Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Найбільш відомі стандарти

Найбільш відомими стандартами програмної інженерії є:

• ISO / IEC 12207 - Information Technology - Software Life Cycle Processes - Процеси життєвого циклу програмних засобів. Стандарт містить визначення основних понять програмної інженерії (зокрема програмного продукту та життєвого циклу програмного продукту), структури життєвого циклу як сукупності процесів, детальний опис процесів життєвого циклу.

• SEI CMM - Capability Maturity Model (for Software) - модель зрілості процесів розробки програмного забезпечення. Стандарт відповідає на запитання: «Якими ознаками повинна володіти професійна організація з розробки ПО? ». Професіоналізм організації визначається через зрілість процесу, застосовуваного цією організацією. Виділяються п'ять рівнів зрілості процесу.

• ISO / IEC 15504 - Software Process Assessment - Оцінка і атестація зрілості процесів створення і супроводу ПЗ. Є розвитком і уточненням ISO 12207 і SEI CMM. Містить розширене по відношенню ISO 12207 кількість процесів життєвого циклу і 6 рівнів зрілості процесів. дається докладний опис схеми атестації процесів, на основі результатів якої може бути виконано оцінку зрілості процесів та надано рекомендації щодо їх удосконаленню.

• PMBOK - Project Management Body of Knowledge - Звід знань з управління проектами. Містить описи складу знань з наступним 9 розділах (областям знань) управління проектами

• SWBOK - Software Engineering Body of Knowledge - Звід знань з програмної інженерії - містить опису складу знань з 10 розділах (областям знань) програмної інженерії.

• ACM / IEEE CC2001 - Computing Curricula 2001 - Академічний освітній стандарт в галузі комп'ютерних наук. Виділено 4 основних розділу комп'ютерних наук: Computer science, Computer engineering, Software engineering і Information systems.

Питання для контролю знань.

1. Що стало передумовою виникнення стандартів?

2. Назовіть типи стандартів.

3. Хто є розробниками стандартів?

4. Які вас відомі стандарти ІТ технологій?

 


 

Лекція №2

Тема: Передумови та початок стандартизації життєвого циклу програмного забезпечення. Стандарт ISO/IEC 12207 – процеси життєвого циклу програмного продукту.

Мета: Ознайомлення зі стандартом ISO/IEC 12207

Перелік питань, що розглядаються на лекції:

1. Початок стандартизації життєвого циклу.

2. Проблеми стандартизації ЖЦРПП.

3. Стандарт ISO / IEC 12207.

 

Початок стандартизації життєвого циклу програмного забезпечення (ПЗ)

Методологічну основу будь інженерії складає поняття життєвого циклу (ЖЦ) виробу (продукту) як сукупності всіх дій, які треба виконати протягом всього «життя» виробу. Сенс життєвого циклу складається під взаємопов'язаності всіх цих дій.

Життєвий цикл промислового виробу визначається як послідовність етапів (фаз, стадій), які свою чергу складаються з технологічних процесів, дій та операцій.

Зазвичай до таких етапам відносять:

· проектування,

· виготовлення зразка,

· організацію виробництва,

· серійне виробництво,

· експлуатацію,

· ремонт,

· виведення з експлуатації.

Організація промислового виробництва з позиції життєвого циклу дозволяє розглядати всі його етапи у взаємозв'язку, що веде до скороченню термінів, вартості та трудовитрат.

Як зазначалося вище, вперше про необхідність розглядати розробку ПЗ з позицій його життєвого циклу заговорили в 1968 р Історично основними стандартами на ЖЦ ПЗ були:

1985 (уточнено в 1988 г.) DOD-STD-2167 А - Розробка програмних засобів для систем військового призначення. Перший формалізований і затверджений стандарт життєвого циклу для проектування ПС систем військового призначення за замовленнями Міністерства оборони США. Цим документом регламентовані 8 фаз (етапів) при створенні складних критичних ПС і близько 250 типових обов'язкових вимог до процесам і об'єктам проектування на цих етапах.

1994р. MIL-STD-498. Розробка та документування програмного забезпечення. Прийнятий Міністерством оборони США для заміни DOD-STD-2167 A і ряду інших стандартів. Він призначений для застосування всіма організаціями та підприємствами, отримувати замовлення Міністерства оборони США. У 1996 р затверджено дуже докладний (407 стор.) керівництво "Застосування і рекомендації до стандарту MIL-STD- 498 ". Основну частину складають 75 підрозділів - рекомендацій щодо забезпечення та реалізації процесів ЖЦ складних критичних ПС високої якості і надійності, функціонуючих в реальному часі.

