Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічні категорії і закони

Щоб одержати об'єктивні дані, необхідно проаналізувати величезну кількість статистичних даних, які всебічно характе­ризували б те чи інше економічне явище і дали б можливість зробити справді об'єктивні узагальнення й висновки, а отже, й сформулювати окремі економічні категорії та економічні за­кони.

Економічні категорії — це узагаль­нюючі поняття, які виражають сут­тєві сторони економічних явищ і процесів.

Кожна категорія виражає окремі сто­рони економічних відносин, а в сукупності вони характе­ризують економічний лад суспільства в цілому. Наприклад, щоб розкрити суть ринкової економіки, необхідно глибоко оволодіти цілою системою економічних категорій, починаючи з товару, грошей, вартості, ціни і кінчаючи маркетингом і ме­неджментом.

Економічний закон — це стійкий, істотний, причи­ново - наслідковий зв'язок і взаємозалежність явищ і про­цесів економічного життя. Якщо економічна категорія ви­ражає який-небудь один момент або одну сторону еконо­мічних відносин, суть одного явища, то економічні закони розкривають взаємозв'язок, внутрішню залежність кількох або багатьох однопорядкових явищ. Крім того, в категоріях фіксу­ється статичний стан, а в законах — динаміка, процеси руху й розвитку економічного життя. Пізнання економічних законів дає змогу визначити основні тенденції економічного розвитку суспільства, передбачити його перспективу.

Економічні закони — це насамперед закони еволюції виробничих відносин у їх взаємозв'язку з розвитком продуктивних сил. Це закони виробництва, розподілу, обміну і споживання на відповідному етапі розвитку суспільства. Економічні закони, як і закони природи, мають об'єктивний характер, тобто відтворюються незалежно від волі й сві­домості людей. Проте економічні закони не діють самі по собі, тобто без участі людей, як закони природи. Економічні закони виникають, розвиваються і функціонують лише в процесі господарської діяльності людей і тому діяти поза виробничими відносинами не можуть.

Найбільш поширеною є наступна класифі­кація системи економічних законів:

— всезагальні, тобто закони, властиві усім суспільним способам ви­робництва: закон відповідності виробничих відносин рівню і ха­рактеру розвитку продуктивних сил, закон зростання продук­тивності праці, закон з'єднання основних факторів виробництва, закон економії робочого часу та ін.;

— загальні, що діють у декількох суспільно-економічних формаціях: закон вартості, закон попиту і пропозиції, закон середньої норми прибутку, закони грошового обігу тощо;

— специфічні, характерні дією в межах лише одного суспільного способу виробництва; наприклад, основний економічний закон виражає най­більш глибинні зв'язки в окремій економічній системі з її конкретними відносинами власності, а також головну економічну мету суспільства;

— особливі (періодичні) закони, які діють лише на одній із стадій або ступенів способу виробництва, чи по-своєму проявляються на од­ній із фаз суспільного відтворення. Так, на вищій стадії розвитку капіталізму діє закон монополізації, породжений концентрацією виробництва; на вищому етапі державно-корпоративного капіта­лізму — закон планомірного розвитку економіки.

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ:отже,предмет економічної теорії надзвичайно складний і багато­гранний, так само, як складна, багатогранна і динамічна еконо­мічна життєдіяльність людини. Цим пояснюється неможливість короткого і всеохоплюючого визначення предмета, яке було б придатне для всіх етапів розвитку людського суспільства. Еко­номічна теорія, вивчаючи реальні економічні процеси, сама пе­ребуває у постійному пошуку і розвитку, предмет її досліджен­ня змінюється й уточнюється. Вивчення економічної теорії головним чином і зводиться до пізнання економічних законів і категорій, які виражають глибинну суть конкретної економічної си­стеми.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1 Підготуватися до семінарського заняття № 1.

2 Виконати завдання самостійної роботи № 1.

 

ВИКЛАДАЧ – Лісова М. А.


Читайте також:

  1. Gigabit Ethernet на витій парі категорії 5
  2. IV. Закони ідеальних газів.
  3. V. Економічні цикли.
  4. V. Економічні цикли.
  5. А) Грошовий обіг. Закони.
  6. Аварії поділяються на дві категорії.
  7. Аграрні відносини, їх специфіка та місце в економічній системі
  8. Аграрні закони України
  9. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  10. Адміністративні, економічні, соціально-психологічні
  11. Акціонерна власність в економічній системі
  12. Амністія являє собою повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочину.




Переглядів: 429

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи пізнання економічних явищ та процесів, їх класифікація | ЛЕКЦІЯ № 2 (2 год.)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.