Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ЗВІТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

 

Відомість-харатеристика є основним документом звітної документації. Заповнюється особисто студентом. Учитель біології (для студентів-спеціалістів: учитель біології та учитель хімії) виставляє оцінки за проведені уроки, загальну оцінку за навчальну роботу і підтверджує власним підписом. Також у ній учитель стисло характеризує педагогічну діяльність практиканта. Загальну оцінку за виховну роботу виставляє класний керівник (куратор) класу, за яким був закріплений студент-практикант. Відомість-характеристика завіряється підписом директора і печаткою загальноосвітнього навчального закладу.

Контрольно-оцінювальний лист результатів педагогічної практики за 100 бальною рейтинговою шкалою кредитно-модульної системи є додатком до відомості-характеристики. Заповнюється вчителем біології (для студентів-спеціалістів: учителем біології та учителем хімії, класним керівником (куратором), керівником практики з психології й педагогіки, груповим і факультетським керівниками практики. Оцінювання відбувається в окремому стовпчику за визначеними балами і підтверджується власними підписами.

Індивідуальний план складається студентом-практикантомпротягом перших трьох днів практики і завіряється власним підписом групового керівника з датою ознайомлення. В індивідуальному плані має бути спланована діяльність практиканта на весь термін проходження практики: розробка і підготовка уроків біології (для студентів-спеціалістів: уроків біології та хімії), предметних заходів, заходів виховної роботи, відвідування уроків учителів-предметників, студентів-практикантів, обговорення з учителями біології та хімії підготовки до уроків, відвідування уроків у закріпленому класі, опрацювання інформаційних джерел до уроків біології, хімії та позакласних заходів; підготовка і виготовлення дидактичних матеріалів, підготовка проведення експериментів і т. ін.

Плануючи уроки в закріпленому класі, слід вказати тему запланованого уроку. Студент-практикант повинен обов’язково мати при собі індивідуальний план під час перебування на базі практики.

Індивідуальний план складається у вигляді таблиці, яка наводиться в Додатку Б.

Педагогічний щоденник є важливим документом вивчення та узагальнення провідного педагогічного досвіду. В щоденнику в довільній формі має бути відбита вся навчальна, виховна та методична робота студента, яка проводилася щоденно згідно індивідуального плану протягом педагогічної практики.

В щоденник занотовуються:

ü аналізи відвіданих уроків учителів біології (для студентів-спеціалістів: учителів біології та учителів хімії), інших учителів-предметників, студентів-практикантів;

ü самоаналізи проведених уроків і позакласних заходів;

ü характер висловлених зауважень;

ü інформація про підготовку та обговорення плану-конспекту з учителем;

ü участь у методичних нарадах;

ü відомості про виховну роботу;

ü психолого-педагогічні спостереження за окремими учнями і класом у цілому під час уроків і позакласної роботи.

Особливе місце мають займати власні враження і міркування щодо явищ, які спостерігав студент-практикант; аналіз навчально-методичних проблем і шляхів їх розв’язання, роздуми щодо власних успіхів і невдач протягом практичної педагогічної діяльності в якості вчителя біології (для студентів-спеціалістів: учителя біології та учителя хімії), а також класного керівника (куратора). Студент-практикант обов’язково повинен мати щоденник при собі під час перебування на базі практики.

Педагогічний щоденник оформлюється в зошиті, або на стандартних аркушах паперу формату А4. Щоденник включає в себе такі частини:

Ø титульний аркуш, в якому зазначається:

 

ПЕДАГОЧНИЙ ЩОДЕННИК

ПРОХОДЖЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ СТУДЕНТОМ (КОЮ)

БІОЛОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ

_______КУРСУ __________ ГРУПИ

 

(прізвище, ім’я,по-батькові студента (ки) )

____________________________________________________________________, яка проходила в ______________________________________________

(повна назва загальноосвітнього навчального закладу,

_________________________________________________________________

(назва населеного пункту)

в період з ______________по _________________201__ р.

 

Ø перша сторінка включає: прізвища, ім’я, по-батькові групового керівника, викладача кафедри педагогіки і психології, директора загальноосвітнього навчального закладу, його заступників, учителя біології (для студентів-спеціалістів: учителя біології та учителя хімії), класного керівника класу, за яким був закріплений студент;

Ø друга сторінка містить інформацію про розклад дзвінків у загальноосвітньому навчальному закладі;

Ø третя сторінка включає список учнів за формою останньої сторінки класного журналу (паспорт класу за яким закріплений студент як класний керівник).

