Водогосподарські баланси можуть бути абсолютними (у м3) або відносними (у %).
Абсолютний ВГБвизначають за різницею між надходженням водних ресурсів у рік заданої забезпеченості (Wс) і безповоротною витратою води (Wвб) усіма учасниками ВГК:
, м3.
Відносний ВГБвизначають за формулою:
.
Одержаний баланс може бути позитивним, від'ємним або нульовим.
Розрізняють чотири види ВГБ – звітні, оперативні, плановіта перспективні.
Звітні ВГБхарактеризують залежність між надходженням і витратою води за звітний період і слугують для аналізу зростання водоспоживання в окремих районах, ефективності роботи існуючих водогосподарських комплексів, доцільності використання водних ресурсів і виявлення можливості раціональнішої витрати води.
Оперативні ВГБрозробляють на поточний рік або наступний сезон для особливо напружених за водоспоживанням річкових басейнів або їхніх частин з метою найбільш ефективного розподілу прогнозних водних ресурсів між окремими об'єктами або галузями економіки.
Планові ВГБрозраховують відповідно до державних планів розвитку галузей економіки як їхню природну і необхідну складову. Вони включають у себе перелік і обсяг водогосподарських заходів, потрібних для виконання планів розвитку галузей економіки.
Перспективні ВГБскладають на перспективу розвитку економіки для оцінки впливу водного чинника на розміщення і розвиток виробничих сил, визначення виду, характеру та обсягів запобіжних заходів.