Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Лікарська хвороба

На сьогоднішній день лікар і провізор володіють величезною кількістю лікарських препаратів, які виліковують і повертають до життя мільйони людей. Проте їх широке застосування, призначення підтримуючих і безперервних терапій при деяких захворюваннях (колагенози, захворювання крові) зумовило появу безлічі побічних ефектів ліків, кандидозів, мікозів і нових ще мало відомих патологічних станів, які називають лікарською хворобою (ЛХ).

Термін ЛХ був вперше запропонований в 1901 році Ю.А. Аркіним (він звернув увагу, що при втиранні сірчано-ртутної мазі у хворого одночасно з висипом з'явилися важкі ознаки ураження всього організму - анорексія, лихоманка, диспепсичні розлади). Велика різноманітність ускладнень лікарської терапії не дозволяє привести їх до єдиної нозологічної форми, але абсолютно очевидно, що дія ліків на організм - це складне біологічне явище, обумовлене багатьма механізмами, тобто виникло поняття про побічну дію ліків, яку трудно відділити від лікарської хвороби. Над точним її визначенням дискутують і досі.Треба думати, що це хвороба в різних проявах, викликана меди­каментом.

Лікарська хвороба – це своєрідна, стійка неспецифічна реакція організму, що виникає при застосуванні терапевтичних або дозволяючих (малих) доз медикаментів і проявляється різноманітними клінічними синдромами. Частота ЛХ за даними вітчизняних авторів складає 7-15%, за даними зарубіжних авторів 18-50%. Відмінністю лікарської хвороби від станів, які викликаються прийомом лікарських препаратів полягають у тому, що вона зустрічається при лікуванні терапевтичними (дозволяючими, нетоксичними) дозами і не має нічого спільного з дисбактеріозом, передозуванням чи інтоксикацією препаратом, які легко визначаються, обчислюються з огляду на функціональний стан органів виділення людини і мають кожен з них свою характерну клінічну картину.

Етіологія. Будь-який лікарський препарат може привести до лікарської алергії. Найчастішою причиною ЛХ є антибіотики (33%). З них на частку пеніцилінів доводиться близько 58,7%, біцилінів - 18,5%, стрептоміцину 15%, на другому місці – сироватки і вакцини – 22,8%, на третьому – транквілізатори 13,6%, далі — гормони і анальгетики. Частота ураження ліками, крім самих лікувальних властивостей препарату і відповіді організму при їх застосуванні, залежить від багатьох інших чинників: безконтрольного застосування лікарських препаратів як лікарями, так і самими хворими; від відповіді на препарат організму, вже зміненого захворюванням, тобто від реактивності хворого, організму; поліпрагмазії, яка створює умови для полівалентної сенсибілізації; харчування і характеру їжі, яка може змінювати переносимість лікарських препаратів; віку - висока чутливість дітей до барбітуратів і саліцилатів, у немолодих – до серцевих глікозидів; генетичних змін і уражень; від шляхів введення ліків - місцеві аплікації й інгаляції найчастіше викликають сенсибілізацію, при ввнутрішньовенному введенні сенсибілізація організму менша, ніж при внутрішньом’язовому й підшкірному введеннях.

Патогенез. Отже, ЛХ – це одна з клінічних форм лікарської алергії. Більшість лікарських препаратів – це прості хімічні з'єднання. Вони є неповноцінними антигенами (гаптенами), здатними реагувати в організмі з антитілами тільки після зв'язку з білками тканин організму. При цьому утворюються комплексні антигени, які і викликають сенсибілізацію організму. При повторному введенні в організм ці гаптени часто з'єднуються з антитілами, які можуть виявитися однаковими у різних лікарських препаратів. Тому при сенсибілізації до одного препарату, можуть виникнути алергічні реакції і на всі інші ліки (т.з. перехресна алергія). Наприклад, пеніцилін (природні, напівсинтетичні – оксацилін, карбеніцилін), цефалоспорини мають бета-лактамне кільце. Якщо у хворого позитивна алергічна реакція на природні пенициліни, то йому не можна призначати бета-лактами (цепорин і др). Аналогічно з новокаїном, парааміносаліциловою кислотою, сульфаніламідами чи пероральними гіпоглікемічними препаратами (бутамід, букарбан, хлорпропамід), тіазидовими діуретиками (гіпотіазид, фуросемід) й інгібіторами карбоангідрази (діакарб). Отже, для розвитку ЛХ (алергії) необхідні 3 ступені:

