II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
і. Міжурядові системи
2. Структура й політика
3. Функції з надання послуг
4. Міжурядові фінансові стосунки і фінанси органів місцевого самоврядування
5. Механізми розв'язання конфліктів між рівнями урядування
6. Регулятивні повноваження щодо майна місцевих органів влади Кожна з цих проблем розглядається на предмет її значення для управління місцевими громадами, висвітлюється також роль державної влади, зокрема парламенту, у творенні законів з цих проблем, тощо.
III розділє ключовим з точки зору вивчення зарубіжного досвіду розвитку місцевого самоврядування. Викладені тут матеріали дослідження дають підстави зробити наступний висновок: незалежно від форми місцевого самоврядування, що застосовується у демократичних країнах, саме воно є необхідним чинником демократії та ефективного урядування.
ПІ. Різні країни - різні системи. Спільна - демократія. У цьому розділі більш детально характеризуються системи місцевого самоврядування окремих країн, їх історичний шлях розвитку та окремі здобутки на цьому шляху.
1. Сполучені Штати Америки.
2. Республіка Франція.
3. Федеративна Республіка Німеччина.
4. Королівство Швеція.
Звичайно, цей посібник був би неповним, якби не торкнувся проблеми становлення місцевого самоврядування в Україні. На наш погляд, саме на фоні досвіду міжнародного можна більш правильно оцінити і досвід український.
IV. Місцеве самоврядування в Україні
Місцеве самоврядування в Україні пройшло довгий та складний шлях свого розвитку, але реально, як інституція демократичної країни, почало творитися протягом останніх 6-8 років. У цьому розділі дається історичний огляд змін поглядів на місцеве самоврядування в Україні протягом останніх років, характеризуються деякі, найбільш важливі закони.7
Велика увага приділена конституційному закріпленню прав місцевого самоврядування та зроблена спроба аналізу подій, пов'язаних із прийняттям Верховною Радою України нових законів про місцеве самоврядування.