Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Г) розмежування природоресурсного права з іншими галузями права.

3. Принципи та джерела природоресурсного права:

а) принципи природоресурсного права;

б) загальна характеристика джерел природоресурсного права;

в) Конституція України як джерело природоресурсного права;

г) Закони України як джерела природоресурсного права;

д) галузеві кодекси як джерела природоресурсного права;

е) підзаконні нормативні акти як джерела природоресурсного права;

Опорні поняття теми: Історичні етапи розвитку взаємодії людини та навколишнього природного середовища. Історія становлення та розвитку Природоресурсного права України як підгалузі Екологічного права. Предмет, методи правового регулювання Природоресурсного права. Принципи Природоресурсного права: поняття, ознаки, види. Поняття та види функцій Природоресурсного права як підгалузі права. Місце Природоресурсного права в правовій системі України. Система Природоресурсного права як галузі права. Поняття й ознаки правовідносин у галузі Природоресурсного права. Види природо ресурсних правовідносин. Поняття й ознаки об’єктів Природоресурсного права. Поняття й ознаки джерел Природоресурсного права. Система джерел Природоресурсного права. Нормативно-правові акти як джерела Природоресурсного права. Конституція України як основне джерело Природоресурсного права. Загальна характеристика Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, як джерела Природоресурсного права. Закони України як джерела природоресурсного права: поняття й види. Підзаконні нормативно-правові акти в системі джерел Природоресурсного права.

Методичні рекомендації:

Під час самостійної роботи студент повинен ознайомитися з рекомендованою літературою та нормативним матеріалом.

При вивченні цієї теми необхідно звернути увагу на наступне: для розуміння механізму формування природноресурсового права необхідно охарактеризувати концепції взаємодії суспільства і природи. Слід пригадати, що основою поділу українського права на галузі, є предмет та метод правового регулювання. Норми які регулюють відносини з використання природних ресурсів складають значну частину чинного законодавства. Існують різні точки зору щодо предмета природоресурсного права у системі вітчизняного права. Природоресурсне право знаходиться у безпосередній взаємодії з екологічним правом. Це знаходить свій прояв у взаємозалежності та взаємопроникненні природноресурсових, природоохоронних і середовищезахистних відносин. Предметом природоресурсного права є природоресурсні відносини що виникають в галузі раціонального використання та відтворення природних ресурсів, забезпечення безпечного для життя та здоров’я людини навколишнього природного середовища. Такі відносини можна поділити на такі групи: відносини щодо набуття природних об’єктів у власність та надання їх у користування; вилучення природних об’єктів з користування або обмеження чи заборона використання їх окремих ресурсів; поновлення та відтворення спожитих або деградованих природних об’єктів тощо.

Природноресурсове право можна розглядати у двох значеннях:в об'єктивному розумінні природноресурсове право - підгалузь екологічного права, що регулює суспільні відносини у сфері забезпечення ефективного раціонального використання людиною природних ресурсів, природних об'єктів та природних умов; у суб'єктивному розумінні це право конкретного суб'єкта використовувати природні ресурси, природні об'єкти чи природні умови для задоволення певних потреб.

Об’єктами природоресурсного права визнаються не будь які предмети, а лише об’єкти природного походження або штучно створені об’єкти, які обов’язково мають зв'язок з природним середовищем. Природний об’єкт – складова частина природи, що не створена людиною, яка характеризується системною цілісністю і однорідністю складу, перебуває у складі екосистеми і виконує екологічну функцію (взаємозв’язок природних об’єктів і забезпечення якості довкілля). Наприклад конкретним природним об’єктом є водойма, а не вода як така, тощо. Від природних об’єктів слід відрізняти природні ресурси як суб’єктивну категорію, яка позначає джерело споживання людиною природи, тобто природні об’єкти, які людина використовує для якоїсь мети. Природними ресурсами є земельні, мінеральні (гірничі), водні, рослинні, тваринні, повітряні, сонячні, космічні, кліматичні, радіочастотні, геотермальні, енергетичні (вітру, припливів і відпливів тощо).

Становлення та розвиток природоресурсних відносин умовно можна поділити на певні етапи в залежності від кодифікації законодавства (природоресурсне право за часів: Київської Русі; Литовської доби; запорізьких козаків; Гетьманщини; УНР; УРСР; незалежної України).

Систему будь якої галузі права становить сукупність його правових інститутів, розташованих у визначеній послідовності відповідно до їх взаємної пов’язаності один з одним. Система природноресурсового права складається із Загальної і Особливої частин. Загальна частина природноресурсового прававключає ряд правових інститутів, які регулюють відносини пов'язані із видобуванням будь-яких видів природних ресурсів; встановлюють принципи природокористування; визначають правове становище суб'єктів і об'єктів природно ресурсних правовідносин. Відносини, що виникають у зв'язку із видобуванням окремих видів природних ресурсів, регулюються нормами, включеними в інститути особливої частини природноресурсового права.

Слід пам’ятати, що джерелами природоресурсного права є нормативні акти, що містять еколого-правові норми, призначені для регулювання раціонального використання природних ресурсів України.

Завдання для самостійної роботи:

1.Охарактерезуйте форми взаємодії суспільства і природи.

2.Проаналізуйте співвідношення та розмежування природоресурсного, екологічного, земельного, цивільного, адміністративного, трудового права.

3.Чи можуть звичаї та традиції бути джерелами природоресурсного права?

ТЕМА 2:


Читайте також:

  1. D (правая) S (левая)
  2. I. ТЕОРИЯ И ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  3. II. Права та обов'язки адміністрації організації, що проводить туристську подорож
  4. II. ТЕОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  5. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  6. XV. Реалізація права вступників на вибір місця навчання
  7. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  8. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА
  9. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  10. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  11. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
  12. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ




Переглядів: 1942

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ I | ПРАВО ВЛАСНОСТІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.