1. Перетворення лікарського препарату в таку форму, яка може реагувати з білками;

2. Утворення повноцінного антигена з білками організму;

3. Імунна реакція організму на цей комплекс, що став чужорідним у вигляді утворення антитіл через утворення імуноглобулінів.

Розрізняють алергічні реакції негайного і сповільненого типів. Реакція негайного типу пов'язана з наявністю в крові циркулюючих антитіл. Це реакція виникає через 30-60 хв після введення лікарського препарату і характеризується гострим проявом: місцевим лейкоцитозом, еозинофілією. Реакція сповільненого типу обумовлена наявністю антитіл в тканинах і органах, супроводиться місцевим лімфоцитозом, виникає через 1-2 доби після прийому лікарського препарату.

Класифікація ЛХ. За гостротою виникнення виділяють 2 форми:

1. Гострі форми - анафілактичний шок, бронхіальна астма, гостра гемолітична анемія, набряк Квінке, вазомоторний риніт.

2. Затяжні форми - сироваткова хвороба, лікарські васкуліти, синдром Лайела, Стівенса-Джонсона і ін.

За тяжкістю перебігу розрізняють 3 ступені:

1. легкий (атопічний дерматит, набряк Квінке, кропив'янка) - симптоми зникають через 3 дні після призначення антигістамінних препаратів;

2. середньої тяжкості (кропив'янка, екзематозний дерматит, багатоформна еритема, лихоманка до 39о, полі- або моноартрит, токсико-алергічний міокардит). Симптоми зникають через 4-5 днів, але вимагають призначення глюкокортикоїдів в середніх дозах (20-40 мг);

3. важка форма виявляється анафілактичним шоком, ексфоліативним дерматитом, синдромом Лайєла, приєднуються ураження внутрішніх органів (міокардит з розладами ритму, нефротичний синдром). Всі симптоми зникають через 7-10 днів після поєднаного призначення не тільки глюкокортикоїдів, але й імуномодуляторів, антигістамінних засобів.

Клініка. Ранні прояви ЛХ дуже різноманітні і мало специфічні, що нерідко затруднює їх правильну оцінку. Серед них спостерігається загальне погіршення самопочуття, слабкість, головний біль, диспепсичні розлади і т.д.

Клінічні прояви анафілактичного шоку й інших алергічних реакцій вже описаний у відповідних підрозділах.

Ураження шкіри – це найчастіша форма ЛХ, характеризується різними ураженнями: свербіж, еритематозний, макулопапульозний, кореподібний, екземоподібний висип, ексудативна багатоформна еритема, ексфоліативний дерматит, синдром Лайєла і ін. Звичайно висипання з'являються на 7-8 добу після початку прийому ліків. Частіше за все вони викликаються сульфаніламідними препаратами, еритроміцином, гентаміцином, барбітуратами, препаратами золота. Висип зникає через 3-4 дні після відміни препарату.

Синдром Лайела – це токсичний епідермальний некроліз – важке бульозне захворювання з тотальним ураженням шкіри і слизових. Захворювання починається гостро протягом декількох годин або днів після прийому ліків (аспірин, букарбан, антибіотики, анальгетики), іноді раптово як гостре гарячкове інфекційне захворювання. З'являються міхурі величиною з волоський горіх, які тріскають, утворюючи ерозії, надалі зливаються, займають великі ділянки на шкірі тулуба, кінцівок. Некротизований епітелій, відпадаючи, утворює великі ділянки без захисного покриву епітелію з розвитком токсемії і загибелі хворих від сепсису.

