МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Тема 7 :“Показники використання основних фондів в енергетиці”.
Ефективність використання основних фондів визначається шляхом порівняння результату господарчої діяльності з сумою, яка характеризує середню за період вартість основних фондів.
Результат діяльності підприємств є: - обсяг виручки від реалізації продукції; - доходи; - прибутки.
Для оцінки ефективності основних фондів використовуються багато показників, але узагальненими, тобто які використовують на всіх галузях, підприємствах, рівнях економіки є наступні показники: - фондовіддача (Фв)– показує який обсяг виробленої продукції припадає на 1 грн. вартості основних фондів Фв = (Wвідп ∙ Цеср) / Во.ф. = ВП / Во.ф. , де Wвідп - електроенергія, яка відпущена з шин електростанції, МВт∙год Цеср - середній тариф по який ЕС розраховує вартісний показник відпущеної з шин електроенергії (ВП) , коп. / кВт ∙ год. Во.ф. – вартість основних фондів, тис.грн.. ВП - вартісний показник відпущеної з шин електроенергії (ВП), тис.грн..
- фондомісткість – показує, яка вартість основних фондів припадає на 1 грн. виробленої продукції Фм = Во.ф./ ВП , або Фм = 1/ Фв .
Підвищення фондовіддачі і зниження фондомісткості забезпечує економію капітальних вкладень. Покращенню використання діючих основних фондів сприяє підвищення їх завантаження : екстенсивної і інтенсивної, тобто зайнятості основних фондів в часі і ступені напруженості їх дії.
- рентабельність основних фондів , або прибутковість. Визначається як відношення балансового прибутку (Пб) до середньорічної вартості основних фондів
Ро.в.ф. = Пб / Сср. ∙ 100% .
До показників, що характеризують технічне оснащення підприємства відносять таки показники: - фондооснащеність (Фосн.). Характеризує, яка частина загальної вартості основних фондів припадає на одиницю головного устаткування Фосн = Сср / Аобл. , де Аобл. – облікова кількість устаткувань на підприємстві, що має найбільшу частку.
- фондоозброєність (Фозб). Показує ступінь озброєності основними фондами одного робітника і показує, яка частка загальної вартості основних фондів припадає на одного середньо облікового працівника. Фозб = Сср. / Чп , де
Чп - середньо облікова чисельність працівників.
- енергоозброєність (Еозб). Показує, яка частка виробничих енергетичних потужностей припадає на одного робітника. Еозб = Wел / Чр , де
Wел - сумарна потужність всіх електродвигунів устаткувань на підприємстві; Чр - середньо облікова чисельність робітників, які працюють на цьому устаткуванні.
Шляхи поліпшення використання основних фондів : - позбутися зайвого устаткування, або здати їх в оренду; - своєчасно і якісно здійснювати планово-попереджувальні та капітальні ремонти; - купувати високоякісні основні фонди; - працювати над поліпшенням кваліфікації обслуговуючого персоналу; - поліпшувати якість матеріалів, палива та ін для процесу виробництва; - підвищувати рівень механізації та автоматизації виробництва; - впроваджувати нову техніку та технологію, яка є безвідходною та енерго- та паливозберігаючою; - вдосконалювати організацію виробництва і праці з метою скорочення втрат робочого часу через простої устаткування. Wел / Чр ,
Контрольні запитання до теми 7 “Показники використання основних фондів в енергетиці”. 1. Які показники використовуються для визначення ефективності основних фондів? Дайте їм характеристику. 2. Основні фонди енергопідприємства. Шляхи покращення використання основних фондів.
Задача 1. Визначити фондовіддачу та фондомісткість по ТЕС потужністю 2000 МВт, якщо час використання потужності – 6200 годин на рік, кв.п. – 5%, кпит. – 360 грн./кВт .
Тема 8: “Знос основних фондів підприємства. Амортизація.”
В процесі тривалого використання у виробництві, або не використанні, а під впливом природних умов , основні фонди зношуються , при цьому вони поступово втрачають свої корисні властивості, а разом й вартість. Розрізняють фізичне та моральне зношення основних фондів. Нормальне фізичне зношення основних фондів викликається їхньою активною роботою, фізико-хімічними процесами, зв’язаними з виробництвом, і полягає в зміні фізичних властивостей робочих частин машин, деформуванні деталей, зношуванні тертьової поверхні та ін. Фізичний знос зменшує вартість основних фондів і робить їх непридатними до експлуатації. Для забезпечення працездатності агрегату, доводиться періодично замінювати (ремонтувати) окремі його вузли та деталі, що зносилися, а другу частину зносу ремонтувати неможливо. З часом цей знос накопичується і зумовлює такий технічний стан агрегату, коли подальше його використання стає неможливим, тобто настає момент повного фізичного спрацьовування, яке вимагає заміни такого агрегату новим, аналогічного призначення. У зв’язку з цим розрізняють усувний (тимчасовий) і неусувний фізичний знос.
Моральний знос – це процес знецінення діючих засобів праці до настання повного фізичного спрацьовування , який настає під впливом науково-технічного прогресу, або в наслідок здешевлення їх виробництва в сучасних умовах.
Читайте також:
|
||||||||
|