Акціонери і кредитори корпорацій (компаній) забезпечують формування капіталу: акціонери — через купівлю акцій, кредитори — через купівлю облігацій або надання позичок. Тому в законах про корпорації (компанії) містяться положення, які захищають права акціонерів і кредиторів.
Акціонери корпорації мають право контролю за збереженням акціонерного капіталу. Загальні збори акціонерів можуть ухвалювати резолюції, спрямовані на збільшення і збереження капіталу.
У законах континентальної Європи також містяться положення про охорону акціонерного капіталу. Основним положенням як у загальному праві, так і в континентальному є заборона корпорації придбавати власні акції. Продаж акцій збільшує капітал корпорації. Якщо корпорація купує свої власні акції, її капітал не зростає.
Корпорація має право збільшувати або зменшувати акціонерний капітал. Звичайно капітал корпорації зростає за рахунок випуску нових акцій або збільшення номінальної вартості уже випущених акцій. У цьому разі скликаються надзвичайні збори акціонерів, які визначають способи і терміни збільшення капіталу. Збільшення капіталу може бути реалізоване протягом трьох-п’яти років із дня проведення надзвичайних зборів. Акціонери корпорації мають переважне право підписки на нові акції пропорційно сумі акцій, якими вони володіють, та за умови оплати їх готівкою. Корпорації можуть також проводити публічну підписку на акції.
Акціонерний капітал може бути збільшений через капіталізацію нерозподіленого прибутку, перетворення резерву капіталу і резерву прибутку.
Господарські угоди корпорацій
Корпорація, як і інші організовані форми бізнесу (одноособове володіння, товариства з обмеженою відповідальністю), є учасником ринкових відносин. Усі економічні і фінансові відносини учасників ринку здійснюються на договірній основі.
Господарські договори можна класифікувати в такий спосіб:
торговельні договори. До них відносять численні угоди, пов’язані з продажем виробленої продукції і наданням послуг;
організаційні договори, наприклад, угоди про створення товариств з обмеженою відповідальністю, акціонерних товариств, груп підприємств та ін.;
адміністративні договори. До них належать такі угоди, в яких у тій або іншій формі бере участь держава.
Тема 3. ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ І МЕТОДИ ЇЇ АНАЛІЗУ
1. Форми фінансової звітності
2. Аналіз фінансової звітності корпорації
3. Аналіз фінансової звітності методом коефіцієнтів