1995р. IEEE 1074. Процеси життєвого циклу для розвитку програмного забезпечення. Охоплює повний життєвий цикл ПС, в якому виділяються шість крупних базових процесів. Ці процеси деталізуються 16 приватними процесами. В 24 останніх є ще більш дрібна деталізація в сукупності на 65 процесів-робіт. Зміст кожного приватного процесу починається з опису загальних його функцій і задач і переліку дій-робіт при подальшій деталізації. Для кожного процесу в стандарті представлена вхідна і результуюча інформація про його виконання і короткий опис сутності процесу. У стандарті увагу зосереджено переважно на безпосередньому створенні ПС і на процесах попереднього проектування. В додатку подано чотири варіанти адаптації максимального складу компонентів ЖЦ ПС до конкретних особливостей типових проектів.

Між тим, розробка стандартів ЖЦ та їх практичне застосування стикалися з рядом проблем:

· Впровадження стандартів вимагало вкладення значних коштів, що не завжди окупалося.

· Було неясно, чи всі необхідні процеси треба виконувати і якою мірою.

· Різні типи ПО (ІС, реального часу, бізнес системи), різні вимоги.

· Висока динаміка галузі та наявність стандартів, що застаріли.

· Термінологічна неоднозначність різних державних і корпоративних стандартів.

У багатьох випадках застосування стандартів було викликано лише вимогами замовників, хоча на практиці часто гальмувало виконання проектів.

 

Стандарт ISO / IEC 12207 - процеси життєвого циклу ПП

 

У 1995 році ISO спільно з IEC (International Electrotechnical Commission - Міжнародна електротехнічна комісія) був прийнятий міжнародний стандарт ISO / IEC 12207 - Information Technology - Software Life Cycle Processes. У 2000 р він був прийнятий як ГОСТ (ISO / IEC) 12207 - Процеси життєвого циклу програмних засобів [4].

Стандарт ISO / IEC 12207 розроблявся з урахуванням кращого світового досвіду на основі вище перелічених стандартів. Основними результатами стандарту ISO 12207 є:

· Запровадження єдиної термінології щодо розробки та застосування ПЗ (призначений не тільки для розробників, а й для замовників, користувачів, всіх зацікавлених осіб).

· Поділ понять ЖЦ ПЗ і моделі ЖЦ ПЗ. ЖЦ ПО в стандарті вводиться як повна сукупність всіх процесів і дій щодо створення та застосування ПЗ, а модель ЖЦ - конкретний варіант організації ЖЦ, обґрунтовано (розумно) вибраний для кожного конкретного випадку.

· Опис організації ЖЦ і його структури (процесів).

· Виділення процесу адаптації стандарту для побудови конкретних моделей ЖЦ.

Стандарт ISO / IEC 12207 визначає організацію ЖЦ програмного продукту як сукупність процесів, кожний з яких розбитий на дії, що складаються з окремих задач; встановлює структуру (архітектуру) ЖЦ програмного продукту у вигляді переліку процесів, дій і завдань.

У відповідності зі стандартом ISO / IEC 12207 процеси ЖЦ діляться на три групи:

· Основні

· Допоміжні

· Організаційні

Окремо описаний процес адаптації стандарту, який містить основні роботи, які повинні бути виконані при адаптації даного стандарту до умов конкретного програмного проекту.

До числа основних відносяться процеси:

· Замовлення. Визначає роботи замовника, тобто організації, яка набуває систему, програмний продукт або програмну послугу.

· Поставки. Визначає роботи постачальника, тобто організації, яка поставляє систему, програмний продукт або програмну послугу замовнику.

· Розробки Визначає роботи розробника, тобто організації, яка проектує і розробляє програмний продукт.

· Експлуатації. Визначає роботи оператора, тобто організації, яка забезпечує експлуатаційне обслуговування обчислювальної системи в заданих умовах в інтересах користувачів.

· Супроводу. Визначає роботи персоналу супроводу, тобто організації, яка надає послуги з супроводу програмного продукту, що складаються в контрольованому зміні програмного продукту з метою збереження його початкового стану і функціональних можливостей. Даний процес охоплює перенос і зняття з експлуатації програмного продукту.

