Загартуванням називають низку прийомів та способів впливу на організм, які підвищують його можливості адаптуватися до неблагонадійних впливів оточуючого середовища. У словнику В. Даля зазначено, що загартовувати людину – це означає «привчати її до усіх позбавлень (обмежень), потреб, негоди, виховувати у суворості». (За аналогією з отриманням булату – високоякісної сталі).
Загартовуючу дію можуть здійснювати різні фактори зовнішнього середовища: теплота та холод, сонячне світло й свіже повітря, а також час масажу або хождінню по вогню, харчові добавки у вигляді деяких рослин, наприклад чесноку, імбірю ощо.
Для визначення рівня загартованості організму існують різні методики, наприклад методики В. Іваненка (температурна проба, баночна проба, пульсова проба).
Завдання
Знайти в літературних джерелах та підготувати доповідь з цього питання.
Масаж
Масажем називають погладжуючі й розтираючі рухи, що впливають на шкіру, які активізують перефіричну нервову систему, а через неї – увесь організм. Масаж покращує не тільки рух крові, але також рух лімфи й міжтканевої рідини, що підсилює й прискорює обмін речовин, який позитивно впливає на самопочуття.
У практиці використовують 2 різновиди сучасного оздоровчого масажу – традиційний та східний (точковий).
Дихання
Дихальна гімнастика «Пранаяма», а також парадоксальна дихальна гімнастика Олександри Миколаївни Стрельнікової, парадоксальна гімнастика Костянтина Павловича Бутейко. Підготувати доповіді про кожний вид дихальної гімнастики.