Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Правове регулювання договірних зобов'язань

Іншим найважливішим видом майнових відносин цивільного права, як було сказано раніше, є відносини економічного обороту, які, будучи врегульованими нормами цього права, приймають характер правовідносин, що іменуються зобов'язаннями. Через зобов'язання одна особа (боржник) зобов'язана зробити на користь іншої особи (кредитора) певна дія: передати майно, виконати роботу, сплатити гроші, надати послугу і т.п.) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 ГК).

Характерною особливістю зобов'язання є визначеність його учасників. Витікаючі з нього права кредитора завжди адресовані точно визначеному лицу—должнику. І в цьому сенсі зобов'язання є відносними правовідносинами.

Виключно велику роль в економічному обороті мають зобов'язання, що виникають на основі договорів, що укладаються суб'єктами цивільного права.

Договором є угода двух- або більш сторін, направлене на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків (ст. 626 ГК). Разом з тим, щоб договір міг створити бажані для сторін права і обов'язку у встановлюваному ними зобов'язанні, він повинен відповідати умовам, передбаченим чинним законодавством. Умови ці наступні: наявність в договорі дійсного наміру сторін на встановлення між ними прав і обов'язків; володіння особами, що укладають до говір, достатнім об'ємом дієздатності; вільний вираз сторонами волі в договорі; досягнення мети, що не суперечить інтересам суспільства і основам правопорядку. У ряді випадків потрібний, щоб договір був здійснений і в певній письмовій формі — простої або нотаріально засвідченої. Недотримання цих умов робить договір недійсним.

Так, нікчемним, таким, що не породжує ніяких прав і обов'язків вважається договір, поміщений лише для вигляду або для прикриття іншого договору (удавана операція). Недійсними вважаються договори, поміщені неповнолітніми, такими, що не досягли 14-ти років; недієздатними;

неповнолітніми у віці від 14-ти до 18-ти років, коли для укладення договору був потрібен попередній дозвіл батьків або опікунів; обличчями, хоч і повнолітніми, але обмеженими в дієздатності унаслідок зловживання спиртними напоями або наркотичними речовинами. Кожна із сторін за таким договором, якщо він вже був виконаний, зобов'язана повернути іншій стороні все одержане нею за договором, а при неможливості повернення одержаного в натурі відшкодувати його вартість в грошах. Такі наслідки визнання договору недійсним прийнято називати двосторонньою реституцією.

У випадках, коли договір поміщений одній із сторін під віз дією обману, насильства, загрози іншої сторони, визнання його, недійсним, спричиняє за собою наслідки вже у вигляді односторонньої реституції. Стороні, що потерпіла, в цьому договорі віз обертається іншою стороною все одержане нею за договором. Майно, одержане стороною, що потерпіла, від іншої сторони (або належне їй), звертається в дохід держави. Договори, поміщені з метою осоружної інтересам суспільства і основам правопорядку (наприклад, всупереч чинному антимонопольному законодавству або в обхід податкового законодавства) спричиняють за собою наслідки (при намірі однієї із сторін) у вигляді односторонньої реституції. За наявності ж наміру у обох сторін — у разі виконання договору обома сторонами — в дохід держави стягається все одержане ними за договором, а у разі виконання договору однією стороною, з іншого боку стягається в дохід держави все одержане нею і все належить з неї першій стороні у відшкодування одержаного.

У випадках недійсності договору із-за недотримання потрібної законом простої письмової форми, коли вона наказана законом під страхом недійсності договору (наприклад, для договорів про заставу, поручительства і ін.), або нотаріально засвідченою наступають наслідки у вигляді двосторонньої реституції. Недотримання потрібної законом простої письмової форми для інших договорів, окрім вказаних вище, не спричиняє за собою визнання договору, недійсним, але позбавляє сторони права, у разі спори, посилатися на підтвердження договору на свідчення, свідків.