Звіт про проходження педагогічної практики має висвітлювати, аналізувати та узагальнювати проведені під час практики види робіт. Під час написання звіту слід спиратися на записи педагогічного щоденника, які проводилися практикантом щоденно протягом її тривалості. Обсяг звіту повинен становити не менше 8 сторінок. Звіт включає в себе такі частини:

Ø титульний аркуш, зразок наводиться у Додатку В.

Ø основної частини, яка складається з трьох розділів: навчальна робота, виховна робота, методична робота;

Ø висновки.

З метою осмисленого написання звіту студентами стисло охарактеризуємо його кожний розділ:

1.Навчальна робота. В цьому розділі звіту необхідно зазначити, скільки уроків студент відвідав у вчителів біології, скільки уроків відвідав у інших вчителів, що корисного взято з цих відвідувань, якими ефективними прийомами взаємодії з учнями слід озброїтися, чого слід уникати у роботі педагога. Необхідно зазначити кількість проведених уроків, в яких класах вони проводилися, які оцінки були виставлені за проведені уроки. Який позитивний досвід був накопичений, що не вдалося вирішити і чому, над чим необхідно працювати у подальшому. Крім того, необхідно відобразити свою участь в обговоренні уроків студентів-практикантів, перевірці учнівських зошитів, висвітлити роботу з учнями, що не встигають у навчанні і з тими, що виявили здібності до біології. Завершуватися ця частина звіту має узагальненнями стосовно засобів, методів і форм роботи на уроці і в позаурочний час, висновками про ефективність різних форм взаємодії учнів і вчителя на уроці, висновками про те, що необхідно засвоїти і використовувати у власній роботі у майбутньому, чого слід уникати, яким чином самовдосконалюватися.

2. Виховна робота. В цій частині звіту слід висвітлити роботу студента-практиканта в якості класного керівника (куратора). Необхідно дати розгорнуту характеристику позакласного виховного заходу: провести ґрунтовний аналіз задуму, виховного впливу, ефективності і значущості розробленого заходу. Найважливішим у аналізі виховної роботи є чітке визначення якостей і психологічних особливостей особистості, формування яких ставилося за мету виховної роботи. Також необхідно зазначити роботу з педагогічної пропаганди серед батьків, складності, які виявились при цій роботі, назвати шляхи вирішення цих проблем. Особливе значення слід приділити прийомам проведення профорієнтаційної роботи, зокрема до майбутнього навчання в ЗНУ. Потрібно дати оцінку всій проведеній роботі, спробувати визначити вдалі знахідки і прорахунки у виховній роботі, зробити висновки.

3. Методична робота. В цій частині звіту слід зазначити, з якими методичними матеріалами ознайомився студент-практикант, що зробив для поліпшення методичної роботи у школі, до роботи яких гуртків і факультативів був залучений. Необхідно проаналізувати участь у методичних об’єднаннях, методику підготовки і проведення уроків біології, їх специфіку; аргументувати засоби, методи, методичні прийоми, форми навчання, що використовувались студентом під час проходження педагогічної практики. Особливу увагу слід приділити методичній рефлексії своєї діяльності з формування системи наукових понять в учнів, описати технології, що використовувалися, обґрунтувати власні розробки з цього питання, запропонувати певні вдосконалення існуючих методик і т. ін. У кінці даної частини необхідно зробити висновок про те, якими мають бути сучасні уроки біології, чому слід навчати, які методи і засоби навчання краще сприяють пізнавальної активності учнів, якою має бути методика підготовки і проведення сучасних уроків біології.

4. Висновки. У висновках звіту необхідно зазначити, яке значення мала практика для педагогічної підготовки майбутнього вчителя біології, які позитивні і негативні сторони спостерігалися в організації практики, написати свої пропозиції щодо її організації, зробити висновки про власні здобутки під час виконання завдань педагогічної практики.

Звіт виконується в рукописному вигляді або машинним (за допомогою комп’ютерної техніки) способом на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм).

