Практично всі країни світу мають в своїй економіці іноземний сектор, який включає підприємства та організації з іноземним капіталом та прямими іноземними інвестиціями. Аналіз даних міжнародної статистики дає можливість зробити декілька важливих висновків.
По-перше, у більшості країн світу роль іноземного сектора в економіці поступово зростає, що обумовлене двома глибинними процесами: зростанням відкритості національних економік і, як наслідок, зростанням рівня інтернаціоналізації світової економіки. Ця тенденція сприяє підвищенню ефективності національних економік країн, які залучають іноземний капітал, а тому мас міцну економічну основу для збереження в її подальшій перспективі.
По-друге, прямі іноземні інвестиції виступають як каталізатор економічного розвитку країн-реципієнтів. 3 розвитком національних економік значення іноземних компаній та їх філій поступово зменшується.
По-третє, у всіх без винятку країнах продуктивність праці в іноземному секторі значно вища, ніж у внутрішньому. Це означає, що ПІІ є ефективною формою стимулювання національного розвитку.
В Україні, як і в інших країнах, прямі іноземні інвестиції сприяють подоланню структурного застою і стимулюють розвиток національної економіки. Іноземний сектор забезпечує доступність технологічних і організаційних інновацій, виступаючи як ефективний механізм інтеграції до світової економіки. Політика, спрямована на стимулювання ПІІ та збільшення масштабів участі іноземного сектора в економіці, на даному етапі повністю відповідає довгостроковим національним інтересам України. Тому доцільно задіяти всі доступні макроекономічні та адміністративно-правові інструменти для активізації притоку приватного іноземного капіталу до економіки України.
Питання для самоконтролю
1. Назвіть основні напрями використання інвестицій.
2. Охарактеризуйте основну спрямованість внутрішніх інвестицій.
3. Охарактеризуйте основну спрямованість іноземних інвестицій.
4. У чому полягають особливості реального і фінансового інвестування.
5. Назвіть приоритетні сфери інвестування з точки зору прискорення темпів економічного зростання в Україні.