У суспільстві постійно існує проблема у оптимальному виборі можливих факторів виробництва. Треба постійно вибирати, як оптимально розподілити ресурси. Графічне зображення комбінацій максимально можливого виробництва двох благ називають межею (кривою трансформації) виробничих можливостей.Цемаксимальна кількість продукції, що може виробити економіка за даного рівня технологічного розвитку і наявних факторів виробництва. Вона відображає повне використання ресурсу (тобто неможливо збільшити виробництво одного товару, не зменшуючи іншого).
Користуючись кривою виробничих можливостей, можна визначити граничну норму трансформації одного продукту в інший. Ця норма показує, яку кількість товару У потрібно знехтувати для отримання додаткової одиниці товару Х:
або (2.17)
Умовним прикладом виробничих можливостей суспільства є дані, наведені у табл. 2.2.
Таблиця 2.2
Приклад виробничих можливостей суспільства
Вид продукту
Виробничі альтернативи
А
В
С
D
Трактори, шт.
Автомобілі, шт.
У житті постійно доводиться вибирати. Оскільки ресурси обмежені, то вибір одного блага потребує відмови від якогось іншого. Ця втрачена альтернатива називається вартістю втрачених можливостей, абоальтернативною вартістю.
Закон спадної граничної віддачіпроявляється як зростання альтернативних витрат виробництва. Послідовне збільшення на 100 од. автомобілів вимагає відмову від все більшої кількості тракторів – спочатку від 10 од., потім від 20 од., 30 од.