ФІЗИЧНА ОСОБА – ПІДПРИЄМЕЦЬ. ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ТА БАНКРУТСТВО.
Підприємництво – це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними або юридичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності у порядку встановленому законодавством України
Лише фізичні особи з повною цивільною дієздатністю за умови їх державної реєстрації в установленому законом порядку. Якщо фізична особа почала підприємницьку діяльність без державної реєстрації, уклавши відповідні договори, вона не має права оспорювати останні на тій підставі, що вона не є підприємцем.
Обмеження права фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності встановлюється депутатам, посадовим і службовим особам органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Фізична особа-підприємець відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, всім своїм майном, крім того, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення:
1. носильні речі і предмети домашнього вжитку, необхідні боржникові та особам, які перебувають на його утриманні, у певній кількості
2. продукти харчування, потрібні для особистого споживання боржнику, членам його сім’ї та особам, котрі перебувають на його утриманні – на три місяці
3. паливо, потрібне боржникові, членам його сім”ї та особам, які перебувають на його утриманні, для готування їжі й обігрівання приміщення протягом 6 місяців.
Фізична особа-підприємець, яка перебуває у шлюбі, відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, не тільки усім своїм особистим майном, а й частково у праві спільної сумісної власності подружжя, що належатиме їй при його поділі.
На її діяльність поширюються всі нормативно-правові акти, що регулюють діяльність юридичних осіб. У разі неплатоспроможності – застосовується процедура банкрутства згідно з ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (ст..47-49)