Розширення банківських позик і депозитів веде звичайно до певного збільшення кількості готівкових грошей в обігу, тобто тих, що обертаються поза банками. Коли позики та депозити розширюються, окремі особи, отримавши чеки, обмінюють їх на готівку, а не вкладають. Попит на готівкові гроші значно змінюється протягом року (кількість готівки в обігу зростає перед Різдвом, іншими святами), коли додаткова кількість готівки використовується для фінансування купівель та подорожей. Після свят кількість грошей в обігу зменшується, так як готівкові гроші знову вкладають в комерційні банки, які в свою чергу повертають їх у центральний банк.
Отже, відток готівки суттєво знижує здатність банків створювати депозити. Внаслідок того, що готівкові гроші у формі касової готівки враховується в якості обов’язкових резервів, то вилучення готівки призводить до зменшення обов’язкових резервів, які поповнюються за рахунок зменшення надлишкових резервів. Формула розширення депозитів (D), приймаючи до уваги можливе розширення готівкових грошей в обігу, прийме вигляд:
,
де ΔС – зміна готівки поза банками;
с – частка додаткових чекових депозитів, які населення бажає утримувати у вигляді готівки.
Нагромаджена протягом багатьох років статистика країн з ринковою економікою свідчить про те, що співвідношення «готівка – чекові депозити» має стійку тенденцію до зростання в періоди значних соціальних потрясінь (війни, кризи).
Попит на готівку та чекові депозити визначається:
· Добробутом населення. Готівкою користуються бідні верстви населення, чековими депозитами – багатші. Зростання добробуту призводить до збільшення чекових депозитів:
↓ => добробут ↑ => пропозиція грошей ↑
· Очікуваною віддачею одних активів порівняно з іншими, що в свою чергу залежить від:
а) відсоткової ставки по чекових депозитах, при зростанні % ставки привабливішими стають депозити порівняно з готівкою. Тому зменшується, тобто у зворотньому зв’язку пов’язано з % ставкою;
б) банківських панік;
в) протиправної діяльності – її активізація впливає на збільшення готівки в обігу порівняно з чековими депозитами ↑.
Отже, відношення ↑, якщо добробут ↓ ∙ % ставка по депозитах ↓ ∙ банківські паніки ↑ ∙ незаконна діяльність ↑ ∙ рівень податків ↑ .