Характеристика земляного полотна і вимоги до нього
Одним із конструктивних елементів дороги є земляне полотно, від стійкості і міцності якого залежить термін служби автомобільної дороги. Проектувати конструкцію земляного полотна слід з урахуванням категорії дороги, висоти насипу (глибини виїмки), типу дорожнього покриття, властивостей ґрунту, які передбачається використовувати в земляному полотні, умов виконання робіт по спорудженню земляного полотна, природних умов району будівництва і особливостей інженерно-геологічних умов ділянки будівництва, досвіду експлуатації доріг в даному районі, виходячи з необхідності забезпечення потрібних показників міцності, стійкості і стабільності як самого земляного полотна, так і дорожнього одягу при мінімальних затратах на будівництво та експлуатацію, а також при максимальному збереженні цінних земель і найменшій шкоді навколишньому середовищу.
До земляного полотна представляють наступні вимоги:
1. Забезпечення безпеки руху автомобільного транспорту.
2. Збереження запроектованих форм протягом заданого терміну служби автомобільної дороги.
3. Попередження утворення розмивів та просідань.
4. Забезпечення достатньої міцності ґрунтів, які знаходяться в верхній частині земляного полотна.
5. Гарантування не занесення земляного полотна снігом.
Одним із важливих заходів, що забезпечує міцність і стійкість земляного полотна, є ущільнення ґрунту. Завдяки ущільненню, підвищується опір ґрунту до навантажень і ґрунт набуває необхідної міцності.
Визначення значення коефіцієнту відносного ущільнення ґрунту здійснюється згідно таблиці 6.10 „Значення коефіцієнтів відносного ущільнення ґрунту” ДБН В.2.3.4-2007 С.44 в залежності від ґрунтів ділянки дороги, що будується (згідно завдання).