Допоміжними процесами є: ·

· Документування. Визначає роботи з опису інформації, що видається в процесі життєвого циклу.

· Управління конфігурацією. Визначає роботи з управління конфігурацією.

· Забезпечення якості. Визначає роботи за об'єктивним забезпеченню того, щоб програмні продукти і процеси відповідали вимогам, встановленим для них, і реалізовувалися в рамках затверджених планів. Спільні аналізи, аудиторські перевірки, верифікація та атестація можуть використовуватися в якості методів забезпечення якості.

- Верифікації. Визначає роботи (замовника, постачальника або незалежної сторони) по верифікації програмних продуктів у міру реалізації програмного проекту.

- Атестації. Визначає роботи (замовника, постачальника або незалежної сторони) по атестації програмних продуктів програмного проекту.

- Спільного аналізу. Визначає роботи з оцінки стану і результатів якої-небудь роботи. Даний процес може використовуватися двома будь-якими сторонами, коли одна зі сторін (що перевіряє) перевіряє іншу сторону (проверяемую) на спільній нараді.

- Аудиту. Визначає роботи з визначення відповідності вимогам, планам і договором. Даний процес може використовуватися двома сторонами, коли одна зі сторін (що перевіряє) контролює програмні продукти або роботи іншої сторони (перевіреній).

 

· Рішення проблем. Визначає процес аналізу та усунення проблем (включаючи невідповідності), незалежно від їх характеру і джерела, які були виявлені під час здійснення розробки, експлуатації, супроводу або інших процесів.

 

Організаційні процеси життєвого циклу:

· Управління. Визначає основні роботи з управління, включаючи управління проектом, при реалізації процесів життєвого циклу.

· Створення інфраструктури. Визначає основні роботи по створенню основний структури процесу життєвого циклу.

· Удосконалення. Визначає основні роботи, які організація (замовника, постачальника, розробника, оператора, персоналу супроводу або адміністратора іншого процесу) виконує при створенні, оцінці, контролі і удосконаленні обраних процесів життєвого циклу.

· Навчання. Визначає роботи за відповідним навчання персоналу.

 

Питання для контролю знань

1. Дайте визначення поняттю Життєвий уикл програмного забезпечення.

2. Етапи життєвого циклу.

3. Які важелі та проблеми виникають при розробці стандартів ЖЦ?

4. Назовіть три групи процесів.

5. Дайте визначення та наведіть приклади основним процесам.

6. Дайте визначення та наведіть приклади допоміжним процесам.

7. Дайте визначення та наведіть приклади організаційним процесам.

 


Лекція №3

Тема: Процеси життєвого циклу стандарту ISO/IEC 15504

Мета: Вивчення стандарту ISO/IEC 15504.

Перелік питань, що розглядаються на лекції:

1. Категорії процесів стандарту ISO / IEC 15504.

2. Категорія Споживач – постачальник.

3. Інженерна категорія.

4. Допоміжна категорія.

5. Категорія управління.

6. Організаційна категорія.


Читайте також:

  1. II. Критерій найбільших лінійних деформацій
  2. V. НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВІ ПОДІЇ І ДАТИ
  3. АТ – одна з найбільш зручних форм колективного підприємства в умовах ринкової економіки. Першим АТ вважають створену у 1602 році Голандсько –Ост - Індську компанію.
  4. Британські стандарти новин.
  5. Будова СВА. Стандарти практичного застосування.
  6. В межах наукового підходу існує велика кількість концепцій, але найбільш переконлива – еволюційна теорія.
  7. Ведучий теленовин: стандарти професіоналізму
  8. ВЕЛИКОБРИТАНІЯ НАЙБІЛЬШ РОЗВИНЕНА НІЖ ІТАЛІЯ
  9. Виникнення людської свідомості. Мова і свідомість.
  10. Випишіть 3 партії, що на вибораз 1994р. набрали найбільшу кількість голосів, зазначте прізвища їх лідеорів, яку ідеологію вони ісповідували?
  11. Відносно фронтальної площини проекцій модель треба розташувати так, щоб на цю площину вона спроекціювалась найбільш наочно – це зображення є головним виглядом.
  12. Відомі люди України




Переглядів: 4150

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Хто розробляє стандарти програмної інженерії? | Процеси життєвого циклу стандарту ISO / IEC 15504

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.031 сек.