Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Робота м'язів

М'язи стопи розміщені на тилі стопи та підошві. М’язи тилу сто­пи представлені коротким м'язом-розгиначем пальців і коротким м'язом-розгиначем великого пальця стопи. На підошві розрізняють відвідний м'яз великого пальця, привідний м'яз великого пальця, відвідний м 'яз мізинця, короткий м 'яз - згинач мізинця. короткий м'яз -згипач пальців, квадратний м'яз підошви, червоподібні м'язи, підошвові міжкісткові м 'язи, тильні міжкісткові м’язи. М'язи підошви досить міцні, вони мають важливе значення в зміцненні склепіння стопи. При слабкості цих м'язів розвивається плоскостопість.

Основними фізіологічними властивостями м'язів є збудливість, провідність і скоротливість. Скоротливість виявляється або в уко­роченні м'яза, або в розвитку напруження. В організмі людини м'язи одержують із центральної нервової системи серію імпульсів, у результаті чого м'яз відповідає сильним і тривалим скороченням. Таке скоро­чення м'язів називаєтьсятетанічним.

Під час скорочення м'язів витрачається енергія розпаду органіч­них сполук, насамперед глюкози. Розпад глюкози — складний біохі­мічний процес, при якому 40% хімічної енергії перетворюється в ме­ханічну. Решта енергії у вигляді теплової також утилізується. Це тепло витрачається на зігрівання організму. М'язове тепло — дуже важ­ливий фактор підтримання сталої температури тіла. Нестачу тепла компенсує безумовний рефлекс ритмічне скорочення і послаблен­ня м'язів (дрижання).

Хімічні перетворення у м'язі, пов'язані з вивільненням енергії, про­ходять у дві фази: анаеробну (від грец. аег— повітря) і аеробну (від грец. ап — заперечення, аег — повітря).

Під час анаеробної фази АТФ розпадається спочатку на АДФ і ІІ3РО4 з вивільненням енергії, яка витрачається на скорочення м'яза. Розпадаються й інші фосфорорганічні сполуки. Енергія розпаду креатинфосфорної кислоти витрачається на відновлення, ресинтез АТФ. Розпадається і гексозофосфат (сполука глікогену з Н3РО4). При цьому утворюється молочна та фосфорна кислоти. Вивільнена енергія витрачається на ресинтез креатинфосфорної кислоти.

Аеробна фаза складається з кінцевих реакцій окислення молоч­ної кислоти до СО2 і Н20. Енергія цієї реакції витрачається на частковий ресинтез глікогену з молочної кислоти. У результаті цих перетво­рень тільки третя частина глікогену витрачається на м'язову роботу, а решта відновлюється разом з фосфорними сполуками і дає хімічний матеріал для наступних процесів. Звідси видно, яке значення має аеробна фаза — надходження кисню до працюючого м'яза. Тільки за цієї умови реакції відбуваються до кінця. Накопичення молочної кислоти зменшить працездатність м'яза, призведе до стомлення і припинення його роботи.

Скорочуючись, м'язи виконують роботу, яка залежить від їхньої сили. М'яз тим сильніший, чим більше у ньому м'язових волокон, чим вій товщий. Сила м'язів залежить від площі поперечного перерізу всіх волокон м'яза та особливостей їх прикріплення до кісток. Людина може тривалий час зберігати ту саму позу — цестатичне напруженням'ячів (стояння, тримання голови у вертикальному положенні тощо). І Іри с і ;і нічному зусиллі м'яз перебуває в стані напруження. За статич­ної роботи (наприклад, тримання вантажу) м'яч перебуває в безперерв­ному (і панічному) скороченні

При динамічній роботі по черзі скорочуються різні групи м'язів. Ці м’язи швидко скорочуючись і працюючи з великим напруженням, швидко втомлюються. Але, звичайно, різні групи м'язових волокон за динамічної роботи скорочуються по черзі, що дає можливість діяти три­валий час. Отже, динамічною називають роботу, зв’язану з рухами (підняття вантажів, копання землі тощо)при цьому скорочення м'язів чергується з їх розслабленням.

М'язи людини навіть у стані спокою скорочені цей стан напру­ження називаєтьсятонусом (від лат. tonus напруження)м'язів По­вністю зникає тонус тільки після смерті. Величина тонусу залежить від функціонального стану центральної нервової системи.Тонус м'язів відіграє велику роль у здійсненні координаціїрухів. У новонароджених дітей переважає тонус згиначів, у дітей 1 2 місяців переважає тонус розгиначів, у дітей 3-5 місяців спостерігається рівновага тонусу м'язів антагоністів. Підвищений тонус м'язів у новонароджених дітей і в перші місяці життя пов'язують із підвищеною збудливістю червоних ядер середнього мозку. Підвищений тонус м'язів ніг новонародженого у дру­гому півріччі життя дитини поступово знижується, що є необхідною умовою для розвитку ходьби.

Лекція 6.Загальні відомості про м'язи

Після тривалої, а також під час напруженої роботи відбувається зниження працездатності м'язів, яка відновлюється після відпочинку. Цефізична втома. При різко вираженій втомі розвивається тривале укорочення м'язів, нездатність їх до повного розслаблення(контракту­ра)При втомі вичерпуються запаси хімічних речовин, які є джерелом скорочення, накопичуються продукти обміну (молочна кислота тощо).

Швидкість настання втоми залежить від стану центральної нервової системи, частоти, ритму, в якому виконується робота і від величини навантаження. Чим молодша дитина, тим швидше вона втомлюється. Фізична втома — нормальне фізіологічне явище. Після відпочинку пра­цездатність не тільки відновлюється, але і часто збільшується. Чергуван­ня розумової і фізичної праці приводять до підвищення працездатності. Вирішальну роль центральної нервової системи у тривалому збереженні працездатності і в настанні стомлення було доведено в дослідженнях І.М. Сєченова, І.П. Павлова, М.Е. Введенського і О.О. Ухтомського.

5. Вікові особливості м’язового апарату.




Переглядів: 1297

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Плечовий м’яз | Розвиток рухів у дітей

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.