Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Місце біржового права в системі права України .

 

Будучи складним правовим інститутом господарського права, біржове право тісно взаємодії з іншими галузями права, що пояснює складність суспільних відносин, які виступають предметом кожної галузі права. Серед юристів-науковців та практиків сьогодні відсутня єдність думок щодо місця біржового права в системі господарського права, а відтак біржове право розглядається ними як господарсько-правовий інститут, підгалузь господарського права або ж як самостійна галузь права.

Не дивлячись на це, незаперечною є позиція того, що предмет біржового права охоплює відносини, що виникають у процесі утворення, функціонування та розвитку біржових інститутів. Відтак біржові правовідносини є частиною господарських правовідносин, що виникають у сфері організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Загалом галузями, суміжними з біржовим правом, є цивільне, господарське, адміністративне, фінансове та інші галузі права. Однак кожна з цих галузей права є самостійною галуззю права, а розмежування між ними слід проводити не лише за предметом та методом правового регулювання, але й за тими функціями, які характерні вказаним галузям права.

Біржове і цивільне право. Норми цивільного права визначають правовий статус учасників цивільного обороту, підстави виникнення і порядок реалізації права власності й інших майнових прав, виняткових прав на результати інтелектуальної діяльності (інтелектуальної власності), регулюють договірні й інші зобов’язання, а також інші майнові і пов’язані з ними особисті немайнові відносини, побудовані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майнової самостійності їх учасників.

Саме норми цивільного права регламентують порядок укладання договорів, у тому числі й біржових. Так, згідно ч. 4 ст. 656 ЦК України, до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті.

Такий же порядок регламентації стосується й особливостей укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо, оскільки відповідно до ст. 650 ЦК України вони встановлюються відповідними актами цивільного законодавства[13].

Біржове і господарське право. Біржова діяльність будучи різновидом господарської діяльності регламентується нормами господарського права, які визначають організацію бірж, їх правовий статус, здійснення торговельно-біржової діяльності, правила біржової торгівлі, порядок проведення біржових торгів та ін.

Так норми ГК України (ст. 185) визначають особливості укладання господарських договорів на біржах, ярмарках та публічних торгах, констатуючи, що до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Господарське законодавство (ст. 278 ГК України) акцентує також увагу на безприбутковості біржових інститутів, зазначаючи, що здійснення торговельно-біржової діяльності має на меті організацію та регулювання торгівлі шляхом надання послуг суб’єктам господарювання у здійсненні ними торговельних операцій спеціально утвореною господарською організацією ‑ товарною біржею, яка не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку.

Законодавець (ст. 279 ГК України) розглядає товарну біржу як особливий суб’єкт господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов’язаним з ним торговельним операціям.

Згідно ст. 360 ГК України, для забезпечення організації функціонування ринку цінних паперів утворюється фондова біржа ‑ акціонерне товариство, яке зосереджує попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курсу та здійснює свою діяльність відповідно до ГК України, інших законів, а також статуту і правил фондової біржі[14].

Таким чином, норми господарського права значною мірою концентрують увагу на біржові правовідносини, що виникають з приводу біржової діяльності.

Біржове та адміністративне право. Адміністративне право регулює управлінську діяльність органів виконавчої влади в різних сферах суспільного життя, закріплює їх структуру, правове становище, компетенцію і взаємовідносини між собою, застосовуючи при цьому, як правило, метод “влади і підпорядкування”, що базується на субординація (підпорядкування нижчестоящого вищестоящому). Тоді як, біржове право визначає діяльність органів державного управління тільки у зв’язку з державним регулюванням біржової діяльності.

Так органи державної влади й управління здійснюючи вплив на суб’єктів біржового ринку визначають порядок реєстрації бірж, їх ліцензування, оподаткування. розробку біржових стандартів, регламентацію основних процедур і державного контролю, тобто здійснюють публічно-правовий вплив на вищезазначені суб’єкти.

Окрім цього, норми адміністративного права охороняють біржові правовідносини. Зокрема, Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) передбачає відповідальність за правопорушення у сфері ринку (статті 164, 166-9)[15].

Біржове і фінансове право. Фінансове право знаходиться в тісному зв’язку з біржовим правом, яке регулює різноманітні суспільні відносини, і перш за все, майнові відносини, учасники яких рівноправні, володіють автономією волі, майновою самостійністю. Фінансове також регулює майнові відносини, але лише ті з них, що виникають з приводу грошей, а тому набувають форми грошових відносин. Біржове право регулює не тільки грошові відносини, але й відносини, що виникають з приводу іншого майна (речей, майнових прав). Предметом фінансового права є грошові відносини, учасники яких не рівноправні, не володіють автономією волі і майновою самостійністю, коли між ними виникають відносини владно-підвладності. І дуже важливо зазначити, що ці грошові відносини виникають у зв’язку з формуванням, розподілом і використанням фондів грошових коштів, тобто у зв’язку зі здійсненням фінансової діяльності держави і місцевого самоврядування.

Норми кримінального права, кримінального процесу охороняють біржові правовідносини. Статті 199 (виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї), 202 (порушення порядку зайняття господарською та банківською діяльністю), 223 (порушення порядку випуску (емісії) та обігу цінних паперів), 224 (виготовлення, збут та використання підроблених недержавних цінних паперів) КК України[16], наприклад, передбачають кримінальну відповідальність за правопорушення суб’єктів біржового ринку.

 

Питання для самоконтролю:

 

1. Розкрийте поняття біржового права.

2. Що складає предмет біржового права та які його особливості?

3. Що викликало необхідність виокремлення біржового права в окрему галузь?

4. Чим пояснюється публічний і приватний характер біржового права?

5. З допомогою яких методів регулюються відносини у сфері біржової діяльності?

6. Яка сфера правового регулювання правових інститутів і норм Загальної та Особливої частин банківського права?

7. Охарактеризуйте біржове законодавство.

8. Яке місце посідає Господарський кодекс України в системі біржового законодавства?

9. Яка роль правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в системі джерел біржового права?

10. У чому полягає зв’язок біржового права з іншими галузями права?

 


 


Читайте також:

  1. D (правая) S (левая)
  2. D – моделювання в графічній системі КОМПАС
  3. Http://www.minjust.gov.ua Міністерство юстиції України
  4. I. ТЕОРИЯ И ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  5. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  6. II. Права та обов'язки адміністрації організації, що проводить туристську подорож
  7. II. ТЕОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  8. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  9. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  10. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  11. Q Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України – 1996 - № 30 – Ст. 141
  12. V. Постанови Пленуму Верховного Суду України




Переглядів: 1175

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Система та джерела біржового права | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.