є різноманітними за методами створення, напрямами використання, рівнем відображення інтересів, суб'єктами економічної діяльності, методами виробничої й суспільної інтеграції та кінцевою метою відповідного виду діяльності.