Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Адаптація працівників.

Адаптація – це взаємне пристосування працівника та організації, поступове зведення працівника з організацією та із встановленими в ній правилами і процедурами.

Безпосередній керівник. Як правило, здійснює введення працівника на посаду: знайомить з колективом, з правилами в організації, особливими вимогами до роботи. Потім розпочинається процес адаптації працівника, який розділяють на три види: професійна, психофізіологічна, соціально-психологічна адаптація.

Також виділяють два рівні адаптації:

- первинна, тобто пристосування молодих працівників, які не мають досвіду професійної діяльності (випускники шкіл та учбових закладів різного рівня);

- вторинна, тобто пристосування співробітників, які мають досвід роботи, але змінили об’єкт діяльності (ті, хто змінив підприємство або виходить на керівну посаду).

Професійна адаптація – поступове до напрацювання трудових навичок, здобуття додаткових знань, здобуття навичок співробітництва. Особливо важливо, як даний процес проходить у випускників учбових закладів, оскільки від цього, як правило, залежить, якими спеціалістами вони стануть. Бажано за такими працівниками закріпити наставників.

Досить важливим даний етап є і в досвідчених людей. Тобто кожній людині необхідно дати певний строк, а потім вона має нести певну відповідальність.

Психофізіологічна адаптація означає пристосування до умов праці, режиму роботи, фізіологічним умовам праці. Особливих складностей вона не викликає, оскільки залежить від здоров’я людини, від його природних реакцій та характеристики самих умов праці.

Соціально-психологічна адаптація означає пристосування до норм поведінки та взаємовідносин в певному колективі. Цей процес може бути пов’язаний з деякими труднощами, особливо у нових керівників. Можлива невідповідність підлеглих займаним посадам або навпаки підлеглий може виявитись більш компетентним і не буде сприймати рішення керівника. Інша проблема – пошук спільної мови, оскільки відносин з двох сторін спочатку обережними, вивчаючими. Кожен ховає свої негативні риси, а намагається показати себе з кращої сторони. Крім мови, ви6икають складності, пов’язані з тим, що сприйняття колективом нової людини багато в чому залежить від співставлення його з попереднім працівником. Тому легше проходить адаптація нового працівника, якщо він був наступником (послідовником) попереднього.

В період соціально-психологічної адаптації нового працівника може чекати ряд розчарувань:

· нездійсненні очікування швидкого успіху;

· переоцінка власних знань і навиків;

· відсутність живого людського спілкування;

· відчуття самотності та незахищеності.

Тому керівники повинні знати про такий можливий стан своїх підлеглих і всякий раз підтримувати їх. Від того, як пройде адаптація працівника, в значній мірі залежить його майбутня кар’єра. Особливо важливо це для випускників учбових закладів. Некомпетентний та байдужий перший керівник може стати серйозною перепоною просування нового працівника.

 


Читайте також:

 1. Адаптація до абіотичних факторів середовища.
 2. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
 3. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
 4. Адаптація й інтеріоризація
 5. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 6. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
 7. АДАПТАЦІЯ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СИСТЕМ ОРГАНІЗМУ ДО ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ
 8. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
 9. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.
 10. Адаптація персоналу: цілі та завдання. Введення у посаду
 11. Адаптація функціональних систем організму спортсменів
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Відбір та найм персоналу. | Ділова кар’єра та її організація.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.