Необхідні показники трактора досягаються і ефективно використовуються тільки в тому випадку, коли правильно вибрані основні його параметри – маса, швидкість руху (передатні числа трансмісії) і потужність двигуна. Вказані параметри визначають у процесі тягового розрахунку, вихідні дані якого вибирають з урахуванням класифікації сільськогосподарських тракторів.
Вибір і обґрунтування вихідних даних
Частина вихідних даних обумовлюється індивідуальним завданням на курсову роботу – прототип трактора; номінальна сила тяги Рн; фон поля; кількість основних передач z; розрахункова швидкість руху при номінальній силі тяги Vн1; вища транспортна швидкість Vтр max; номінальна частота обертання колінчастого вала двигуна nн; питома витрата палива при номінальній потужності gен.
Наприклад, задано згідно з індивідуальним завданням:
Прототип трактора ХТЗ-16031
Номінальна сила тяги, кН 30
Фон поля зоране поле
Кількість основних передач 4
Розрахункова швидкість руху при номінальній
силі тяги, км/год 7
Номінальна частота обертання колінвала, об/хв 2200
Вища транспортна швидкість, км/год 26
Питома витрата палива при номінальній
потужності, гр/кВт ∙ год 255
На основі індивідуального завдання обґрунтовуються і вибираються тип тракторного двигуна, його тактність і спосіб сумішоутворення; тип рушія, яким обладнується трактор та його колісна схема; режим та умови роботи трактора.
Наприклад, згідно з прототипом приймаємо трактор з колісним рушієм (4К4), обладнаний дизельним чотиритактним двигуном з безпосереднім впорскуванням палива.
Під час тягового розрахунку трактора, як правило, приймається усталений режим його роботи на горизонтальній ділянці поля, без використання механізмів відбору потужності. Окрім того, приймається, що коефіцієнт опору коченню і коефіцієнт зчеплення рушіїв з опорною поверхнею j і к. к. д. трансмісії hтр зберігають постійні значення на всіх режимах роботи трактора.