Синдром Стівенса–Джонсона відноситься до важких системних алергічних реакцій сповільненого типу (імунокомплексних) і є важким варіантом перебігу багатоформної еритеми, при якій разом з ураженням шкіри пошкоджується слизова оболонка як мінімум двох органів. Продромальний грипоподобний період триває від 1 до 14 днів і характеризується лихоманкою, загальною слабкістю, кашлем, болем в горлі, головним болем, артралгією.

Ураження шкіри і слизових оболонок розвивається нестримно, зазвичай через 4–6 днів, може локалізуватися де завгодно, але характерніші симетричні висипання на розгинальних поверхнях предпліч, гомілок, тилу кистей і стоп, статевих органах, на слизових оболонках. З'являються набряклі, чітко відмежовані, сплощені папули рожево-червоного кольору округлої форми, діаметром від декількох міліметрів до 2–5 см, що мають дві зони - внутрішню (сірувато-синюшного кольору, інколи з міхуром в центрі, наповненим серозним або геморагічним вмістом) і зовнішню (червоного кольору). Після розтину крупних міхурів на шкірі і слизових оболонках утворюються суцільні вогнища, що кровоточать, при цьому губи і ясна стають опухлими, хворобливими, з геморагічними кірками. Ерозовані ураження слизових оболонок сечостатевої системи можуть ускладнюватися стриктурами уретри у чоловіків, кровотечами з сечового міхура і вульвовагінітами у жінок. При ураженні очей можлива втрата зору. Із загальних симптомів характерні лихоманка, головний біль і біль в суглобах. Синдром викликає смертність до 12%.

Крім вище описаних, до лікарської хвороби відносять інші ураження шкіри і придатків - фотодерматози при вживанні тетрациклінів, сульфаніламідів, аміодарону, підшкірні ліпоатрофії від ін’єкцій інсуліну, себорею при прийомі андрогенів і ГКС. Зворотне випадання волосся часто має місце при лікуванні цитостатиками, андрогенами, гіполіпідемічними засобами, розвиток гіпертрихозу від ГКС, міноксидилу, андрогенів, зміну кольору волосся від хлорохіну і кольору нігтів від тетрацикліну, препаратів золота.

Ураження сполучної тканини і м’язіву вигляді атрофії сполучної тканини (стрії) викликає тривалий прийом ГКС, погіршення заживлення ран – цитостатики, НСПЗ. Посилюють фіброзування гангліоблокатори, -адреноблокатори. Медикаментозний вівчук шкіри, слизових провокується ізоніазидом, новокаїнамідом. Артрити розвиваються як прояв алергії, а подагричний артрит - у схильних осіб під впливом салуретиків. Сприяють розвитку остеопорозу аж до переломів ГКС, гепарин, остеосклерозу – передозування фтороїдів, вітаміну Д і антацидів. До розвитку міастенії ведуть периферичні міорелаксанти і також аміноглікозиди, тетрацикліни, хінідін, -блокатори. Рабдоміоліз – болюче набухання великих проксимальних м’язів з гіперкаліємією, порушенням ритму і ГНН – викликають цитостатики, опіати.

Лікарські васкуліти відносяться до системних васкулітів - це група захворювань, в основі яких лежить генералізоване ураження артерій і вен різного калібру з вторинним залученням до процесу внутрішніх органів і тканин. Лікарські васкуліти частіше розвиваються у осіб з обтяженим алергологічним анамнезом. Відомо більше 100 лікарських препаратів, прийом яких викликає системні васкуліти. Лікарські васкуліти (артеріїти, капілярити, флебіти, лімфангоїти) рідко є самостійним захворюванням. Вони мають гострий і підгострий перебіг, можуть рецидивувати, але звичайно не прогресують. Процес носить тимчасовий характер і закінчується повним одужанням. Захворювання перебігає за типом геморагічного васкуліту (хвороба Шенлейн-Геноха), некротичного васкуліту тощо.