Формат і стиль сторінки:

Ø рукописний варіант: поля: ліве – 30 мм, праве–10 мм, верхнє і нижнє – 20 мм; абзац – 8-12 мм (5 символів); відстань між рядками – стандарт «зебри» (кількість рядків на сторінці повинна складати 30-36 рядків); відстань між заголовком (назва розділу, підрозділу) і текстом роботи – 30 мм;

Ø комп’ютерний набір: текстовий редактор – WORD; гарнітура шрифту – Times New Roman; кегль шрифту (розмір) – 14; абзацний відступ – 5 символів; міжрядковий інтервал – 1,5; поля: ліве – 30 мм, праве – 10 мм, верхнє і нижнє–20 мм; кількість рядків на сторінці – не більше 40 рядків за умови рівномірного її заповнення. Поєднання рукописного і машинного способів оформлення звіту не допускається.

Розгорнутий план-конспект уроку біології (хімії), проведеного студентом-практикантом, оформлюється згідно вимог до структури і змісту сучасного уроку. Всі частини уроку записуються в плані-конспекті дослівно. Проводиться нумерація етапів структури уроку з щохвилинним розділенням. Основні пункти уроку виділяються кольором. Особливим чином відмічається те, що учні повинні записати чи замалювати в свої зошити. В плані-конспекті записуються ретельно продумані тексти запитань і завдань учнів, а також можливі відповіді на них, розв’язки всіх задач, включно із тими, що входять до домашнього завдання.

Ретельно обмірковується і записується методика й техніка виконання демонстраційних експериментів, застосування наочності, екранних приладь, комп’ютерних програм. В плані-конспекті робляться відповідні схеми і замальовки.

Домашнє завдання обов’язково диференціюється. В плані-конспекті записуються інструкції до його виконання, наприклад, як слід працювати з параграфом підручника (вивчити, скласти план, відповісти на запитання, заповнити таблицю, скласти рецензію тощо), які прийоми застосувати для виконання письмових чи усних завдань, на що необхідно звернути увагу, що прочитати додатково і т.п.

В загальному вигляді структура плану-конспекту уроку має такий вигляд:

Тема уроку: дослівно, як вона визначена в програмі для загальноосвітніх навчальних закладів.

Навчальна мета: передбачає формування в учнів конкретних знань (понять, правил, законів і т.п.), способів навчальної та пізнавальної діяльності, умінь пояснювати і застосовувати ці знання, діяти продуктивно.

Виховна мета: передбачає формування наукового світогляду, ціннісних і культурологічних позицій, моральних переконань, позитивного відношення до роботи, етичних, естетичних, патріотичних та інших якостей особистості.

Розвивальна мета: передбачає роботу з розвитку мислення учнів, їхньої пам’яті, уяви, емоцій, уваги, мови тощо

Тип уроку: обирається відповідно до навчальної мети з класифікації за основною дидактичною метою.

Методи навчання: наводиться перелік усіх методів навчання, які планується використати на уроці.

Обладнання: наводиться перелік усіх засобів навчання, які будуть залучені під час уроку.

Література: список інформаційних джерел, які опрацював студент під час підготовки до уроку. Список включає не менше 4 інформаційних джерел: основний шкільний підручник з біології (хімії); підручник з відповідного розділу біології (хімії) для вищої школи; методичні розробки уроків досвідчених учителів; додаткова література з цікавою або сучасною інформацією з теми уроку.

Хід уроку: детальний запис змісту всіх етапів структури уроку відповідного типу.

Розгорнутий план-конспект уроку оформлюється в рукописному вигляді або машинним (за допомогою комп’ютерної техніки) способом на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм). Формат і стиль сторінки тотожній до звіту про проходження педагогічної практики.

Приклади оформлення планів конспектів уроків біології та хімії наводяться в Додатках Г і Д відповідно.

Самоаналіз залікового уроку з біології (хімії) проводиться студентом самостійно відразу після його проведення. Учитель біології (хімії) ознайомлюється з ним, про що засвідчує власним підписом. З метою повного і структурованого самоаналізу радимо користуватися приблизною схемою самоаналізу уроку, що наводиться у Додатку Е.

Оформлюється в рукописному вигляді або машинним (за допомогою комп’ютерної техніки) способом на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм). Формат і стиль сторінки тотожній до звіту про проходження педагогічної практики. Обсяг самоаналізу 2-4 сторінки.

Сценарій позакласного заходу з біології(хімії) зі стислим аналізом вчителя біології (хімії). Сценарій має відповідати вимогам програми, сприяти розв’язанню завдань освіти, виховання і розвитку учнів, передбачати високу пізнавальну активність і самостійність учнів, формування в них пізнавального інтересу з урахуванням інтересів і схильностей дітей.

