Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття трудового договору, його види

Законодавство (ст. 21 Кодексу законів про працю України далі — КЗоТ) визначає трудовий договір як угоду між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим їм органом або фізичною особою, по якій працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену справжньою угодою, з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений їм орган, або фізична особа зобов'язується виплачувати працівнику заробітну платню і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи.

Трудовий договір є правовою формою реалізації громадянами права на працю, служить підставою виникнення і існування в часі трудового правовідношення.

Громадянин може бути стороною трудового договору не з моменту виникнення у нього фактичної здібності до праці, а з моменту, коли у нього з'являється здібність до систематичної, регламентованої нормами трудового права праці, тобто з появою трудової правосуб'єктності, яка зв'язується чинним законодавством з досягненням, за загальним правилом, шістнадцятилітнього віку. Обмеження трудової правосуб'єктності Допускається тільки судом у разі засудження до міри покарання у вигляді позбавлення права посідати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до п'яти років.

Наймачем (працедавцем) в трудовому договорі є утворений в установленому порядку суб'єкт господарської діяльності незалежно від форми власності і виду господарської діяльності або фізична особа.

Зміст трудового договору представляють умови, що виробляються при його висновку. У науці трудового права вони діляться на два види: безпосередні, — які виробляються сторонами в процесі укладення договору, і виробничі, — які передбачені в законодавстві і розповсюджуються на кожен ув'язнений трудовий договір. Безпосередні умови, у свою чергу, також діляться на дві групи: необхідні (обов'язкові) і додаткові (факультативні).

Необходімиє— це такі умови, без досягнення угоди по яких трудовий договір не може бути поміщений. Додаткові — це такі умови, наявність або відсутність яких не впливає на сам факт укладення договору, вони можуть бути, а можуть і бути відсутнім в змісті договору.

До необхідних умов трудового договору відносяться: місце роботи (підприємство, установа, організація), трудова функція працівника (спеціальність, кваліфікація, посада) і розмір оп лати праці.

Додатковими умовами трудового договору можуть бути угоди про випробування при прийомі на роботу, про поєднання професій, про режим роботи, про надання житла і ін., але вони, відповідно до ст. 9 КЗоТ, не повинні погіршувати положення працівника в порівнянні із законодавством України про працю.

Трудовий договір, як правило, повинен полягати у письмовій формі. Проте найчастіше трудовий договір полягає усно і оформляється наказом про прийом на роботу.

Законодавство передбачає обов'язкове дотримання письмової форми трудового договору при організованому наборі працівників, укладенні контракту, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі, в інших випадках, передбачених законодавством (наприклад, при прийомі на роботу надомників, страхових агентів, викладачів, що працюють на умовах почасовой оплати праці).

Законодавство про працю передбачає, що трудовий говір може бути поміщений на невизначений термін, на певний термін, встановлений за погодженням сторін, і на час виконання певної роботи. Термін трудового договору має юридичні наслідки. Працівник, що уклав трудовий договір на певний термін або на час виконання певної роботи, може звільнитися за власним бажанням тільки за наявності поважних причин, а працівник, що уклав безстроковий трудовий договір, — без пояснення причин.

Слід мати на увазі, що відповідно до ч. 2 ст. 23 КЗоТ терміновий трудовий договір полягає у випадках, якщо трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений термін з урахуванням характеру майбутньої роботи або умов її виконання або з урахуванням інтересів працівника і в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Різновидами договорів, поміщених на час виконання певної роботи, є договори про сезонну роботу і тимчасові трудові договори.

Сезонними визнаються роботи, які через природні і кліматичні умови виконуються не круглий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців, і які включені в переліки сезонних робіт.

Тимчасовими робочими і службовцями визнаються робочі і службовці, прийняті на роботу на строк до двох місяців, а для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається їх місце роботи (посада), — до чотирьох місяців.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні правовідносини: поняття, ознаки,
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  8. Аналіз основних систем трудового і професійного навчання: предметної, предметно-операційної, операційної, операційно-предметної, системи ЦІП, операційно-комплексної тощо.
  9. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  10. Аналіз трудового потенціалу
  11. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  12. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ




Переглядів: 397

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правове регулювання договірних зобов'язань | Контракт як особлива форма трудового договору

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.