Спеціальним видом водокористування є лісосплав. Він, як і судноплавство, не ставить певних вимог до якості води, але є джерелом забруднення водотоків затопленою деревиною та різними її відходами. Це забруднення може завдавати значної шкоди водокористувачам, особливо рибному господарству. Тому сплав лісу нині допускається лише у деяких випадках.
Лісосплав – транспортування деревини по природних і штучних водних шляхах. Дуже часто запаси лісу зосереджені у гірських важкодоступних районах, звідки доправляти ліс іншими шляхами, крім лісосплаву, неможливо.
Часто умови лісосплаву ускладнюються низкою причин, зокрема таких як недостатні габарити лісосплавного шляху; засмічення русла топляком; велика звивистість русла; затоплення русла в повінь, що призводить до рознесення лісоматеріалів по заплаві; наявність інженерних споруд на річках; несприятливі течії й інші.
Типи лісосплаву
Лісосплав також належить до водокористувачів. Ліс сплавляють молем, кошелями або сигарами, плотами, на суднах.
За мольового сплаву окремі, не зв'язані між собою стовбури, сплавляються річкою самостійно. При цьому відбуваються великі втрати деревини і забруднення річки. Тому мольовий сплав є небажаним. За кошелевого сплаву стовбури огороджують плавучими рамами (обноскою), для них характерні ті самі небажані фактори, що і за мольового сплаву. У разі плотового сплаву колоди перед пуском з'єднують в окремі сплоточні одиниці, з яких потім формують плоти. Найбільш раціональним є сплав лісу на суднах.