Особливе значення слід приділити чіткому формулюванню навчальної, виховної та розвивальної цілей проведення позакласного біологічного або хімічного заходу. Сценарій обов’язково повинен містити перелік інформаційних джерел, які були опрацьовані студентом під час підготовки заходу.

Стислий аналіз учителя біології (хімії) проводиться учителем власноруч і включає: відомості про характер організації та проведення заходу, його методичну доцільність, здобутки і недоліки організації, характеристику особистих досягнень студента-практиканта. Обсяг аналізу не повинен перевищувати 5 речень.

Оформлюється в рукописному вигляді або машинним (за допомогою комп’ютерної техніки) способом на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм). Формат і стиль сторінки тотожній до звіту про проходження педагогічної практики.

Самоаналіз позакласного заходу з біології (хімії) проводиться студентом самостійно відразу після його проведення. З метою повного і структурованого самоаналізу радимо користуватися приблизною схемою самоаналізу проведеного позакласного заходу що наводиться у Додатку Ж.

Оформлюється в рукописному вигляді або машинним (за допомогою комп’ютерної техніки) способом на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм). Формат і стиль сторінки тотожній до звіту про проходження педагогічної практики. Обсяг самоаналізу 1-2 сторінки.

Сценарій позакласного виховного заходу зі стислим аналізом класного керівника або заступника директора з виховної роботи. Сценарій має відповідати плану навчально-виховної роботи класного керівника, сприяти розв’язанню завдань освіти, виховання і розвитку учнів, передбачати високу пізнавальну активність і самостійність учнів як під час підготовки, так і під час проведення заходу.

Особливе значення слід приділити чіткому формулюванню виховної мети проведення позакласного виховного заходу. Сценарій обов’язково повинен містити перелік інформаційних джерел, які були опрацьовані студентом під час підготовки заходу.

Стислий аналіз класного керівника або заступника директора з виховної роботи проводиться педагогом власноруч і включає: відомості про характер організації та проведення заходу, його методичну доцільність, здобутки і недоліки організації, характеристику особистих досягнень студента-практиканта. Обсяг аналізу не повинен перевищувати 5 речень.

Оформлюється в рукописному вигляді або машинним (за допомогою комп’ютерної техніки) способом на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм). Формат і стиль сторінки тотожній до звіту про проходження педагогічної практики.

Самоаналіз позакласного виховного заходу проводиться студентом самостійно відразу після його проведення. Він включає в себе інформацію про:

ü доцільність і психолого-педагогічну обґрунтованість вибору теми і форми проведення заходу;

ü місце проведеного заходу в системі виховної роботи класного керівника;

ü обґрунтованість визначених цілей і завдань заходу;

ü участь учнів у підготовці заходу (розподіл доручень, ініціатива учнів, участь у оформленні, залучення до технічної підтримки заходу тощо);

ü зміст і перебіг заходу з методичним обґрунтуванням відбору матеріалу, композиції матеріалу, застосування наочності, прийомів емоційного впливу, активізації учасників тощо;

ü ступінь досягнення визначених цілей;

ü аналіз здобутків і прорахунків в організації і проведенні заходу (в структурі, хронометражі, застосуванні окремих прийомів, за умови порушень дисципліни – прийомів роботи з дезорганізаторами);

ü аналіз здобутого досвіду проведення позакласного виховного заходу для подальшої педагогічної роботи;

ü пропозиції студента-практиканта щодо організації й проведення таких заходів.

Оформлюється в рукописному вигляді або машинним (за допомогою комп’ютерної техніки) способом на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм). Формат і стиль сторінки тотожній до звіту про проходження педагогічної практики. Обсяг самоаналізу 1-2 сторінки.


Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  2. II. Вимоги безпеки під час проведення практичних занять у кабінеті (лабораторії) біології загальноосвітнього навчального закладу
  3. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  4. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  7. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  8. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  9. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  10. IV. Вимоги безпеки під час роботи на навчально-дослідній ділянці
  11. IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
  12. IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи




Переглядів: 1544

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОБЛІК І ОЦІНКА РОБОТИ СТУДЕНТІВ-ПРАКТИКАНТІВ | МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ СТУДЕНТАМ ЩОДО ПРОХОДЖЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.