Ураження внутрішніх органів при ЛХ. Органи дихання представлені бронхіальною астмою (атопічною формою), алергічним бронхоспастичним синдромом, аспіриновою (простагландиновою) астмою, хронічним бронхітом, алергічними альвеолітами.

Ураження серця при ЛХ – це токсико-алергічний міокардит, перикардит; ШКТ – ентероколіти, виразково-некротичні ураження і гангрена кишечника унаслідок лікарського васкуліту мезентеральних артерій.

Багато препаратів викликають шлунково-кишкові розлади у вигляді нудоти, блювання, діареї, закрепів. Зменшує ці явища прийом препарату з їжею. Серйозні пошкодження тон­кого кишечника дають антагоністи фолієвої кислоти (метотрексат). НСПЗ викликають гастропатії - гастрит, виразки, кровотечі, калію хлорид – перфорацію тонкої кишки, діуретики, ГКС, контрацептиви провокують розвиток панкреатиту.

Медикаментозні ураження печінки бувають у вигляді токсико-алергічного гепатиту і холестатичного гепатиту. Клінічним проявом пошкодження печінки є жовтяниця, збільшення розмірів печінки, зміна функціональних проб печінки. Холестатичний гепатит є наслідком внутрішньопечінкового холестазу. З 1000 лікарських препаратів, які можуть викликати ураження печінки найбільше значення мають метиландростендіол, сульфаніламіди, хлорпропамід, допегіт, нітруфуранові препарати. Прямий токсичний вплив на печінку має парацетамол і його метаболіти;

Ураження нирокпри ЛХ характеризується розвитком імунологічного чи інтерстиціального гломерулонефриту, нефротичного синдрому. Найчастіше розвивається при призначенні сульфаніламідів, пеніциліну, діуретиків, поліміксинів, препаратів золота, метицикліну. Утворенню каменів в ниркових мисках сприяють кальцієві препарати, сульфа­ніламіди.

Гематологічні лікарські алергічні синдроми (утворення антитіл до елементів крові) – це гіпопластична, гемолітична анемії, тромбоцитопенії, агранулоцитоз. Крім того, через токсичний вплив на мега­каріоцити в кістковому мозку тромбоцитопенію викликають цитостатики, амідопірин, цефалоспорини, фуро­семід, естрогени, пеніцилін, стрептоміцин. Розвитку тромбозів сприяють гормональні контрацептиви.

Групи препаратів, що найчастіше викликають лікарську хворобу: антибіотики - 33%, психофармакологічні засоби - 14%, гормони - 10%, анальгетики - 4%, сульфаніламіди - 4%, спазмолітичні засоби - 3%, анестезуючі засоби - 2%. Це засоби, які вживаються найчастіше, часами самостійно без рекомендацій лікаря і провізора і мають схильність до виклику алергічних реакцій своєю антигенною будовою


Читайте також:

  1. АДЕНОВІРУСНА ХВОРОБА
  2. Вірусний гепатит (жовтяниця, хвороба Боткіна)
  3. Гастрит хронічний. Виразкова хвороба шлунка і 12п кишки. Рак шлунка.
  4. Гастрит хронічний. Виразкова хвороба шлунка і 12п кишки. Рак шлунка.
  5. Гіпертонічна хвороба
  6. Гіпертонічна хвороба.
  7. Гіпертонічна хвороба.
  8. Групи ризику щодо інфікування ВІЛ/СНІД та хворобами, що передаються статевим шляхом.
  9. ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА ПРИ ЗАХВОРЮВАННЯХ ТА ОТРУЄННЯХ
  10. Долікарська допомога при різних видах ушкоджень
  11. Долікарська допомога при термічних впливах
  12. Долікарська допомога при термічних впливах




Переглядів: 2064

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Безрецептурні ЛП, які використовуються при захворюваннях алергічної природи | Профілактика та медикаментозні підходи до усунення проявів лікарської хвороби

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.