Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Сегнетоелектрики

 

Ряд хімічних сполук в твердому стані мають унікальні діелектричні властивості та знаходять широке застосування в техніці. Вперше ці особливості були виявлені у сегнетовій солі, тому весь клас подібних речовин одержав назву сегнетоелектриків, або фероелектриків. Сегнетова сіль являє собою подвійну натрєівокалієву сіль винної кислоти NaKC4H4O6×4H2O. Її кристали відносяться до ромбічної сингонії (тобто з низькою симетрією) і тому виявляють різку анізотропію властивостей. Аномальні властивості сегнетової солі були відкриті у 1921 році Валашеком, а в 1930-1934 роках детально досліджені Ігором Курчатовим та Павлом Кобеко.

У чому ж унікальність властивостей сегнетоелектриків ?

1. Звичайні діелектрики мають діелектричну проникність порядку від декількох одиниць до декількох десятків. У сегнетоелектриків значення може становити .

2. На відміну від звичайних діелектриків, для яких не залежить від напруженості електричного поля і залежність є прямою, у сегнетоелектриків залежність діелектричної проникності від поля складна, має максимум, в якому спостерігаються зазначене вище значення .

3. Величина для сегнетоелектрика залежить не тільки від напруженості електричного поля, але і від передісторії зразку, тобто від того, в яких електричних полях раніше знаходився зразок. Має місце явище сегнетоелектричного (діелектричного) гістерезису.

Якщо помістити сегнетоелектрик у зовнішнє електричне поле і збільшувати його, то вектор поляризації зразку різко зростає, разом з ним зростає і вектор електричної індукції . Оскільки може досягати , масштаб по осях і різний – одиницям величини відповідають десятки і сотні тисяч одиниць . Із подальшим зростанням електричного поля збільшення сповільнюється. Відповідно величина проходить через максимум (точка G), прямуючи при великих полях до 1. Це пов’язано із уповільненням поляризації зразка (все, що могло, вже поляризувалось), вектор поляризації прямує до постійного значення (точка В). Зауважимо, що постійному значенню відповідає лінійна залежність з кутом нахилу 450, тому що . Однак, різниця масштабів по осях робить цей нахил малим.

Якщо тепер ми будемо зменшувати напруженість електричного поля, то крива не повторюватиме хід залежності на ділянці АGВ, вона пройде вище (ділянка ВС) і при ми одержимо , а остаточну індукцію , де залишкова поляризація. Сегнетоелектрик залишається поляризованим і при відсутності зовнішнього електричного поля. Щоб знищити залишкову поляризацію, треба створити електричне поле, протилежне вихідному за значенням і величиною, що відповідає відрізку AF. Це аналог коерцитивної сили у магнетиках. Поняття коерцитивної сили було введено вперше для магнетику із назвою коерцит.

Подальший хід кривої при зменшенні і зростанні напруженості електричного поля показано на рисунку. Ми одержали петлю гістерезису. Форма і розміри цієї петлі залежать від того, при яких значеннях ми перериваємо зростання або зменшення поля.

4. Всі унікальні особливості сегнетоелектриків спостерігаються при температурах нижче деякої критичної, яка називається точкою Кюрі (або температурою Кюрі) . При температурах, вищих точки Кюрі , сегнетоелектрик перетворюється у звичайний діелектрик, а його діелектрична проникність зменшується за законом Кюрі-Вейсса

,

де стала величина.

Для пояснення цих унікальних властивостей сегнетоелектриків ми будемо розглядати сегнетоелектрики з точки зору наявності у них сегнетоелектричних доменів, тобто спонтанно (самі по собі) поляризованих областей.




Переглядів: 3172

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Частотна залежність сумарної діелектричної проникності діелектриків | Сегнетоелектричні домени

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.