Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



А/. Поняття про судовий процес.

Адміністративні суди

 

Згідно Кодексу адміністративного судочинства від 6 липня 2005 р.(в редакції від 1 грудня 2006 року) правосуддя у галузі адміністративних правопорушень покладається на систему адміністративних судів.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Система адміністративних судів становить:

Місцеві (окружні) адміністративні суди.

Апеляційні адміністративні суди

Вищий адміністративний суд України

Правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами.

Місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди), а також Вищий адміністративний суд України у випадках, встановлених Кодексом, вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції. Місцеві адміністративні суди розглядають адміністративні справи, пов’язані з правовідносинами у сфері державного управління (справи адміністративної юрисдикції).

Судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд (місцевий загальний суд як адміністративний суд чи окружний адміністративний суд), що ухвалив рішення.

З 1 січня 2005 року в системі адміністративних судів України діють такі апеляційні адміністративні суди:

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд;

Донецький апеляційний адміністративний суд;

Київський апеляційний адміністративний суд;

Львівський апеляційний адміністративний суд;

Одеський апеляційний адміністративний суд;

Севастопольський апеляційний адміністративний суд;

Харківський апеляційний адміністративний суд.

Апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.

Судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Вищий адміністративний суд України.

Вищий адміністративний суд України переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції.

Судовий процес – це врегульований нормами процесуального права порядок судового розгляду справ. Розрізняють цивільно-процесуальне, кримінально-процесуальне, господарсько-процесуальне та інші галузі процесуального права і, відповідно, цивільне, кримінальне, господарське судочинство (процес).

У справах цивільних і господарських вихідним пунктом є подання заінтересованою особою до суду позовної заяви про захист свого порушеного права.

Судовий розгляд кримінальних справ починається здебільшого після завершення досудового слідства і складення затвердженого відповідним прокурором обвинувального висновку.

Розгляд конкретної справи в судових інстанціях має такі основні етапи:

1. Перша інстанція розглядає справу по суті і ухвалює відповідне рішення (у цивільних справах), вирок (у кримінальних справах) або постанови( у адміністративних справах).

2. За скаргою осіб, які брали участь у справі, або апеляційним поданням прокурора справа переглядається судом другої інстанції, який може скасувати винесене рішення вирок чи постанову і направити її на повторний розгляд в інший суд першої інстанції або у той самий суд, але вже в іншому складі суддів, а в ряді випадків самостійно внести зміни у попереднє рішення (вирок). До розгляду поданої скарги (подання) другою інстанцією рішення (вирок) не вступає в законну силу і не виконується.

Строк апеляційного оскарження рішення суду становить у цивільних справах 10 днів починаючи з дня після оголошення рішення.

Апеляція на вирок, ухвалу чи постанову суду першої інстанції у кримінальних справах, якщо інше не передбачено Кримінально – процесуальним Кодексом, може бути подана протягом п’ятнадцяти діб з моменту їх проголошення, а засудженим, який перебуває під вартою, — в той же строк з моменту вручення йому копії вироку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції у адміністративних справах подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до Кодексу адміністративного судочинства — з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції у адміністративних справах подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

У світовій практиці вживаються два терміни для визначення оскарження судових рішень (вироків) – “апеляція” та “касація”.

Касація розглядається як перегляд справи судом вищої інстанції без самостійного дослідження доказів і лише з метою визначити, чи були дотримані вимоги закону під час розгляду справи судом нижчих інстанцій.

Апеляцію розуміють як перегляд (повний чи частковий) справи по суті судом вищої інстанції (із самостійним дослідженням доказів) за тими самими правилами, що і суд першої інстанції. Рішення апеляційного суду замінює собою рішення суду першої інстанції. У радянській юстиції вживався єдиний термін для оскарження рішень (вироків) судів першої інстанції – касація, але малася на увазі перевірка як законності, так і обґрунтованості попереднього судового розгляду. Конституцією України передбачено створення апеляційних судів.

Суди другої інстанції закріплюють своє рішення у формі ухвали. Ця форма застосовується й іншими судами для закріплення рішень з процедурних моментів (наприклад, ухвала про прийняття справи до розгляду). Якщо друга інстанція підтвердила рішення (вирок) першої інстанції, то воно вступає в законну силу.

3. Після цього заінтересовані особи можуть звернутися зі скаргою в порядку касаційного нагляду до спеціально уповноважених судових і прокурорських посадових осіб, які, за наявності необхідних підстав, подають протест у порядку судового нагляду, після чого справа переглядається третьою (наглядною) інстанцією, яка має право скасувати всі попередні рішення, вироки та ухвали, повністю або частково змінити їх, направити справу на повторний розгляд тощо.

4. Якщо третя інстанція погодилася з попередніми рішеннями, вироками, ухвалами у цій справі, то в тому самому порядку, на підставі відповідних протестів, але підтриманих судовими і прокурорськими працівниками вищого рівня, можна звертатися до наступних за ієарархією судових органів (аж до Пленуму Верховного Суду України).

5. Законодавство передбачає також можливість повторного розгляду справи у зв’язку з так званими нововиявленими обставинами, що мають суттєве значення для справи (наприклад, у злочині, за який було засуджено іншу людину, зізнався справжній винуватець).

У справах, які розглядаються в порядку конституційного судочинства, Конституційний Суд України приймає остаточне рішення або висновок, що не підлягає оскарженню.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  4. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  5. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  6. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  7. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  8. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  9. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  10. Базові поняття
  11. Базові поняття про класифікацію медичної техніки




Переглядів: 3081

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Система господарських судів. | Б/. Цивільне судочинство.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.