Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


ТАРГАНИ

Ряд Blattoptera

Cockroach (англ.), cancrelat (франц.), Kuchenschabe (нем.), cucaracha (ісп.)

 

Деякі види тарганів типові синантропи, мешканці людського приміщення. До синантропних видів належать Blatta orientalis - чорний тарган, Blattella germanika - рудий тарган (Рис.48.), які розповсюджені повсюди; Periplaneta americana - американський тарган, який живе в тропічних странах, але інколи завозиться в більш північні зони, у тому числі і в УСРС ; Schelfordella tartara, який зустрічається у Середній Азії, в будинках з глиняними підлогами; Polyphage saussurei, єгипетський тарган, або черепашка, яка мешкає в Середній Азії, біля житла, але зустрічається і в будинках.

 

Загальна характеристика.

Таргани - доволі великі комахи з овальним, сплющеним тілом. На голові, яка рухомо зчленована з грудьми, розташовані гризучі ротові частини, очі та довгі ниткоподібні вусики, які складаються з 75-90 члеників. Крил дві пари, верхні - шкірясті товсті та нижні-тонкі, перетинчасті. Лапки бігальні. Останні стерніти черевця самок утворюють порожнину статевої камери, на кінці черевця є церки, а у самців пара грифельків.

Рис.48. А - Blattella germanika, самець; В - Blatta orientalis, самка (за Sambon).

 

Біологія та екологія.

Самки тарганів відкладають яйця у кокони, від 28 до 56 у кожний. Протягом життя самка формує до чотирьох таких коконів, які носить протягом 15-40 днів.

Незабаром після відкладки коконів починається вилуплення дрібних, прозорих безкрилих личинок, загалом схожих на дорослих комах. Личинки живляться, ростуть і у рудого таргана через 2,5-5 місяців, після 6 линянь, перетворюються на дорослих комах. Розвиток чорних тарганів відбувається повільніше та розтягується інколи на декілька років.

Рис.49. Німфа й яйцевий кокон: А - Blatta orientalis; В - Blattella germanika (за F. Laig).

 

Таргани - нічні комахи, поліфаги.

Необхідні умови існування тарганів - тепло, достатньо висока вологість та достаток їжі. Нею можуть бути найрізноманітніші продукти харчування людини, а також залишки та виділення людини. Тому таргани звичайно заселяють їдальні, хлібопекарні, булочні та інші підприємства харчової промисловості, а також кухні квартири. Часто поселяються на кораблях, зустрічаються в тваринницьких господарствах та в місцях скупчення харчових залишків. Здатні до довготривалого голодування. Самка рудого таргана, наприклад, може жити без їжі 30-40 днів. Чорні таргани інколи поселяються в ванних кімнатах, а на півдні-у каналізаційних трубах. Місцем сховища тарганів служать різні щілини та отвори в стінах, підлозі та меблях.

 

Медичне значення.

При великій кількості таргани вночі можуть нападати на людей, що сплять, частіше на дітей, та зкусувати епідерміс на відкритих частинах тіла. Уражені місця покриваються кіркою, утворюється потовщений обідок. У corium інколи розвивається інфільтрат, що вказує на токсичність слини тарганів при потраплянні її в ранки під пошкоджений епідерміс (Є. Н. Павловський, А. К. Штейн, 1931).

Харчування тарганів, з одного боку, залишками, фекаліями, мокротою, а з іншої - їжею людини, допускає розповсюдження ними механічним шляхом збудників хвороб. Відомо, що в екскрементах тарганів виявляють збудників черевного тифу, дизентерії, туберкульозу, лепри, а також цисти дизентерійної амеби та яйця гельмінтів.

 

Профілактика та міри боротьби.

Дотримування санітарно – гігієнічних норм в промислових та житлових приміщеннях, прибирання залишків харчових продуктів, а також своєчасний ремонт перешкоджають розмноженню тарганів. Знищення тарганів роблять за допомогою контактних інсектицидів ДДТ та ГХЦГ у формі дустів, водяних суспензій, емульсій, інсектолаків. Найбільш ефективними є препарати, які містять суміш ДДТ та ГХЦГ, у співвідношенні 3:1. Для їх знищення також використовують хлорофос у вигляді 4% водного розчину.

Добрим засобом знищення тарганів слугують препарати піретруму (дуст або фліцид).

 

 

ЛЕКЦІЯ 12


Читайте також:

  1. Ряд ТАРГАНИ (BLATTOPTERA)
  2. Таргани і боротьба з ними.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Група оводів | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.