Методичне керівництво правовою роботою покладається перш за все на Міністерство юстиції та підпорядковані йому обласні управління юстиції.Їх відділи правової роботи в межах своїх повноважень надають юрисконсультам підприємств методичну та іншу допомогу в організації правової роботи на підприємстві. Щомісячно проводять безкоштовні семінарські заняття.
Широкі повноваження в частині методичного керівництва правовою роботою надані юридичному відділу (управління) галузевого міністерства. Таким чином методичне керівництво здійснюється централізовано: у загальнодержавному масштабі — Міністерством юстиції України, а в окремій галузі господарювання — юридичною службою галузевого міністерства, вищої організації.
Термін «методичне керівництво» потрібно розуміти так:
Методика– це сукупність основних принципів та прийомів які створюють чітку систему організації роботи того чи іншого органу за визначеними напрямками або загалом.
Орган, що здійснює методичне керівництво напрацьовує найраціональніші, найефективніші єдині принципи і заходи роботи, які він рекомендує для використання з метою впорядкування і підвищення результативності роботи. Розробка таких прийомів та способів роботи і використання їх на практиці є методичним керівництвом. Основу його становлять вивчення роботи підприємств, установ, організацій, рекомендацій науково дослідницьких організацій, пропозицій наукових і практичних працівників.
Окрім методичних вказівок і рекомендацій, найефективнішими заходами методичного керівництва є перевірки, збирання статистичних або оперативних даних, довідок інформацій, заслуховування звітів, організація семінарів, зборів, перепідготовка кадрів тощо.
Слід розрізняти такі поняття, як методичне керівництво юридичної служби, та правовою роботою. Поняття методичне керівництво правовою роботою ширше і включає в себе методичне керівництво юридичною службою. Методичні вказівки і рекомендації роботи розраховані на всі підприємства установи, організації, в тому числі й такі, що не мають власної юридичної служби.
Методичне керівництво юридичною службою включає в себе конкретні питання щодо створення юридичної служби, підбору та підвищення кваліфікації співробітників юридичної служби, безпосередньої організації їхньої роботи.
Однією з основних найефективніших форм контролю за правовою роботою є систематичні перевірки: загальні, тематичні.
Питання для самоконтролю
1. Поняття та завдання правової роботи.
2. Система правової роботи.
3. Напрямки правової роботи.
4. Роль юридичної служби у здійсненні правової роботи.