Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Плоскогір'я Месета

Плоскогір'я займає значну частину Піренейського півострова. Лише Андалузькі гори (3482 м) на півдні і Піренеї (3404 м) на північному сході відносяться до утворень Альпійсько-Гімалайського поясу. Західну половину Месети займають Старокастільське і Новокастільське плато, розділені грядами Центральною Кордільєри (2592 м). Східна частина півострова зайнята Іберійськими (2316 м) і Каталонськими (1741 м) горами, що круто обриваються до Арагонськой рівнині(250 м). Вздовж західної окрїни Месети розміщена Португальська рівнина (150—300 м); на півночі піднімаються ланцюги Кантабрійськіх гір (2615;,м).

У геологічній будові Месети беруть участь гнейси і кристалічні сланці палеозою, граніти і гранодіорити докембрію і палеозою. Кристалічний фундамент відслонюється в західній стороні плоскогір'я і на сході опускається під мезозойські відклади, потужність яких тут досягає 3 км. Останні представлені пісковиками, вапняками, конгломератами. Серед неогенового комплексу порід переважають озерно-річкові мергелі, пісковики, конгломерати, глини і вапняки. Вони заповнюють найбільш крупні улоговини і місцями зім'яті в пологі складки. Для Месети і оточуючих її гір типовим є широкий розвиток розривних порушень. Найбільш крупні - глибинні розломи, які простягаються вздовж осей долин річок Гвадалквівір і Ебро. Крім того, в рельєфі простежується велика кількість дрібних тектонічних порушень. Практично всі неоструктурні елементи обмежені розломами, із-за чого основними типами морфоструктур плоскогір'я Месети є брилові хребти, масиви блоково-брилові і пластові рівнини (рис.8).

Рельєф С т а р о к а с т і л ь с ь к о г о п л а т о найбільш типовий для вирівняних ділянок Месети. Ця пластова рівнина (700—900 м) складенапісковиками, конгломератами, вапняками, гіпсоносними мергелями і глинами олігоценового і неогенового часу. Мергелі і вапняки часто бронюють вершини останцнвих горбів і гряд. Континентальний клімат плато (опадів 200—250 мм/рік) обумовлює інтенсивне фізичне вивітрювання гірських порід. Оскільки випадання опадів часто носить зливовий характер, на схилах хребтів з'являється велике число тимчасових водотоків і вони швидко видаляють шар вивітреного матеріалу. Для рельєфу Старокастільського плато типовим є бедленд. Інтенсивний розмив рихлих відкладів неогену часто приводить до міграцій русел річок. Ріки Дуеро, Гвадалквівір, Тахо, Гвадіана в нижній течії утворюють глибокі і вузькі ущелини.

 

Мал. 8. Морфоструктурна схема Піренейського півострова (за Б. Ф. Добриніним, із спрощенням):

1 - відроджені гори і нагір'я; 2 - складчасто-брилові гори; 3 - неоген-четвертинні пприпідняті плато, рівнини і горбогір’я; 4 – складчасто-брилові гори Альпійсько - Гімалайського поясу; 5 - тектонічні порушення

Рельєф Ц е н т р а л ь н о ї К о р д і л ь є р и (гора Пласа-де-Альмансор, 2592 м) відрізняється формами, що нагадують іноді альпійський рельєф. Ці гори складені докембрійськими і палеозойськими кристалічними породами. По своїй морфоструктурі Центральна Кордільєра - система горстів виражених субпаралельними хребтами. В осьовій зоні (2000—2500 м) хребти часто обмежені скидами. У вершинному поясі поширені льодовикові кари - сліди колишнього зледеніння. Тут же можна побачити тектонічні долини - грабени (900—1200 м), поверхня яких ускладнена денудаційними останцями. По периферії Центральної Кордільєри спостерігаються передгірні денудаційні поверхні (700—1000 м) з острівними горами.

Н о в о к а с т і л ь с ь к е п л а т о має більш розчленований рельєф, ніж Старокастільське, причиною чого є його велика тектонічна роздробленість. З-під покриву пісковиків і вапняків тут виступають височини і невеликі гори, складені сланцями, філітами, кварцитами. Підніжжя гір С’єрра-де-Гваделупі (1563 м) оточують горбисто-косогірним рельєфом, складеним потужною (10—20 м) товщею пліоценових пролювіально-схилових відкладів, що сформувалися в умовах зміни жарких і сухих епох вологими і теплими епохами, Біля підніжжя Толедських гір простежуються вирівняні кам'янисті поверхні педіментов з кутами нахилу від 4—5 до 10°, що зрізають різні по стійкості породи. Судячи по тому, що в деяких випадках педіменти зрізають понтичні вапняки, вік їх можна віднести до пізньопліоценового часу. Наявність в рихлих відкладах педіментів каолініту і мулу свідчить про формування їх в умовах теплого, помірно і змінно - вологого клімату. Долини річок добре терасовані.

Поблизу Андалузьких гір зустрічаються вапнякові плато (900 - 1400 м) з широким поширенням карстових форм, серед яких спостерігаються карри і полья.

Біля південного підніжжя Іберійських гір спостерігаються сліди пліоцен-четвертичнного вулканізму, виражені в рельєфі у вигляді невеликих вулканічних конусів і лавових потоків.

Для рельєфу І б е р і й с ь к и х (2316 м) і К а т а л о н с ь к и х г і р (1741 м) характерний структурно-денудаційний рельєф, сформований при переробці древньої поверхні вирівнювання. Гостровершинні гребені, як правило, відповідають виступам кварцитів, а пониження між ними - ділянкам виходів сланців і пісковиків.

Між північно-східною окраїною Іберійських гір і південним схилом Піренеїв розташована А р а г о н с ь к а р і в н и н а, складена піддатливими до руйнування гіпсоносними породами і вапняками. Широкого поширення набули акумулятивні глясіси, що опираються на четвертинні тераси. На сході рівнини розташований невеликий вулканічний район, в якому збереглося декілька низьких (близько 300 м) пліоцен-четвертинних вулканів. Базальтові потоки заповнили навколишні долини на протязі 10—12 км.

По особливостях морфоструктури рельєф Месети близький до рельєфу припіднятих рівнин і гір Західної Європи. Проте розташування плоскогір'я в оточенні альпійських складчасто-брилових споруд, континентальний клімат і обумовлений ним періодично діючі на схилах процеси надають рельєфу цієї території риси унікальності.

 




Переглядів: 1073

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Західно-Європейські низовинні рівнини | Піренеї і Андалузькі гори

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.