Особливо велике значення договорів в умовах ринкової економіки. На основі договорів купівлі-продажу, постачання, міни, контрактації, договорів про постачання енергетичними і іншими ресурсами виникають зобов'язання по відшкодувальній реалізації майна. Договори майнового найму, оренди, лізингу, найму житлових приміщень, побутового прокату служать підставою виникнення зобов'язань по передачі майна в тимчасове відшкодувальне користування. На основі договорів підряду, порядку на капітальне будівництво, побутового замовлення і ін. виникають зобов'язання по виробництву робіт, у тому числі і по виробництву проектних і дослідницьких робіт, науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт. Договори перевезення вантажів і пасажирів всіма видами транспорту, договори, доручення, комісії, зберігання служать підставою виникнення зобов'язань по наданню різного роду послуг. У основі зобов'язань по страхуванню і розрахунково-кредитних зобов'язань також лежать відповідні види договорів. Відповідні договори лежать і в основі зобов'язань по спільній діяльності (сумісне зведення декількома фізичними або юридичними особами будов, споруд, сумісне придбання майна і т.д.). На основі відповідних договорів автори творів науки, літератури, мистецтва, винаходів і інших результатів своєї творчої праці передають їх для використання іншим особам. Але і це не вичерпний перелік договорів, що породжують зобов'язання. Зобов'язання, що охороняються державою, виникають і з таких договорів громадян і організацій, які хоч і не передбачені законодавством, але через загальні початки і сенс цивільного законодавства породжують цивільні права і обов'язки.

Враховуючи таке важливе значення договірних зобов'язань в економічному житті суспільства, чинне цивільне законодавство визначає не тільки те, якими повинні бути права і обов'язки сторін по кожному з даних видів зобов'язань, що породжуються відповідним договором, але і сам процес їх висновку, який складається з двох стадій: пропозиції про укладення договору, що іменується офертою і згоди про його ухвалення, що іменується акцептом. При цьому оферта повинна відповідати ряду вимог: бути адресована конкретній особі; зроблена способом, доступним для її сприйняття; містити всі необхідні дані для укладення договору (істотні умови). Особа, що запропонувала укласти договір, зв'язана цією пропозицією до закінчення терміну відповіді на нього. Акцептант має право висувати і свої умови (вести торг). В цьому випадку акцептант стає особою, що пропонує укласти договір на нових умовах, тобто оферентом, а оферент відповідно — акцептантом.

Договір вважається ув'язненим, якщо між сторонами в необхідній формі досягнуто угоди за всіма істотними умовами. Істотними є ті умови договору, які визнані такими згідно із законом (наприклад, умови про якість, комплектності і асортименту продукції за договором постачання) або необхідні для договорів даного вигляду (наприклад, умова про ціну що продається го майна за договором купівлі-продажу), а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї із сторін повинно бути досягнуто угоди.

У випадках не досягнення сторонами згоди за якими-небудь істотними умовами укладеного договору вони мають право, якщо є на те їх взаємна воля, виниклу між ними суперечку передати на розгляд суду. Рішення останнього буде обов'язковим для них.

У цивільному законодавстві особлива увага приділяється виконанню зобов'язань, які також підпорядковані ряду вимог. І перша така вимога зводиться до вимоги належного, перш за все, реального виконання зобов'язань. Зобов'язання вважається виконаним належним чином, якщо виконання точно відповідає вказівкам закону і умовам, передбаченим сторонами в договорі. При цьому реальне виконання зобов'язання означає неприпустимість заміни того, що зобов'язаний зробити боржник грошовою компенсацією. Інакше кажучи, закон вимагає, щоб зобов'язання виконувалося в натурі —передавалось майно, виконувалися роботи, виявлялися послуги і т.д., ради чого сторони і уклали договір.

Закон далі вимагає, щоб сторони не тільки сумлінно виконували свої зобов'язання, але і надавали допомогу і створювали один одному умови для належного виконання зобов'язань. Не менш важливою є і вимога економічності виконання зобов'язань, тобто виконання їх з найменшими витратами матеріалів, праці і грошових коштів. І це певним чином стимулюється. Так, наприклад, за договором комісії на комісіонера покладається обов'язок виконати доручення на умовах, найбільш вигідних для комітента.




Переглядів: 485

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Суб'єкти цивільного права | Поняття трудового договору, його види

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.